Články / Reporty

Odlesky nad Oslavou: Havelka, Radůza a zralé ženy

Odlesky nad Oslavou: Havelka, Radůza a zralé ženy

Anna Mašátová | Články / Reporty | 27.07.2013

Folkovky, den šestý. Šestého dne stvořil Bůh muže a ženu, snad aby mohli v Náměšti hrát tango a písně. Pokud vidíte na pódiu řádit Please The Trees a pod scénou tančící dámy vyššího věku, nedivte se. Vašek Havelka se rozhodl aktivně zapojit do kampaně proti diskriminaci seniorů a výsledkem jsou koncerty s epickými skladbami, mnohdy ústícími do extatického šílenství zklidňovaného ženským sborem Elpida. V Náměšti tomu nebylo jinak, Havelka lítal mezi publikem, naučil přítomné „hoblůůj“, možná náměšťské i trochu vyděsil. Elpida si ale získala srdce všech. Old's cool!

Fantazijní severské tango nuevo v podání finského tria Johanny Juholy mátlo názvem, vždyť na pódiu byla jen sama akordeonistka s kytaristou Roopem Aarnio, kterého si možná pamatujete z březnového koncertu Värttinä. Třetí člen Hannu Oskala se schovával za mixážním pultem u zvukaře, přesto o sobě dával vědět elektro vychytávkami. Skladby věnovali babičkám zachraňujícím Finy před umrznutím svými pletenými výrobky, tragicky zemřelému argentinskému pěvci Carlosu Gardelovi i tanci.

Radůza, zpěvačka, jejíž projev se mění jako aprílové počasí. Někdy slyšíte bouři, hned zas vysvitne slunko, občas se objeví duha. Jen blesky fotografů jsou zakázány. Procítěnost s rockovějším nádechem bez přehánění a falešnosti, velkolepost bez nabubřelosti a poetičnost textů. To vše se v Radůzině osobnosti propojuje. Noční koncert Iva Cicvárka v kapli a pak už hajdy za roh. Většina dala přednost lavičkám u stánku s ohnivou vodou než ohni samotnému, ale hrálo se snad ještě s větší vervou. Juhola trio nelenilo, brzy se přidala neúnavná Jitka Šuranská, Jan Žamboch, Lucie Redlová i Slávek Janoušek. Jen biblické nicnedělání sedmého dne jistě nehrozí.

Info

Folkové prázdniny
25. 7. 2013, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dovolená? Brutal!! (Assault 2022)

Jiří Procházka, waghiss666 16.08.2022

“Lidi jsou tu v pohodě. V porovnání s Wacken nebo Metal Days je to tady uvolněný a vše se točí kolem muziky, žádnej bullshit.” říká Inna.

Spevy, rapy, charizma (Noga Erez)

Jonáš Sudakov 14.08.2022

Nula percent vzduchu, desať percent pary, deväťdesiat percent energie.

Dovolená? To je náš vynález! (Brutal Assault 2022)

Jiří Procházka, waghiss666 13.08.2022

Barevná světýlka, osmdesátkové disko, Billie Jean a další metaly. Viděno dvojmo, dva periskopy z josefovských katakomb.

Nezaleknout se duchů místa ani duchů v sobě (DIIV)

David Stoklas 13.08.2022

Jestli jsou v DIIV v něčem dobří, tak v překonávání vlastních bubáků. Potvrdili to i tentokrát.

Dovolená? Varuju vás! (Brutal Assault 2022)

waghiss666 11.08.2022

Šokující mi připadá zjištění, kolik lidí se v areálu pohybuje už poměrně brzo, spíš od pohledu, než že by trpělo pohodlí.

Smutek vyzpívaný se skleničkou vína (Arooj Aftab)

Václav Valtr 11.08.2022

Jsou umělci, kteří upoutají svou propracovaností, rafinovaným poselstvím či energií. Arooj Aftab zaujala především svou bezprostředností.

Roztomilý holky dávno odešly (Beseda 2022)

Minka Dočkalová, Veronika Miksová 10.08.2022

Vynikající koncerty, nechutné písňové texty, čórky, krásní lidé i nedostatek času, všechno bylo... Beseda, edice dva dvacet dva. Reportážní kombo.

On: Off (Festival 2022)

Radka Bednarzová 08.08.2022

Areál se začal zaplňovat. Projít gastrozónou nebo uličkou kolem toalet se stalo pekelným zážitkem a mělo dojít na nejhorší.

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace