Články / Offtopic / / Z nádraží

Offshoot z opuštěného nádraží: Má to cenu?

Offshoot z opuštěného nádraží: Má to cenu?

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 23.02.2013

Vinyla, Apollo, Zlatý slavík (nebo jak se to teď jmenuje? Matonni nebo Magnezia nebo Poděbradka?), Grammy, pak Anděl, éééé, na co jsem ještě zapomněl? Na to, jak malaá jsme země, máme cen až zbytečně mnoho. A to nezmiňuji, že se hudba oceňuje i v rámci filmových Českých lvů nebo divadelních cen Thálie (není to nějaké auto?). Je to skoro jako na Dočesné v Žatci, kdy každý zde zastoupený pivovar má své oceněné pivo. Jako by si to pivovary dávaly navzájem.

Včerejší Vinylu jsem viděl živě v přímém přenosu na internetu. Přes polovinu vystoupení M. Papalescu a samotné vyhlášení celé. Atmosféru sice nelze přes internet přenést, ale z toho, jak na mě večer působil: publikum poněkud (dosti!) vlažné, vyhlašování zbytečně rozvláčné, chaotické, amatérské až diletantské, hraničící s trapnostmi na Českých lvech. Nepochopil jsem, zda to tak bylo doopravdy, nebo zda to byl umělecký záměr. Jeden z oceněných se nedostavil, protože koncertoval, druhý se také nedostavil a ani se nemohl dohodnout, zda cenu převzít chce nebo nechce, tak za sebe poslal čtyři zástupce. Jediným oceněným, který cenu převzal, tak byl Josef Jindrák z Polí5 (ale proč si neudělal alespoň malinkaté, malilinkaté selfpromo?). I samotný předávací akt, včetně ceny a dalších darů k tomu přináležících, bylo jako prvním rande dvou hodně stydlivých a nesmělých: rychle jí předat kytku, ať mě s ní už nikdo nevidí, a polibek... Ale kam? A není to tady blbý? Mám nebo nemám? Bohužel ani moderátoři večera většímu spádu a dynamice nebo zachování alespoň elementární části dekóra vůbec nepřispěli, takže to ve mě zanechalo pocit jam session navzájem se neslyšících freejazzových muzikantů. Škoda.

Tak mě napadá, k čemu jsou vůbec tyto ceny a oceňování? Pomůže to kapelám k vyšším prodejům či alespoň jako PR, aby vešly ve větší povědomí veřejnosti? Nebo to má jiný, pro mě zatím neznámý, důvod? Nevím, zda je to jen gesto a postoj (vlastní nebo okoukaný), abychom ukázali, že jsme nezávislí, free, cool a že máme nějaký ceny hluboce v...? Nebo je kapelám (všem?, většině?, jen některým?) opravdu jedno, zda něco někde dostanou nebo ne? To by pak ale bylo oceňování jen pro samotné oceňování. Zeptám se znovu: cui bono? Mám takový pocit (modrofialový), že se mnoha dalších ročníků nedočkáme, a že to mnohde vyšumí do ztracena, i když, pravda, věštění z kávové sedliny mi moc nejde (z křišťálové koule mi to jde mnohem lépe, ale ta je, žel, doma). Neříkám, zda je to dobře nebo špatně, ale prostě to tak je.

Info

foto (c) Milan Krupár 2011

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace