Články / Reporty

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Reporty | 02.12.2019

Koncert bubáků z Ghost připomíná oběd u babičky. Tam taky přijdete a víte, že žádná překvapení se konat nebudou. Dostanete vždy dobrou, v rámci možností a schopností kuchařky chutnou stravu, jejíž ingredience velmi dobře znáte. Pochutnáte si, místy zamlaskáte nad některou surovinou přímo ze zahrádky a odcházíte nasyceni a spokojeni, dostali jste, co jste chtěli – a tak nějak očekávali. Rovněž suroviny, z nichž svůj pokrm vaří švédská formace, jsou dobře známé a jejich chuť léty prověřená. Hardrockové riffy, aura tajemství kolem maskované kapely, až popové melodie, trocha těch koncertních „wow“ efektů a navrch lehké koření v podobě příjemné podvratnosti.

Z takového materiálu vlastně nejde uvařit špatné jídlo, což Ghost a hlavně jejich mastermind Tobias Forge moc dobře vědí. A dávají lidem to, co chtějí. Se stále aktuálním albem Prequelle, které navázalo na hitovou desku Meliora, můžou snadno postavit set tak, aby měl dynamiku a švih. Co na tom, že už teď, nějakých dvacet hodin po koncertě, se jednotlivé podrobnosti rozpíjejí a celá show se vejde pod zastřešující pojem „melodický hard rock s divadelními prvky a hravě satanistickým ostnem“. Bylo to zábavné, hravé, chytře vymyšlené, bylo na co koukat i co si zahalekat – chytlavé refrény kapele jdou, to je fakt. Ale hlubší stopu nezanechají.

fotogalerii z koncertu zhlédněte zde

To je ovšem něco, co se tak úplně nedá říct o předkrmech. Jakkoliv si Ghost pustím rád, předkapely nedělního koncertu slibovaly větší potenciál a originálnější přístup. Do zelených světel zahalení vampýři Tribulation mohli být pro publikum natěšené na melodie a čistý vokál Ghost trochu oříšek. Nicméně, jejich death metalem načichlý, svižně odsýpající gothic metal ve spojení s živou pódiovou prezentací je solidním příslibem do budoucna. Mezi oba okultní spolky se vklínili All Them Witches. Ti sice mají čarodějnice v názvu, hudebně jsou ale spíše spolkem, který se rád noří do temného, heavy bluesového bahna. Jejich těžké riffy řádně pocuchaly stěny vysočanské novostavby a jim vyměřený čas byl nedostatečný. Vizuálně se ovšem poněkud ztráceli, tedy v porovnání s dalšími dvěma skupinami. Ty bez potíží opanovaly rozsáhlé pódium, které se navíc s příchodem Ghost změnilo v jakousi secesní vilu.

Dojmy jsou smíšené. Kapely zaujaly, headlinerovi nelze prakticky nic vytknout, až tedy na kolísavý zvuk, ale za to Ghost nemohli. Jen celku scházel moment, který by koncert povýšil z lehce nadprůměrného na nezapomenutelný.

Info

Ghost (se)+ Tribulation (se) + All Them Witches (us)
1. 12. 2019 O2 Universum, Praha

foto © Marcela Juříčková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.