Články / Recenze

O krocích správným směrem: LISERSTILLE

O krocích správným směrem: LISERSTILLE

woko | Články / Recenze | 15.05.2015

OHODNOŤTE DESKU

Doba, kdy se post-rock skloňoval na každém rohu, je ta tam. Lis Er Stille (dnes už jen LISERSTILLE) se do té krabičky hodili, ale spíše jen proto, že to bylo nejjednodušší. Skladby mezi sedmi a dvanácti minutami, střídání hluku a ticha, ale co to zpívání? Co ten build-up uprostřed songu? Dánové byli vždycky artovější a progresivně naklonění. A tahle transformace se dokonale projevuje i na aktuálním albu Empirical Ghost.

Atmosféru navodí hned úvodní Capsules. Začíná říznějším riffem (nic ale jako noise v Lyncher's Aim), který přejde do klávesové melodie. Piána se dohledáte pomálu, ale celá nahrávka je protnuta spoustou elektroniky a syntezátorů. A zvuku to sluší. Pilotní singl Gold Future je uvozený právě klávesovou linkou, do které se vloží znoisovaná kytara a vzdálený hlas Martina Byrialsena. Mix chytlavé kytary, dynamických bicí a štědře použité elektroniky je jasným důkazem toho, že čtveřice se na Empirical Ghost vydává jiným směrem. Důkazem je třeba čtyřminutová Wall Mark - skladba, kterou si dokážu představit, že hraje z rádia. Nikdy bych si netipl, že syntezátory jak ze špatné osmdesátkové telenovely dokážou tak skvěle hrát druhé housle vybuzené kytaře a řvanému vokálu.

Ale abych jen nechválil. Byrialsenův hlas se místy může zdát nudný a bezbarvý, i když umí i zaskřípat. A poslední část alba bych nejraději přešel. Zatímco v Harlequin's Tale dojde ještě na dechy a posluchači se tak servíruje nový vjem, Precognition je už jen a pouze sedmiminutová syntezátorová onanie jak z Návštěvníků.

Jinak jde ovšem o desku velice zdařilou. Je na ní sice něco jiného, než skalní fanoušek může očekávat, ale jde o krok správným směrem. Uvidíme, jak naživo.

Info

LISERSTILLE – Empirical Ghost (G-Records / Rough Trade, 2015)
www.liserstille.bandcamp.com

live: LISERSTILLE (dk)
28. 5. 2015 Cross Club, Praha
29. 5. 2015 Divadlo Pod lampou, Plzeň
30. 5. 2015 Festival malých pivovarů, Třebíč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prechod do serióznej roviny (Rich Brian)

redakce 12.10.2019

Z Rich Briana sa stala virálna senzácia, ale z jeho novšej tvorby a rozhovorov je zjavné, že ambície má iné.

Ahhhh, ten surf rock! (Songs from the Utopia)

redakce 11.10.2019

Na novince pojmenované extatickým (či snad bolestivým?) výkřikem Ahhhh! se vydali na západ a pomyslně zakotvili někde na Západním pobřeží.

Smutně a zároveň s největší vášní k životu (Mueran Humanos)

redakce 05.10.2019

Ačkoli zpívají takřka výhradně španělsky, rafinovaná atmosféra odstavuje znalost jazyka na vedlejší kolej.

Neurvalý punk s koulí u nohy (Victims)

redakce 28.09.2019

Victims zde sice stále sázejí na ověřené postupy žánru a přímočarost, kterou koriguje agresivní d-beat materiálu, jasně vévodí, překvapuje však produkce.

Neobyčejná pokora Dirtmusic

redakce 27.09.2019

Odvaha a elegance, s jakou se Dirtmusic dokázali vzdát obvyklých schémat, je záviděníhodná... Recenze poslední desky Dirtmusic před jejich pražských koncertem.

Emotivní žalořevy Esazlesa

redakce 18.09.2019

Azyl v jeskyni skončil. Na malé formáty už není čas. Dává to smysl?

Když prach z cesty skřípe v zubech... (Gravelroad)

redakce 17.09.2019

Crooked Nation už při pohledu na přebal postrádá psychedelickou barevnost předchozích desek, zdobí ji černobílý obraz kostlivce v obleku.

Příliš dlouhá cesta k příliš prchavé nostalgii (Deafheaven)

redakce 16.09.2019

Ordinary Corrupt Human Love je stejnou měrou tvůrčí svoboda jako okázalá vypočítavost.

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

redakce 13.09.2019

Bebeho skladby na albu Echoes nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který Bebeho řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Nelítostná dekompozice klubového elektra (Blanck Mass)

redakce 12.09.2019

Krutá atmosféra nelítostně tepající do posluchačových spánků je jasným testamentem doby. Reflexe environmentálního žalu, deprese, dekontrukce a kompozice naděje?