Články / Reporty

Odlesky nad Oslavou: Havelka, Radůza a zralé ženy

Odlesky nad Oslavou: Havelka, Radůza a zralé ženy

Anna Mašátová | Články / Reporty | 27.07.2013

Folkovky, den šestý. Šestého dne stvořil Bůh muže a ženu, snad aby mohli v Náměšti hrát tango a písně. Pokud vidíte na pódiu řádit Please The Trees a pod scénou tančící dámy vyššího věku, nedivte se. Vašek Havelka se rozhodl aktivně zapojit do kampaně proti diskriminaci seniorů a výsledkem jsou koncerty s epickými skladbami, mnohdy ústícími do extatického šílenství zklidňovaného ženským sborem Elpida. V Náměšti tomu nebylo jinak, Havelka lítal mezi publikem, naučil přítomné „hoblůůj“, možná náměšťské i trochu vyděsil. Elpida si ale získala srdce všech. Old's cool!

Fantazijní severské tango nuevo v podání finského tria Johanny Juholy mátlo názvem, vždyť na pódiu byla jen sama akordeonistka s kytaristou Roopem Aarnio, kterého si možná pamatujete z březnového koncertu Värttinä. Třetí člen Hannu Oskala se schovával za mixážním pultem u zvukaře, přesto o sobě dával vědět elektro vychytávkami. Skladby věnovali babičkám zachraňujícím Finy před umrznutím svými pletenými výrobky, tragicky zemřelému argentinskému pěvci Carlosu Gardelovi i tanci.

Radůza, zpěvačka, jejíž projev se mění jako aprílové počasí. Někdy slyšíte bouři, hned zas vysvitne slunko, občas se objeví duha. Jen blesky fotografů jsou zakázány. Procítěnost s rockovějším nádechem bez přehánění a falešnosti, velkolepost bez nabubřelosti a poetičnost textů. To vše se v Radůzině osobnosti propojuje. Noční koncert Iva Cicvárka v kapli a pak už hajdy za roh. Většina dala přednost lavičkám u stánku s ohnivou vodou než ohni samotnému, ale hrálo se snad ještě s větší vervou. Juhola trio nelenilo, brzy se přidala neúnavná Jitka Šuranská, Jan Žamboch, Lucie Redlová i Slávek Janoušek. Jen biblické nicnedělání sedmého dne jistě nehrozí.

Info

Folkové prázdniny
25. 7. 2013, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Pivo, pot a cizí krev na triku (Dune Rats)

Tomáš Hambálek 07.03.2023

Bubeník BC Michaels dosurfoval na rukou až na bar pro několik lahvových plzní, zatímco kapela hrála dál s holkou z publika...

Něco mimořádného (Kayo Dot)

Václav Valtr 05.03.2023

Od samotného začátku se publikum naladilo na stejnou vlnu a rozpálenou atmosféru z Voluptas bez mrknutí oka přetavili v soustředění nepříliš často viděné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace