Články / Reporty

Očista a poznání (na Creepy Teepee)

Očista a poznání (na Creepy Teepee)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 15.07.2019

Poslední den Creepy Teepee je už vyčerpávající. Agresivní zvukové výplachy zplošťují emoce a různorodost hudebních vystoupení začíná splývat v jeden nekonečný binec. Noise, psychedelie, eklektická elektronika a trap jsou záchytnými body, otázkou zůstává smysl nedělní produkce, zvláště té noční. Střídmější účast ukáže oddané fanoušky, jen jestli to stačí.

Neděle je, tedy pro mě, ve znamení rapu, performance artu a glitch parties. Slunce láká do města, kam vyráží spoře oděné dívky v síťovaných oblečcích a botách Fila i kluci v reflexních vestách s hoperskými kalhoty a rozpíchanými obličeji. Místní se diví, jak by ne. Recyklace módy i hudby jako odpověď na zahlcení vjemy všeho druhu. Anebo pouhá výstřednost?

Po éterické Merely se synťákem nastupuje do fialové záře reflektorů Timothee Joly. Žánr: dětská hudba, píše Internet. Na kraji stage fialový plyšák, medový autotune francouzského hypnagogického popu rozhýbává publikum hutnými beaty. Tohle by mohlo hrát na MTV a nikomu by to nepřišlo divné.

Vnitřní stage září rudými světly, pódium se plní kouřem, nějaká Němka tančí s potrhaným kondomem přivázaným k šátku na hlavě. Bora je performance, turbulentní zvukové koláže dokreslují tanec polonahé umělkyně, ta druhá je nahá a chodí mezi lidmi. Dusno začíná až s příchodem Iron Sight. Dánské dystopické sci-fi s biblickými odkazy prezentované skrze drásavě cinematickou hudbu a emotivní řev touží po očistě. „I only cut my self because I forget about my love dones.“ Silný, depresivní zážitek naruší až švédský emo/cloudrapper Ecoo2k, známý spoluprací s krajanem Yung Leanem a Bladeem, který chvíli před ním uzavřel hlavní stage. Banger za bangerem, začíná after.

Podzemní klub se naposledy otvírá a pouští horlivý hlouček. Kluk s třešněmi po celém triku si objednává na baru, vzadu polehávají odpadlíci, které zmohlo zvukové přesycení vyvolané Elvin Brandhi, která úsečně frázuje do glitchové smrště pokřivených samplů. Její „improvizaci“ předchází Tendre Ael, jejíž vystoupení nepostrádá směr a promyšlený celek. Chaotická hudba vykresluje svět skrze pocity odcizení a vnitřního zmatku. Abstrakce nekonečná, jisté je jen extrémní ztvárnění.

Na Creepy Teepee je úplně jedno, jestli znáte účinkující. Hlavní je fyzický prožitek a potřeba ke všemu přistupovat bez očekávání a s otevřenou hlavou. Kde hledat ty, ze kterých bude v budoucnu čerpat mainstream? Těžko říct. Creepy Teepee je jako přehlídka invenční hudební alternativy a zkušenost je to zcela nepřenosná.

Info

Creepy Teepee
12. 7. 2019 Kutná Hora

foto © Creepy Teepee

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesta Kataríny Málikové k Prophetu

Vadim Petrov 24.01.2020

Máliková se ráda oddává experimentování s vybavením a o drum machines dokáže vyprávět se zapálením jako málokdo.

Jazz dvou kontinentů (Jorge Rossy Vibes Quintet)

David Bláha 20.01.2020

Úvodní melodie připomene tvorbu Thelonia Monka, což vlastně vypovídá i o celém výrazu a zvuku, který skupina vytváří...

Sub Focus – kdo chodí na starý djs?

Vadim Petrov 19.01.2020

Sub Focus nastoupí, potřese Bifidovi rukou a vypálí Rock It v double dropu s Take You Higher od Wilkinsona, synergické double dropy padají jeden za druhým téměř bez ustání.

Povolený sentiment na Balkáně (Božo Vrećo)

Ana Fligić 31.12.2019

Typické dlouhé vlasy, dramatický make-up, plnovous, elegantní, nejčastěji vlastnoručně navržené šaty, vysoké podpatky. Sevdah v Bělehradu.

Něco mezi (J.I.D)

Daniel Nádler 23.12.2019

Nevím, jestli zrovna tahle situace mu dodala kuráž nebo co se v něm zlomilo, ale pak bylo všechno jinak.

Náboženství: Island (Árstíðir)

Aneta Kohoutová 16.12.2019

Celým večerem se nese velký důraz na kořeny a pospolitost, chvílemi se v téhle situaci cítím trochu stísněně jako na sektářském kázání, do poznámek si píšu - guru feeling.

Bert & Friends jsou SUPR

Andrea Bodnárová 14.12.2019

Bezčasá benzinka se zjevuje v neonové záři a v místnosti nad ní jsou plyšová chlupatá křesla a misky s tutti frutti žvýkačkami.

Nikdy nejste doopravdy sami (Planes Mistaken for Stars)

Lukáš Grygar 12.12.2019

Středa dopoledne, hraje mi Neil Young, deska Broken Arrow, kterou zakládající kytarista Planes Mistaken for Stars považoval za trestuhodně nedoceněnou.

Tváře povědomé i nepřítomné (PAF Olomouc)

Viktor Palák 10.12.2019

„Po pravdě – nevim,“ odvětila jedna z porotkyň Chalupeckého ceny Vjera Borozan, když se jí moderátoři zeptali, zda se opravdu baví, anebo zda to jen předstírá...

Na kusy (Cult of Luna & spol.)

Jakub Koumar 09.12.2019

The Fall. Světla žhnou a gradující hudba jako by trhala kusy sebe sama a ty padají z pódia do hlediště.