Články / Rozhovory

Nylon Jail vstávají z mrtvých

Nylon Jail vstávají z mrtvých

Jakub Šilhavík | Články / Rozhovory | 23.07.2017

Olomoučtí Nylon Jail si záhy po svém vzniku vysloužili nálepku jednoho z největších domácích objevů. Když v roce 2015 ohlásili „definitivní“ rozpad, nešlo se ubránit zklamání a pocitu promarněné přiležitosti. Naštěstí o dva roky později si připravili o poznání příjemnější překvapení, ústřední dvojice Jiřin Jirák a Roman Vičík totiž oznámila návrat na koncertní pódia, který předznamená nový singl Freezing – Point. Ideální příležitost pro krátký rozhovor o aktuálních plánech formace.

Kariéra Nylon Jail nabrala od začátku rychlý spád, během pár let existence jste vydali povedené debutové album My Heart Soars Like a Hawk a odehráli strhující koncerty na největších festivalech u nás. Daní za úspěch byla koncertní pauza a nepovedený pokus o návrat, který vyzněl jako poslední hřebíček do rakve. Co se dělo uvnitř kapely? Udělali byste z dnešního pohledu něco jinak?

Jiřin Jirák: Nejsme v Blesku, abychom rozebírali, co se dělo v kapele. (mrknutí oka) Neudělal bych jinak nic. Takhle je to správně. Můžu jen říct, že o hudbu nešlo, tam jsme měli shodu. Šlo o běžnou ponorku, která se projevuje mnoha způsoby. U nás se projevily téměř všechny příznaky.

Roman Vičík: Ponorka byla, to jo. Octli jsme se pro tu chvíli u stropu. Teď ale zas pracujem…


Novou reinkarnaci Nylon Jail ohlašuje singl Freezing Point, který opět produkoval starý známý Ondřej Ježek. Jaké máte plány do budoucna? Můžeme mluvit také o bezprostředním návratu na koncertní pódia?

Jiřin: Každý měsíc vydáme jeden song s klipem po dobu devíti měsíců. Pak těmahle písněmi naplníme desku. Na pódia se vrátíme na jaře 2018.

Kdo klipy režíruje? Necháváte režisérovi volnou ruku nebo máte dopředu připravený námět? Budou jednotlivé singly na sebe navazovat a vyprávět nějaký příběh?

Jiřin: Klipy režíruje Vít Hradil. Pracuje s námi od začátku. Většinou má volnou ruku s tím, že mu jen hážeme na stůl nápady nebo osvětlujeme něco v textech. Jestli budou klipy navazovat, se uvidí. Ale v tuto chvíli bych řekl, že ne. Nevydáváme singly pro nějaký koncept, ale protože chceme říct, že je to budoucnost. Samozřejmě ctím a uznávám ten starý rituální způsob poslouchání hudby, ale dělám to jen výjimečně. Kompletní desku jsem poslechl za posledních pár let tak třikrát, a to jen v autě.

Roman: Ani já moc neposlouchám celé desky. Nejsem schopen jim dát tolik pozornosti, kolik bych chtěl a kolik by si často i zasloužily. Obávám se, že jsem přeinformovaný. A tak se často podívám na nový klip oblíbené kapely, zajímá mě, když vyjde něčí singl, ale celou desku sjedu málokdy. Proto jsme se rozhodli vydávat naši tvorbu po singlech. Dávkujeme, ať mají naše songy prostor pro vyznění…

Rukopis kapely se neustále vyvíjí a občas mi přišlo, že jste už unavení škatulkou “neotřelý mix cashovské country se současnou elektronikou”. Jak byste dnes popsali Nylon Jail?

Jiřin: Lidi pořád potřebují nějaké přirovnání a popisky. Náš popisek, žánr i zvuk je Nylon Jail. Myslím, že úkol dnešní doby je propojit dva světy v jeden smysluplný celek. Ten, co byl, s tím, co přichází. V Nylon Jail se o to snažíme od roku 2012 a začínám to sledovat i v jiných kapelách, že vidí nutnost propojování moderního, až třeba futuristického s tradičním.

Roman: Ta škatulka z minulosti nás úplně nevystihuje a nikdy nevystihovala. Naším žánrem je osobité přežvykování toho, co jsme za ta léta naposlouchali a co nás dennodenně ovlivňuje.

Info

Nylon Jail
https://www.facebook.com/nylonjail/

foto © David Macháček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Daniel Prokop: České protestsongy omílají tisíckrát řečené věci

Aneta Martínková 17.01.2022

Daniel Prokop je oblíbený především proto, že nasvěcuje společné zájmy znesvářených společenských táborů. Nedávno jsem narazila na jeho deset let starý článek v magazínu Rock & Pop...

Nejlepší texty Full Moonu 2021. Čavalenky: Ludé ščá od smíchu

Jakub Šíma 17.01.2022

Nakonec vše klaplo a byla z toho více než hodina přátelského hovoru, který neustále prozařovala Čavalenkyho upřímnost stejně jako čistota jeho charakteru.

Kancelář Kreativní Evropa: Hlavní je konat

Jarmo Diehl 02.12.2021

Proč je v kultuře více žen, ale na vedoucích pozicích přibývá mužů? Nejen na tuto otázku jsme hledali odpovědi před online konferencí Moc žen a kultura.

Simon Reynolds: Zachycovat módu v pohybu

Karel Veselý 30.11.2021

Pokud jde o alternativní hudbu, těžko bychom v posledním čtvrtstoletí našli vlivnějšího publicistu, než je Simon Reynolds. Rozhovor.

Jacob Kirkegaard: Kremace, nebo rozklad, toť otázka

Václav Adam 09.11.2021

Dánský umělec Jacob Kirkegaard uvede dílo Opus Mors, zachycující v detailech zvuky, které člověk už sám běžně neuslyší, jelikož už je mrtvý... Rozhovor.

Vladivojna La Chia: V krizových situacích si nelibuju

Blanka Kůrková 09.10.2021

Zpěvačka, skladatelka, textařka a vystudovaná výtvarnice vydává páté sólové album, které pokřtí v Praze, Brně a Ostravě.

Jan Jílek (AČFK): Kino se taky vrátí

Jarmo Diehl 06.10.2021

Právě dnes má premiéru film Malířka a zloděj v distribuci Asociace českých filmových klubů. Rozhovor o filmových klubech, postcovidové situaci a víře v budoucnost.

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace