Články / Seriály

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Jarmo Diehl | Články / Seriály | 06.12.2020

Přišel nám do redakce email: „Ráda bych prostřednictvím vašeho rádia zveřejnila svůj nový song s názvem Čas.“ Nemáme ani rádio, ani čas. Vyhlížíme santu.

Bratři – Rise
„Tuhle skladbu jsme si přivezli z Alp, každý rok jezdíme s bráchou do jednoho údolí v Tyrolsku. Místní krajina, vysoké hory a čistá příroda jsou pro nás velká inspirace. Vždy v Alpách chceme během túry vystoupat až na vrchol,“ říkají. Ta mihotavá linka uprostřed je snížek? Hlavně že ne koks, puta madre. Turistické techno.


Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
„Tohle je píseň o kladivu a panence z porcelánu. Epos o lásce a rozbíjení.“ Dobrý riff, možná trochu povědomý. Ale s příslušným patosem si poradí jen metly. A kladiva.


Erik Rothenstein & Ansambel SO36 – Black Swan
Klasičtí hudebníci se inspirovali knihou Nassira Nicholase Thaleba Černá labuť a na stejnojmenné nahrávce se vyjadřují k dnešnímu světu. Světové krize, šílenství, vážná hudba, vážná témata. Má to grády a není to jen vážné.


Edúv Syn x Terez Frecerová – Bindi
„Bol som sa pozrieť cez víkend na točenie klipu Karla a videl som jak sa to má robiť. Mať svetlá, priestor, ideu, storyboard a kettering. Bola to sranda. Naše točenie bol uplný opak, takže môžeš zledovať, jak sa to robiť ale že absolútne nemá. Ale robili sme to z lásky.“ Písnička není nová, klip ano. Edúv syn do každé rodiny.


MMNK – Masokombinát
Nové jméno na brněnské scéně. „Postavte proti sobě posthardcore, prog, math rock, art rock, noise, pop, brněnskou alternativu, psychedelické jazzové breaky.“ Inu… ambiciózní. Má to svoje momenty, ale jinak přesně ten typ songu, u kterého je těžko odhadnout, jaká bude celá deska. Jistá očekávání jsou na místě, Kabinet Records má dobrý vkus. I když textové obraty typu „opouštím civilizaci… jste všichni hloupí a sráči“ jsou poněkud středoškolské.


M/Á/J – R.E.M. IXES
Tuto nahrávku vydal pražský label Blue Lizard, za nímž stojí Michal Kořán, člen trojice M/Á/J, jejíž desku vydal zase Josef Jindrák na svém vydavatelství Polí5 a taktéž baskytarista této sestavy. Oba doplňuje zpívající maďarská houslistka a autorka scénické hudby Ágnes Kutas, tedy na desce M/Á/Je První květy. Remixů se pak chopila špička elektro-ambientní scény z Česka, Slovenska a Islandu, mezi jinými Pavel Richter, Federsel, Martin Tvrdý nebo Prof. Neutrino. Bohatá, různorodá a kontemplativní krajina, prostá všech virů i mentálního tlení. Neobyčejná procházka.


Bloome – Let It Go
Pražská dvojice Kristine Jandečková a Martin Fejfar (exSergeant Jammer) pod hlavičkou společného projektu Bloome plánuje druhé EP na začátek příštího roku. První diskotékový singl Let It Go vznikl v Portugalsku a má letní vibe. Na večery na pláži můžeme leda vzpomínat nebo sjet staré fotky, klidný sentiment takové Morcheeby je citelný i u Bloome. Zatím k nim mají daleko, ale jižní přísliby tu jsou.


Bizár
DJ Nadja – Čas

Info

foto © Andrea Bláhová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žebříčky Full Moonu: Očekávání roku 2022

redakce 16.01.2022

Co čekat od příštího roku? Někdo je opatrný, někdo nepoučitelný optimista. Shodneme se ale na tom, že...

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2021

redakce 15.01.2022

Loni jsme ve velkém upřednostňovali magazín The Quietus a portál Pitchfork coby zdroje hudebních novinek, přesahů i souvislostí, letos je výběr pestřejší.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2021

redakce 14.01.2022

Koncertní sezóna roku 2021 byla velmi nestandardní, ale kdo hledá, najde. Naši redaktoři vzpomínají...

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2021

redakce 13.01.2022

Víření těl, lap dance na ďáblově klíně a tanec u tyče, za který by se nemusela stydět ani FKA twigs. Páči sa.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2021

redakce 12.01.2022

Gruzínská elektronika, skotské dudy, vietnamský rap, tenhle žebříček je jako tlustá kuchařka plná receptů z celého světa.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2021

redakce 11.01.2022

Které písničky adorují mileniální guilty pleasures, které poslouží jako k odchodu do důchodu a které nás rozpláčou jako staré kočky?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2021

redakce 10.01.2022

Nejlepší desky loňského roku? Celkové pořadí redakce Full Moonu už známe, jak ale hlasovali jednotliví redaktoři a redaktorky?

Žebříčky Full Moonu: interpret*ka roku 2021

redakce 09.01.2022

Komu patřil rok 2021? Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok ve výročních žebříčcích. Vybíráme progresivní jména i kapely, které dokáží se ctí stále vydávat nový matierál.

To nejlepší z komiksů za rok 2021

3DDI3, Martin Šinkovský 30.12.2021

To nejlepší z filmové produkce loňského roku jsme si prosvištěli včera, dnes se zaměříme na zejména tuzemskou komiksovou produkci, která nabízí nemalé čtenářské zážitky.

To nejlepší z filmových zážitků v roce 2021

redakce 29.12.2021

... a výběr se to sešel pestrý jako animovaná zahrada od Břetislava Pojara. Blockbustery i artovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace