Články / Reporty

Odlesky nad Oslavou: škvarkovka, mezinárodní den žen a pizzica

Odlesky nad Oslavou: škvarkovka, mezinárodní den žen a pizzica

Anna Mašátová | Články / Reporty | 25.07.2013

Pokud byste položili otázku, jaké je nejlepší české rockové album, těžko uslyšíte jinou odpověď než Kuře v hodinkách. Deska byla nahrána v letech 1971/72 v Praze a autorem textů je básník Josef Kainar, který se však vydání nedožil. Na hlavním pódiu se představil band složený jak z původních členů Flamenga, tak z Etc. v čele s Vladimírem Mišíkem. Zazněly skladby obou sestav a set zakončil cover Tita Puenteho, Oye como va.

O pauze opět nechyběla škvarkovka, ačkoliv se prý chystá petice za její vegetariánskou verzi, taky se křtila kompilace písní interpretů z minulého ročníku. Se švýcarskou písničkářkou Rebekkou Zarkava už měly Folkovky možnost se seznámit, v projektu Songs from Utopia emoce taky rozhodně nescházejí. Z hloubek vemlouvavého hlasu, vyprávějícího temné písně o lásce a smyslu bytí, jen s doprovodem kytary a bicích Jiřího Doležala, naskakovala husí kůže i v horkém letním večeru. To už se ale chystala ve stanu na druhé straně zámeckého parku oslava Mezinárodního dne žen. Karafiáty a bonboniéry nejsou povinností, dámy jsou skvělou ukázkou women power na českém hudebním poli. Tři grácie políbené múzami, Lucie Redlová, Jitka Šuranská a Beata Bocek předvedly dokonalou souhru hlasů i nástrojů a pobavily vtipnými texty ze života.

Horkokrevné tóny salentské pizzicy, utancovávající publikum do bezvědomí už od roku 1975, zvedly náměšťské diváky ze židlí. Tamburíny, dudy, kytara, housle, akordeon, zpěv hráčů i zpěvačky Marii Mazzotty, to vše splynulo v živelný rej rytmů. Prozatím nejlepší koncert Folkových prázdnin, který pizzicou obecenstvo nezvratně infikoval na celý život. Nahrávky se vyprodaly během několika minut, šťastlivci se pak i s hudební kořistí odebrali do kaple sv. Anny na recitál amerického hudebníka a muzikologa Tima Eriksena. Do svého akustického setu zapojil i příchozí, ochutnávka na jeho středeční koncert přenesla Náměšť do druhé poloviny festivalu.

Info

Folkové prázdniny
23. 7. 2013, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Čiže relax, aj búrka (Grape 2019)

redakce 13.08.2019

Tento rok som sa na letisko dostavila po dlhšom čase strávenom na juhu Anglicka, čiže samotný príchod do rodnej krajiny bol trochu kultúrnym šokom...

Aká krajina, taký Katapult. (Brutal Assault 2019)

redakce 11.08.2019

Ve vydatném dešti ale zmokla jak festivalová brožura, tak program na klíčenkách rozdávaných u vstupu. Moderní doba? Je třeba šířit poselství a čokoládovou radost.

Ztlumte ty světla, prosím. (Brutal Assault 2019)

redakce 10.08.2019

Někdo vyslyšel moje fňuky? Říkají, že třetí den bývá kritický, díry v line-upu a vedrem podpořená únava svádí k experimentu.

Their bodies are open (Brutal Assault 2019)

redakce 09.08.2019

Koncert Daughters byl definitivní. Zhudebněná cesta devíti kruhy pekla k absolutnímu zešílení a excentrický projev frontmana Alexise Marshalla, totální paralýza jedovatým potem.

Umírat budu za úsvitu! (Brutal Assault 2019)

redakce 08.08.2019

Dovolenková očista hlukem? Klišé se nevyhneme, obzvlášť na akci, který Google mapy vtipně značí jako Festival Nechutného Napadení. Brutal Assault 24, den první.

... a stejně to bylo málo (Beseda u Bigbítu 2019)

redakce 07.08.2019

Tváře, které jsem tu noc viděla já byly na správné straně. A vezmu-li v potaz fakt, že členové Algiers i australských Kill Devil Hills, o kterých ještě bude řeč, zůstali…