Články / Reporty

OFF Festival 2017: kurz toulání a excitace

OFF Festival 2017: kurz toulání a excitace

Kremace | Články / Reporty | 05.08.2017

Od začátku do konce večera v plném zápalu, mírnými kroky proplouvajíce mezi zástupy lidí i kolečko moshových divů. První den OFFu nás nenechal zahálet, natož zůstat chladnými, ač nás iniciační zážitek v podobě The Men vyhnal až za hranice Food Courtu.

O trochu sveřepější nálož, nejen slovních kopanců, nedlouho poté zajistili Idles. Mohli jsme řvát, jak dlouho je punk mrtvý, shazovat s nimi z pódia všechny frustrace všedních dní a ještě dát všem konečnou tečku salvou odpadního hulákání. Žádné přehrávání, ale devirtuozita přítomného okamžiku. Jejich vystoupením se postpunkový vláček páteční produkce rozohnil a v tentýž moment začal skomírat.

Hlavy, zobáky, jasně daný směr bez cesty zpět. Čekala jsem požitek transcendentální podoby, asi totiž měknu a potřebuju jednou za čas pohladit své ezo dítě, a Beak> mi to umožnili. Bristolské trio, sestávající z čelní persony Portishead Geoffa Barrowa a neméně zkušených Billy Fullera či Matta Williamse, nás dokázalo přikovat k zemi. Jejich elektronický krautrock je čistý, žádné ezo hrátky v něm nenajdete, přesto se do jeho linek a rezonancí velmi rádi (v)noříte. A kdybyste v jiných sférach přece jen toužili setrvat déle, pánové vám z nich rádi pomohou salvou blbejch vtipů. Díky za ně a díky i za přídavek, kterého se nikdo moc nedovolával.

Jsem zloun, Shellac pro mě v rámci OFFu zůstanou tou kapelou, co se během jednoho koncertu dokáže vrátit ze záhrobí snad několikrát. V tenhle moment začal ten noise rock post cosi punkový vláček pátečního odpoledne vykolejovat. Byť plouživé podání písní z jejich posledního alba Dude Incredible publikum od tancovačky neodradilo, přísliby starých dobrých časů v podobě Prayer to God a The End of Radio byly jedny z mála zosobněných energií injektovaných přímo do žil. Každopádně, aby bylo jasno, Albini, žerem tě pořád!

Rozdíl v přístupu neznabožky a běžného občana východního bloku při setkání s polským obrazoboreckým black metalem bude možná velký. Stojí za zmínku, že přece žijeme ve 21. století? Všechny propriety ale byly na svém místě: pálení kadidla, oltářek s ikonou, obrácené kříže na kabátcích, kápě a lebky. Těžko říct, jestli to na všechny působilo tak roztomilým dojmem jako na mně. Moshpitu to však nezabránilo, ani bizarním interakcím mezi všemi zúčastněnými. Je možné, že jsem při některých střetech paranoidně viděla ochránce starých pořádků? Batushka separuje pravoslaví na docela libové plátky, ač z nich na rozdíl od dalších černokabátníků Ghost cítím větší serióznost.

Touláním se s Annou von Hausswolff nabírají cesty čím dál tím víc surový směr. Od svého prvního folkového LP Singing from the Grave ušla dlouhou cestu. Mám upřímnou radost z jejího odhodlání vydat se temnějším směrem a celková skladba celého setu tuto tendenci pouze potvrdila. Nejen, že se nám Anna o pár kusů rozrostla (mimojiné o Christopha Haana ze Swans), ale nebála se transformovat skladby z alba Miraculous pomocí hlasových poloh, před nimiž nebylo úniku ani odtoku (v případě že se vaše orgány dobrovolně dekomponovaly a přelily se do kapelného skupenství). Jaký spád bude mít připravovaná deska, kterou nahrála ve spolupráci s Randallen Dunnem (producenten nikoho ménšího než Sunn O))), Boris, Wolves in the Throne Room či Boris), si s napjatým očekáváním můžeme zatím pouze domýšlet. Díky Anno, tohle toulání na dobrou noc stálo za to.

Info

OFF Festival 2017
4. - 6. 8. 2017
Katowice, Polsko

www.facebook.com/offfestival
www.off-festival.pl

Foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace