Články / Reporty

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Reporty | 02.12.2019

Koncert bubáků z Ghost připomíná oběd u babičky. Tam taky přijdete a víte, že žádná překvapení se konat nebudou. Dostanete vždy dobrou, v rámci možností a schopností kuchařky chutnou stravu, jejíž ingredience velmi dobře znáte. Pochutnáte si, místy zamlaskáte nad některou surovinou přímo ze zahrádky a odcházíte nasyceni a spokojeni, dostali jste, co jste chtěli – a tak nějak očekávali. Rovněž suroviny, z nichž svůj pokrm vaří švédská formace, jsou dobře známé a jejich chuť léty prověřená. Hardrockové riffy, aura tajemství kolem maskované kapely, až popové melodie, trocha těch koncertních „wow“ efektů a navrch lehké koření v podobě příjemné podvratnosti.

Z takového materiálu vlastně nejde uvařit špatné jídlo, což Ghost a hlavně jejich mastermind Tobias Forge moc dobře vědí. A dávají lidem to, co chtějí. Se stále aktuálním albem Prequelle, které navázalo na hitovou desku Meliora, můžou snadno postavit set tak, aby měl dynamiku a švih. Co na tom, že už teď, nějakých dvacet hodin po koncertě, se jednotlivé podrobnosti rozpíjejí a celá show se vejde pod zastřešující pojem „melodický hard rock s divadelními prvky a hravě satanistickým ostnem“. Bylo to zábavné, hravé, chytře vymyšlené, bylo na co koukat i co si zahalekat – chytlavé refrény kapele jdou, to je fakt. Ale hlubší stopu nezanechají.

fotogalerii z koncertu zhlédněte zde

To je ovšem něco, co se tak úplně nedá říct o předkrmech. Jakkoliv si Ghost pustím rád, předkapely nedělního koncertu slibovaly větší potenciál a originálnější přístup. Do zelených světel zahalení vampýři Tribulation mohli být pro publikum natěšené na melodie a čistý vokál Ghost trochu oříšek. Nicméně, jejich death metalem načichlý, svižně odsýpající gothic metal ve spojení s živou pódiovou prezentací je solidním příslibem do budoucna. Mezi oba okultní spolky se vklínili All Them Witches. Ti sice mají čarodějnice v názvu, hudebně jsou ale spíše spolkem, který se rád noří do temného, heavy bluesového bahna. Jejich těžké riffy řádně pocuchaly stěny vysočanské novostavby a jim vyměřený čas byl nedostatečný. Vizuálně se ovšem poněkud ztráceli, tedy v porovnání s dalšími dvěma skupinami. Ty bez potíží opanovaly rozsáhlé pódium, které se navíc s příchodem Ghost změnilo v jakousi secesní vilu.

Dojmy jsou smíšené. Kapely zaujaly, headlinerovi nelze prakticky nic vytknout, až tedy na kolísavý zvuk, ale za to Ghost nemohli. Jen celku scházel moment, který by koncert povýšil z lehce nadprůměrného na nezapomenutelný.

Info

Ghost (se)+ Tribulation (se) + All Them Witches (us)
1. 12. 2019 O2 Universum, Praha

foto © Marcela Juříčková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace