Články / Reporty

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Reporty | 02.12.2019

Koncert bubáků z Ghost připomíná oběd u babičky. Tam taky přijdete a víte, že žádná překvapení se konat nebudou. Dostanete vždy dobrou, v rámci možností a schopností kuchařky chutnou stravu, jejíž ingredience velmi dobře znáte. Pochutnáte si, místy zamlaskáte nad některou surovinou přímo ze zahrádky a odcházíte nasyceni a spokojeni, dostali jste, co jste chtěli – a tak nějak očekávali. Rovněž suroviny, z nichž svůj pokrm vaří švédská formace, jsou dobře známé a jejich chuť léty prověřená. Hardrockové riffy, aura tajemství kolem maskované kapely, až popové melodie, trocha těch koncertních „wow“ efektů a navrch lehké koření v podobě příjemné podvratnosti.

Z takového materiálu vlastně nejde uvařit špatné jídlo, což Ghost a hlavně jejich mastermind Tobias Forge moc dobře vědí. A dávají lidem to, co chtějí. Se stále aktuálním albem Prequelle, které navázalo na hitovou desku Meliora, můžou snadno postavit set tak, aby měl dynamiku a švih. Co na tom, že už teď, nějakých dvacet hodin po koncertě, se jednotlivé podrobnosti rozpíjejí a celá show se vejde pod zastřešující pojem „melodický hard rock s divadelními prvky a hravě satanistickým ostnem“. Bylo to zábavné, hravé, chytře vymyšlené, bylo na co koukat i co si zahalekat – chytlavé refrény kapele jdou, to je fakt. Ale hlubší stopu nezanechají.

fotogalerii z koncertu zhlédněte zde

To je ovšem něco, co se tak úplně nedá říct o předkrmech. Jakkoliv si Ghost pustím rád, předkapely nedělního koncertu slibovaly větší potenciál a originálnější přístup. Do zelených světel zahalení vampýři Tribulation mohli být pro publikum natěšené na melodie a čistý vokál Ghost trochu oříšek. Nicméně, jejich death metalem načichlý, svižně odsýpající gothic metal ve spojení s živou pódiovou prezentací je solidním příslibem do budoucna. Mezi oba okultní spolky se vklínili All Them Witches. Ti sice mají čarodějnice v názvu, hudebně jsou ale spíše spolkem, který se rád noří do temného, heavy bluesového bahna. Jejich těžké riffy řádně pocuchaly stěny vysočanské novostavby a jim vyměřený čas byl nedostatečný. Vizuálně se ovšem poněkud ztráceli, tedy v porovnání s dalšími dvěma skupinami. Ty bez potíží opanovaly rozsáhlé pódium, které se navíc s příchodem Ghost změnilo v jakousi secesní vilu.

Dojmy jsou smíšené. Kapely zaujaly, headlinerovi nelze prakticky nic vytknout, až tedy na kolísavý zvuk, ale za to Ghost nemohli. Jen celku scházel moment, který by koncert povýšil z lehce nadprůměrného na nezapomenutelný.

Info

Ghost (se)+ Tribulation (se) + All Them Witches (us)
1. 12. 2019 O2 Universum, Praha

foto © Marcela Juříčková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.

Více lidskosti (Holly Herndon)

Natálie Zehnalová 09.12.2019

Sedm lidí a jedna umělá inteligence zaplnili industriální budovu Kraftwerku odzbrojující dávkou energie, křehkosti a lidskosti.

Pestré farby neo-soulu (Jordan Mackampa)

Jonáš Sudakov 08.12.2019

V obyčajnom šedom svetri a s drobnou zimnou čiapkou sa podobá na Marvina Gayea nielen vizuálne, ale v jeho tvorbe je počuť aj dušu tejto legendy.

Dvakrát tři na Contempulsu (Trio Catch, Poing)

Jan Starý 03.12.2019

Během celého bloku fascinovalo nejen to, jak precizně jsou hráčky sehrané, ale i souznění, které se dá občas zachytit u jazzových nebo rockových kapel.