Články / Reporty

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Oběd u ďáblovy bábinky (Ghost)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Reporty | 02.12.2019

Koncert bubáků z Ghost připomíná oběd u babičky. Tam taky přijdete a víte, že žádná překvapení se konat nebudou. Dostanete vždy dobrou, v rámci možností a schopností kuchařky chutnou stravu, jejíž ingredience velmi dobře znáte. Pochutnáte si, místy zamlaskáte nad některou surovinou přímo ze zahrádky a odcházíte nasyceni a spokojeni, dostali jste, co jste chtěli – a tak nějak očekávali. Rovněž suroviny, z nichž svůj pokrm vaří švédská formace, jsou dobře známé a jejich chuť léty prověřená. Hardrockové riffy, aura tajemství kolem maskované kapely, až popové melodie, trocha těch koncertních „wow“ efektů a navrch lehké koření v podobě příjemné podvratnosti.

Z takového materiálu vlastně nejde uvařit špatné jídlo, což Ghost a hlavně jejich mastermind Tobias Forge moc dobře vědí. A dávají lidem to, co chtějí. Se stále aktuálním albem Prequelle, které navázalo na hitovou desku Meliora, můžou snadno postavit set tak, aby měl dynamiku a švih. Co na tom, že už teď, nějakých dvacet hodin po koncertě, se jednotlivé podrobnosti rozpíjejí a celá show se vejde pod zastřešující pojem „melodický hard rock s divadelními prvky a hravě satanistickým ostnem“. Bylo to zábavné, hravé, chytře vymyšlené, bylo na co koukat i co si zahalekat – chytlavé refrény kapele jdou, to je fakt. Ale hlubší stopu nezanechají.

fotogalerii z koncertu zhlédněte zde

To je ovšem něco, co se tak úplně nedá říct o předkrmech. Jakkoliv si Ghost pustím rád, předkapely nedělního koncertu slibovaly větší potenciál a originálnější přístup. Do zelených světel zahalení vampýři Tribulation mohli být pro publikum natěšené na melodie a čistý vokál Ghost trochu oříšek. Nicméně, jejich death metalem načichlý, svižně odsýpající gothic metal ve spojení s živou pódiovou prezentací je solidním příslibem do budoucna. Mezi oba okultní spolky se vklínili All Them Witches. Ti sice mají čarodějnice v názvu, hudebně jsou ale spíše spolkem, který se rád noří do temného, heavy bluesového bahna. Jejich těžké riffy řádně pocuchaly stěny vysočanské novostavby a jim vyměřený čas byl nedostatečný. Vizuálně se ovšem poněkud ztráceli, tedy v porovnání s dalšími dvěma skupinami. Ty bez potíží opanovaly rozsáhlé pódium, které se navíc s příchodem Ghost změnilo v jakousi secesní vilu.

Dojmy jsou smíšené. Kapely zaujaly, headlinerovi nelze prakticky nic vytknout, až tedy na kolísavý zvuk, ale za to Ghost nemohli. Jen celku scházel moment, který by koncert povýšil z lehce nadprůměrného na nezapomenutelný.

Info

Ghost (se)+ Tribulation (se) + All Them Witches (us)
1. 12. 2019 O2 Universum, Praha

foto © Marcela Juříčková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.

Vybraná slova po B: Hviezdne noci Bytča

David Čajčík 19.08.2020

„Vedeli ste, že Bytča je podľa jedného sociológa najtypičtejšim malomestom na Slovensku?“ Ne tak úplně. Smack my Bytča!

Filmová nakládačka (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 15.08.2020

„Pojď, je to takovej temnej ruskej film, co má asi sto padesát tři minut, prej je to hodně intenzivní a drsný.“ Čil a dril.

Mistři krásných splínů (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 13.08.2020

Vzpomíná, jak při návštěvě Ruska někdo odmontoval kliku z pokoje Františka Vláčila, aby se nemohl dostat ven, nebo vypráví o hrůzách poválečných odsunů...