Články / Seriály

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Jarmo Diehl | Články / Seriály | 06.12.2020

Přišel nám do redakce email: „Ráda bych prostřednictvím vašeho rádia zveřejnila svůj nový song s názvem Čas.“ Nemáme ani rádio, ani čas. Vyhlížíme santu.

Bratři – Rise
„Tuhle skladbu jsme si přivezli z Alp, každý rok jezdíme s bráchou do jednoho údolí v Tyrolsku. Místní krajina, vysoké hory a čistá příroda jsou pro nás velká inspirace. Vždy v Alpách chceme během túry vystoupat až na vrchol,“ říkají. Ta mihotavá linka uprostřed je snížek? Hlavně že ne koks, puta madre. Turistické techno.


Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
„Tohle je píseň o kladivu a panence z porcelánu. Epos o lásce a rozbíjení.“ Dobrý riff, možná trochu povědomý. Ale s příslušným patosem si poradí jen metly. A kladiva.


Erik Rothenstein & Ansambel SO36 – Black Swan
Klasičtí hudebníci se inspirovali knihou Nassira Nicholase Thaleba Černá labuť a na stejnojmenné nahrávce se vyjadřují k dnešnímu světu. Světové krize, šílenství, vážná hudba, vážná témata. Má to grády a není to jen vážné.


Edúv Syn x Terez Frecerová – Bindi
„Bol som sa pozrieť cez víkend na točenie klipu Karla a videl som jak sa to má robiť. Mať svetlá, priestor, ideu, storyboard a kettering. Bola to sranda. Naše točenie bol uplný opak, takže môžeš zledovať, jak sa to robiť ale že absolútne nemá. Ale robili sme to z lásky.“ Písnička není nová, klip ano. Edúv syn do každé rodiny.


MMNK – Masokombinát
Nové jméno na brněnské scéně. „Postavte proti sobě posthardcore, prog, math rock, art rock, noise, pop, brněnskou alternativu, psychedelické jazzové breaky.“ Inu… ambiciózní. Má to svoje momenty, ale jinak přesně ten typ songu, u kterého je těžko odhadnout, jaká bude celá deska. Jistá očekávání jsou na místě, Kabinet Records má dobrý vkus. I když textové obraty typu „opouštím civilizaci… jste všichni hloupí a sráči“ jsou poněkud středoškolské.


M/Á/J – R.E.M. IXES
Tuto nahrávku vydal pražský label Blue Lizard, za nímž stojí Michal Kořán, člen trojice M/Á/J, jejíž desku vydal zase Josef Jindrák na svém vydavatelství Polí5 a taktéž baskytarista této sestavy. Oba doplňuje zpívající maďarská houslistka a autorka scénické hudby Ágnes Kutas, tedy na desce M/Á/Je První květy. Remixů se pak chopila špička elektro-ambientní scény z Česka, Slovenska a Islandu, mezi jinými Pavel Richter, Federsel, Martin Tvrdý nebo Prof. Neutrino. Bohatá, různorodá a kontemplativní krajina, prostá všech virů i mentálního tlení. Neobyčejná procházka.


Bloome – Let It Go
Pražská dvojice Kristine Jandečková a Martin Fejfar (exSergeant Jammer) pod hlavičkou společného projektu Bloome plánuje druhé EP na začátek příštího roku. První diskotékový singl Let It Go vznikl v Portugalsku a má letní vibe. Na večery na pláži můžeme leda vzpomínat nebo sjet staré fotky, klidný sentiment takové Morcheeby je citelný i u Bloome. Zatím k nim mají daleko, ale jižní přísliby tu jsou.


Bizár
DJ Nadja – Čas

Info

foto © Andrea Bláhová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Katetr: Jednoduché vztahy, mrtvé vteřiny

Jarmo Diehl 20.06.2021

Marek Ztracený i Lipo s Richardem Krajčem opěvují své milé, těžkosti vztahů, které se vždycky dají nějak překonat, protože láska co? Láska je... netečná.

Radio FMz: Lorde, Yves Tumor, Mark Lanegan a další atrakce

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su, Julie Ježková 16.06.2021

Můžeme se dohadovat, jestli bude nová deska Lorde a Marka Lanegana dobrá nebo ještě lepší, ale průšvih to nebude. A je to ho více, přijela k nám pouť.

Vstupní prohlídka: Evolet

redakce 14.06.2021

Nejen na to, co by měla obsahovat každá dobrá backstage a jak se chodí s plným břichem, se ptáme ve vstupní prohlídce brněnské skupiny.

Katetr: Sbohem aneb mozková mrtvice

Jarmo Diehl 13.06.2021

Aneta Langerová, Hellwana s Arletou i Ca$hanova Bulhar. Nebo je to Rumun? Mongol?

Kino FMz: Filmové bahno (ne)má dno

Viktor Palák, Jakub Kurnas, Jakub Blaho, Jiří Přivřel 11.06.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Radio FMz: Život je pártoška

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su 09.06.2021

Naštvané lvice Hellwana s Arletou, závratě z Blízkého východu, tanečky King Princess, Jessie Ware nebo popíček z rapového undergroundu.

Pod pultem Kabinetu #8

Sabina Coufalová 08.06.2021

Dá se vůbec spočítat, kolikrát člověk zažil partošku v Kabinetu? Za dobrou muzikou se tam chodilo vždycky, teď si ji odtud můžete i odnést.

Vstupní prohlídka: Obligatne

redakce 07.06.2021

... a pochopili svojmu humoru, objali sa, urobili spoločne chichi haha a to šťastne až do smrti... Slovenští Obligatne vtipně i hravě.

Katetr: Vyzootá hlava, mrtvej teplouš a žádná bandana

Jarmo Diehl 06.06.2021

Pánem tohoto týdne je nepochybně Robin Zoot, který dal průchod svým honibrckým fantaziím. Ale máme tu i brněnskou alternativu, jihlavský bandana gang nebo povídky ze skříně.

Radio FMZ: Tajemství všehomíra a letní brouci

su, Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina 02.06.2021

Dnešní redakční menu nabízí polský jazz, psychedelický pop, houseového pionýra s psychrockovou kapelou, cover Björk i hubaté holky jako dezert.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace