Články / Reporty

O mužích, s muži, pro muže i ženy (Industra STAGE)

O mužích, s muži, pro muže i ženy (Industra STAGE)

Kateřina Lukáčová | Články / Reporty | 26.03.2016

Industra STAGE tentokrát hostila soubor PLAYboyz, jehož domovskou scénou je pražská La Fabrika. Přivezli do Brna inscenaci SYNovial o životě mužů, o pivu, fotbale, parfému a gelu na vlasy.

„Synovia“ (synoviální tekutina) je viskózní tekutina produkovaná synoviem, jejímž hlavním účelem je snížit tření chrupavek v kloubu při jeho pohybu a zajistit jeho správnou funkci. Herci Marek Zelinka a Martin Talaga předvedli v Industra STAGE opravdu nepatrné tření chrupavek v kloubu při každém pohybu. Nebylo slyšet ani skřípnutí a demonstrovali, že správnou funkcí pohybu nemusí být pouze pohyb samotný. Naopak, jen s pomocí pohybu a souhry představili průlet představami o dnešních mužích. Pracovali s nadsázkou, konvencí a fotbalově pivním klišé.

Marek Zelinka a Martin Talaga s použitím minimálních scénických prostředků vytvářeli pohybem plastickou črtu na téma dnešní muži. Muži přátelé i nepřátelé, muži ješitní, zženštilí, muži pohodlní. Jak se liší od mužů minulých? Tou dobou strávenou před zrcadlem? A přestože neměli k dispozici nic moc víc než vlastní těla, nebylo to zdaleka pouze o vztahu k sobě samým, ale také o vztazích mezi sebou navzájem. Počáteční banální konflikt, kdy jeden má cigaretu a druhý oheň a ani jeden se nechce rozdělit, se rozrůstá do košatého spletence vztahů mezi muži – kdy spolu soupeří, kdy spolu fandí, kdy se hecují a trumfují. Když se pak dosyta umyjí, namažou, načešou a navoní, k čemuž mají nepřeberné množství nejrůznějších rekvizit, jdou “na lov“ zjistit, že navzdory veškerým sporům pivo je pivo (a ani ženské nejsou víc). A když se jednou otevře, má se dopít, ať se děje, co děje. V působivých pohybových skečích s pivem stříkajícím po scéně, které krom jiného zobrazovali mužskou kolegiální opilost, kdy jeden druhého nenechá za žádnou cenu upadnout, humorně pracovali s odlišnou fyzickou konstitucí obou herců. Drobnější potutelný Zelinka čím dál tím víc využíval silnějšího Talagy, postupně se stával dominantním. Až svého hereckého partnera na scéně násilně umlčel.

Pásmo fyzického dialogu přecházelo plynule ze situace do situace. Vyvíjelo se od triviálních konfliktů přes přátelské půtky a pitky až k cynickému závěru původně harmonického přátelského vztahu dvou mužů. Inscenace plná hravosti, veselých i bizarních propletení těl končila, až když bylo všechno pivo dopito a vylito. Jak to má být.

Info

La Fabrika/[PLAY] boyz - SYNovial
24. 3. 016, Industra Stage, Brno
foto © vrbaak

Příští týden v Industra STAGE:
31. 3. 19.30 tYhle / Marie Gourdain: Un/Jeden
Brněnská premiéra neopakovatelné inscenace pohybového divadla. Křehkost bytí, nejisté balancování, překážky.

2. 4. 19.00 LUZ (It) European Tour 2016 // Nachttante CZ // Tom Holič
Italský jazzový band LUZ zavitá v rámci svého evropského turné i do Brna. Nenechte si ujít tento podmanivý hudební zážitek.
Vstupenky: předprodej Dům pánů z Lipé
rezervace: rezervacestage@gmail.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace