Články / Reporty

Oblaka Za dveřmi – vstup volný

Oblaka Za dveřmi – vstup volný

Dominika Prokopová | Články / Reporty | 16.07.2015

7. ročník festivalu pouličního divadla Za dveřmi byl včera velkolepě zahájen na pražském holešovickém Výstavišti. 100 metrů dlouhé lano, ukotvené na vyztužené věži Průmyslového paláce, běloskvoucí balon o velikosti šest a půl metru s činkou, na jejímž konci byla zavěšena drobná akrobatka, černobílí žongléři a hadí ženy značky V.O.S.A. Theatre. K tomu žena mocného hlasu, samodruhá zpěvačka Alžběta Kostrhunová a na harmoniku a ukulele ji doprovázející Marek Vlk Novák. Brána do fantazie. Deštivo, místy větrno, přesto zahájeno.

Vzhledem k tomu, že festival Za dveřmi dosáhl sedmi let věku a jak poznamenal na příjemné neformální tiskové (ne)konferenci ředitel festivalu Jakub Vedral zlomového věku nástupu školní docházky, nastal čas na změny. Pražských ulic a míst, která ožijí divadlem, je letos víc než obvykle. Kromě Václavského náměstí, Můstku a ulice Na Příkopě, můžete narazit na pouliční divadlo i na Florenci, Andělu a především na Výstavišti Praha Holešovice, kde je i festivalový divadelní bar s každodenní hudební afterparty. Než se ale včera začali první festivaloví návštěvníci vlnit v rytmu electro swingových Move Breakers, čekala na ně jiná podívaná. Mezi nebem a zemí - lano. Oliver Zimmermann, který měl sto metrové lano překonat, působil trochu jako letec z Malého prince. Žongléři a akrobati z V.O.S.A. Theatre jej doprovodili až na ten správný konec. Nechybělo Cyrovo kolo, žonglování se svítícími kužely, stavba obřího mikáda, kyvadla a šály. Vzhůru už ale musel sám.

Německý provazochodec Oliver Zimmermann je jedním z dvaceti lidí, kteří překonali na laně vzdálenost jednoho kilometru. Lano, které přešel vycházkovou chůzí, bylo podstatně kratší a tak si Oliver občas neodpustil i nějakou tu holubičku nebo krátké sezení na laně. Bílý bod ve tmě. Sympatický Oliver Zimmermann, jež studoval na Circusschool (ESAC) v Bruselu a Circushool Fratellini v Paříži, se nenápadně usmíval a lano překonal, jakoby se nechumelilo, i přesto, že pršelo.

Asi ve třech čtvrtinách cesty se po boku Olivera objevil již zmíněný bílý balon ověšený akrobatkou. Heliem naplněný balon by dokázal pojmout čtrnáct tisíc balonků obvyklé velikosti. Byl vyrobený speciálně pro tuto příležitost v Anglii společností Cameron Balloons. Vzhledem k tomu, že spadá do kategorie atrakce, nemusí znepokojovat letovou kontrolu, za to probouzet zvědavost příznivců festivalu, protože, jak řekl sám Jakub Vedral, mají s ním organizátoři festivalu své plány i do budoucna. Souběžně s festivalem Za dveřmi byl v Plzni zahájen i festival Živá ulice, za kterým stojí rovněž agentura Art Prom s.r.o. a jehož první blok nese příznačný název Za dveřmi je…divadlo! Co nestihnete v Praze, můžete dohnat i v Plzni.

Z nepřeberného množství nabídek byla i letos vybrána ta nejlepší česká i evropská pouliční divadla. Kromě dvou čerstvých novinek z našich končin (Long Vehicle Circus s představením Alenka! a Divadlo Continuo s Caravan Obscura) si rozhodně nenechte ujít slovenské Teatro Tatro, které postaví své šapitó rovněž na Výstavišti a po dva večery odehraje své vyhlášené představení Majster a Margaréta. Těžké téma, které se mohlo do paměti divadelních příznivců zapsat díky skvělé inscenaci Dodo Gombára pro Mětské divadlo Zlín před osmi lety. Nejlepší slovenští herci, kteří se v Moskvě vydali po stopách Bulgakova a které už asi jen tak neuvidíte. Toto představení je zároveň jediným (!) zpoplatněným představením festivalu.

Španělští Companyia La Tal a jejich Incredible box, oceněný na festivalu ve Freiburgu jako nejlepší pouliční představení. Hned tři polské soubory. Festival Za dveřmi, který úzce spolupracuje s mezinárodním festivalem pouličních divadel FETA v Gdaňsku, letos představí Teatr Delikates, Teatr Kto a Muzikanty.

Za dveřmi mají opravdu co nabídnout a proto neváhejte a vyražte do ulic!

Info

7. ročník festivalu pouličního divadla Za dveřmi
13. – 18. 7. 2015, Praha
www.facebook.com/zadvermi/timeline

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace