Články / Reporty

Odlesky nad Oslavou: Havelka, Radůza a zralé ženy

Odlesky nad Oslavou: Havelka, Radůza a zralé ženy

Anna Mašátová | Články / Reporty | 27.07.2013

Folkovky, den šestý. Šestého dne stvořil Bůh muže a ženu, snad aby mohli v Náměšti hrát tango a písně. Pokud vidíte na pódiu řádit Please The Trees a pod scénou tančící dámy vyššího věku, nedivte se. Vašek Havelka se rozhodl aktivně zapojit do kampaně proti diskriminaci seniorů a výsledkem jsou koncerty s epickými skladbami, mnohdy ústícími do extatického šílenství zklidňovaného ženským sborem Elpida. V Náměšti tomu nebylo jinak, Havelka lítal mezi publikem, naučil přítomné „hoblůůj“, možná náměšťské i trochu vyděsil. Elpida si ale získala srdce všech. Old's cool!

Fantazijní severské tango nuevo v podání finského tria Johanny Juholy mátlo názvem, vždyť na pódiu byla jen sama akordeonistka s kytaristou Roopem Aarnio, kterého si možná pamatujete z březnového koncertu Värttinä. Třetí člen Hannu Oskala se schovával za mixážním pultem u zvukaře, přesto o sobě dával vědět elektro vychytávkami. Skladby věnovali babičkám zachraňujícím Finy před umrznutím svými pletenými výrobky, tragicky zemřelému argentinskému pěvci Carlosu Gardelovi i tanci.

Radůza, zpěvačka, jejíž projev se mění jako aprílové počasí. Někdy slyšíte bouři, hned zas vysvitne slunko, občas se objeví duha. Jen blesky fotografů jsou zakázány. Procítěnost s rockovějším nádechem bez přehánění a falešnosti, velkolepost bez nabubřelosti a poetičnost textů. To vše se v Radůzině osobnosti propojuje. Noční koncert Iva Cicvárka v kapli a pak už hajdy za roh. Většina dala přednost lavičkám u stánku s ohnivou vodou než ohni samotnému, ale hrálo se snad ještě s větší vervou. Juhola trio nelenilo, brzy se přidala neúnavná Jitka Šuranská, Jan Žamboch, Lucie Redlová i Slávek Janoušek. Jen biblické nicnedělání sedmého dne jistě nehrozí.

Info

Folkové prázdniny
25. 7. 2013, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace