Články / Seriály

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Jarmo Diehl | Články / Seriály | 06.12.2020

Přišel nám do redakce email: „Ráda bych prostřednictvím vašeho rádia zveřejnila svůj nový song s názvem Čas.“ Nemáme ani rádio, ani čas. Vyhlížíme santu.

Bratři – Rise
„Tuhle skladbu jsme si přivezli z Alp, každý rok jezdíme s bráchou do jednoho údolí v Tyrolsku. Místní krajina, vysoké hory a čistá příroda jsou pro nás velká inspirace. Vždy v Alpách chceme během túry vystoupat až na vrchol,“ říkají. Ta mihotavá linka uprostřed je snížek? Hlavně že ne koks, puta madre. Turistické techno.


Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
„Tohle je píseň o kladivu a panence z porcelánu. Epos o lásce a rozbíjení.“ Dobrý riff, možná trochu povědomý. Ale s příslušným patosem si poradí jen metly. A kladiva.


Erik Rothenstein & Ansambel SO36 – Black Swan
Klasičtí hudebníci se inspirovali knihou Nassira Nicholase Thaleba Černá labuť a na stejnojmenné nahrávce se vyjadřují k dnešnímu světu. Světové krize, šílenství, vážná hudba, vážná témata. Má to grády a není to jen vážné.


Edúv Syn x Terez Frecerová – Bindi
„Bol som sa pozrieť cez víkend na točenie klipu Karla a videl som jak sa to má robiť. Mať svetlá, priestor, ideu, storyboard a kettering. Bola to sranda. Naše točenie bol uplný opak, takže môžeš zledovať, jak sa to robiť ale že absolútne nemá. Ale robili sme to z lásky.“ Písnička není nová, klip ano. Edúv syn do každé rodiny.


MMNK – Masokombinát
Nové jméno na brněnské scéně. „Postavte proti sobě posthardcore, prog, math rock, art rock, noise, pop, brněnskou alternativu, psychedelické jazzové breaky.“ Inu… ambiciózní. Má to svoje momenty, ale jinak přesně ten typ songu, u kterého je těžko odhadnout, jaká bude celá deska. Jistá očekávání jsou na místě, Kabinet Records má dobrý vkus. I když textové obraty typu „opouštím civilizaci… jste všichni hloupí a sráči“ jsou poněkud středoškolské.


M/Á/J – R.E.M. IXES
Tuto nahrávku vydal pražský label Blue Lizard, za nímž stojí Michal Kořán, člen trojice M/Á/J, jejíž desku vydal zase Josef Jindrák na svém vydavatelství Polí5 a taktéž baskytarista této sestavy. Oba doplňuje zpívající maďarská houslistka a autorka scénické hudby Ágnes Kutas, tedy na desce M/Á/Je První květy. Remixů se pak chopila špička elektro-ambientní scény z Česka, Slovenska a Islandu, mezi jinými Pavel Richter, Federsel, Martin Tvrdý nebo Prof. Neutrino. Bohatá, různorodá a kontemplativní krajina, prostá všech virů i mentálního tlení. Neobyčejná procházka.


Bloome – Let It Go
Pražská dvojice Kristine Jandečková a Martin Fejfar (exSergeant Jammer) pod hlavičkou společného projektu Bloome plánuje druhé EP na začátek příštího roku. První diskotékový singl Let It Go vznikl v Portugalsku a má letní vibe. Na večery na pláži můžeme leda vzpomínat nebo sjet staré fotky, klidný sentiment takové Morcheeby je citelný i u Bloome. Zatím k nim mají daleko, ale jižní přísliby tu jsou.


Bizár
DJ Nadja – Čas

Info

foto © Andrea Bláhová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Douška vydavatelská: Real Music House

redakce 15.09.2021

Vydavatelství Real Music House je na slovenské hudební scéně jedenáct let a za tu dobu vydalo více jak sto nahrávek.

Pod pultem Kabinetu #9

Jakub König 13.09.2021

Kittchen má rád kitchen v moravském velkoměstě, taky chvíle s kafem před klubem, anebo nákupy v místním vinylovém krámku. Co si nakoupil v Kabinetu múz?

10 + 1 = Irena Havlová

redakce 04.09.2021

Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Stejně jako do koncertů Havlových.

Kam na rajz s Ondřejem Bezrem

redakce 02.09.2021

Hudební publicista, portrétista, dramaturg a muž dlouhých uší se chystá nejen na vlastní festival.

Vstupní prohlídka: Waterbased

redakce 30.08.2021

Velká naděje ze Slovenska, toho času v Praze, to je slovenské dreampopové duo Waterbased. Co o nich víme?

Vstupní prohlídka: Lofn

redakce 29.08.2021

Zkraje září jim vychází první dlouhohrající nahrávka Post-Apo Romance, a to hned na výrazném zahraničním labelu Veyl.

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce 25.08.2021

A protože Josefína Dušková učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize. Jak se umělkyně dívá na svět kolem nás?

Kam na rajz s Demim Mortuusem

redakce 23.08.2021

Demi Mortuus, coby člen Sanctuary crew, která pořádá goth friendly koncerty, festival Prague Gothic Treffen a parties Batsave či Dark 80s, nás pozve nejen do Futura a nejen mezi gotiky.

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Jakub Blaho, Jiří Přivřel, Viktor Palák, 3DDI3, Lukáš Masner 18.08.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace