Články / Seriály

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Jarmo Diehl | Články / Seriály | 06.12.2020

Přišel nám do redakce email: „Ráda bych prostřednictvím vašeho rádia zveřejnila svůj nový song s názvem Čas.“ Nemáme ani rádio, ani čas. Vyhlížíme santu.

Bratři – Rise
„Tuhle skladbu jsme si přivezli z Alp, každý rok jezdíme s bráchou do jednoho údolí v Tyrolsku. Místní krajina, vysoké hory a čistá příroda jsou pro nás velká inspirace. Vždy v Alpách chceme během túry vystoupat až na vrchol,“ říkají. Ta mihotavá linka uprostřed je snížek? Hlavně že ne koks, puta madre. Turistické techno.


Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
„Tohle je píseň o kladivu a panence z porcelánu. Epos o lásce a rozbíjení.“ Dobrý riff, možná trochu povědomý. Ale s příslušným patosem si poradí jen metly. A kladiva.


Erik Rothenstein & Ansambel SO36 – Black Swan
Klasičtí hudebníci se inspirovali knihou Nassira Nicholase Thaleba Černá labuť a na stejnojmenné nahrávce se vyjadřují k dnešnímu světu. Světové krize, šílenství, vážná hudba, vážná témata. Má to grády a není to jen vážné.


Edúv Syn x Terez Frecerová – Bindi
„Bol som sa pozrieť cez víkend na točenie klipu Karla a videl som jak sa to má robiť. Mať svetlá, priestor, ideu, storyboard a kettering. Bola to sranda. Naše točenie bol uplný opak, takže môžeš zledovať, jak sa to robiť ale že absolútne nemá. Ale robili sme to z lásky.“ Písnička není nová, klip ano. Edúv syn do každé rodiny.


MMNK – Masokombinát
Nové jméno na brněnské scéně. „Postavte proti sobě posthardcore, prog, math rock, art rock, noise, pop, brněnskou alternativu, psychedelické jazzové breaky.“ Inu… ambiciózní. Má to svoje momenty, ale jinak přesně ten typ songu, u kterého je těžko odhadnout, jaká bude celá deska. Jistá očekávání jsou na místě, Kabinet Records má dobrý vkus. I když textové obraty typu „opouštím civilizaci… jste všichni hloupí a sráči“ jsou poněkud středoškolské.


M/Á/J – R.E.M. IXES
Tuto nahrávku vydal pražský label Blue Lizard, za nímž stojí Michal Kořán, člen trojice M/Á/J, jejíž desku vydal zase Josef Jindrák na svém vydavatelství Polí5 a taktéž baskytarista této sestavy. Oba doplňuje zpívající maďarská houslistka a autorka scénické hudby Ágnes Kutas, tedy na desce M/Á/Je První květy. Remixů se pak chopila špička elektro-ambientní scény z Česka, Slovenska a Islandu, mezi jinými Pavel Richter, Federsel, Martin Tvrdý nebo Prof. Neutrino. Bohatá, různorodá a kontemplativní krajina, prostá všech virů i mentálního tlení. Neobyčejná procházka.


Bloome – Let It Go
Pražská dvojice Kristine Jandečková a Martin Fejfar (exSergeant Jammer) pod hlavičkou společného projektu Bloome plánuje druhé EP na začátek příštího roku. První diskotékový singl Let It Go vznikl v Portugalsku a má letní vibe. Na večery na pláži můžeme leda vzpomínat nebo sjet staré fotky, klidný sentiment takové Morcheeby je citelný i u Bloome. Zatím k nim mají daleko, ale jižní přísliby tu jsou.


Bizár
DJ Nadja – Čas

Info

foto © Andrea Bláhová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Radio FMz: Terapie k tiskovkám

Aneta Martínková, Maria Pyatkina, Michal Pařízek, Kateřina Cumin, su 03.03.2021

Nová webová rubrika přináší každý týden nové tracky, které by vám neměly uniknout. Aneb posloucháme v kanclu dnem i nocí právě tohle.

Singls: Glaare - Young Hell

Jiří Vladimír Matýsek 02.03.2021

Američané Glaare se po třech letech vrací s novým albem. Jak ukazuje první singl Young Hell, zasněnost debutu se mění v krvavou noční můru.

Vstupní prohlídka: Minoq

redakce 01.03.2021

Loni v létě jsme narazili na osobitý cover skladby Piggy od Nine Inch Nails. Nahlédnout značku Minoq, za níž stojí slovenský producent Miňo Holík, nebylo jednoduché.

Katetr: Lockdown dance, česká pošta a dospělí kluci

Jarmo Diehl 28.02.2021

Pandemické tanečky mají různé podoby, ale téměř ze všech čiší optimismus. Skořápky na řece i hustý slova pro řídké publikum.

Pod pultem Kabinetu #6

redakce 26.02.2021

Zpěváka a kytaristu Vellocet Roll jsme posledně viděli s velkými kufry plnými vinylů. Které by vybral v Kabinet Records?

Vstupní prohlídka: Dominik Suchý

redakce 23.02.2021

„Snažím sa robiť hudbu, ktorá znie, ako keď vidíš Rothkove obrazy, čítaš Kunderu, pozeráš Interstellar, počúvaš Pärta...“ Poznejte Dominika Suchého z Tittingur a Weltschmerzen.

Katetr: Pozitivní energie, preejakulační syndrom, smíření

Jarmo Diehl 21.02.2021

Kanye West a Kim Kardashian jsou rozvedení, Hugo Toxxx masturbuje, nic co by vybočovalo z mezí tohoto světa.

Co právě v elektru kutěj: "Jsem v píči. Prší a venku se setmělo..."

Richard Kutěj 19.02.2021

Únorový díl novinek na elektronické experimentální scéně není veselý, zato je pestrý.

Tak daleko, tak blízko: Inau

redakce 16.02.2021

Můžete ho pamatovat z neklidné noiserockové dvojice Kontroll, ale možná jste registrovali až jeho osobitý rap coby Inaua.

Vstupní prohlídka: Nina Berglová

redakce 15.02.2021

Čerstvá tvář u Slnko records Nina Berglová se pohybuje mezi jazzem, klasickou hudbou, elektronikou i popem. Kdo ji v její tvorbě inspiroval?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace