Články

Okupace Kabinetu múz

Okupace Kabinetu múz

Ema Klubisová | Články | 18.03.2022

Polhodina pred začiatkom krstu albumu Okupace a Kabinet bol plný. Fronta na bar sa tiahla od vchodových dverí, no išlo to rýchlo. Dvaja mladí čašníci lietali sprava doľava a napriek smädnému davu za mnou mi vysvetlili, čo je v akom drinku. Dala som si Kyiv Mule.

Altový jemne chrapľavý hlas speváčky garage rockových Beps'n'Johnnies výborne fungoval s melancholickou náladou publika, no zároveň sa dopĺňal s rýchlym tempom bicích. Gitarista kapely bol chorý, a tak ho zaskakoval novozélandský Rhys Braddock, ktorého kapela Metronome Blues je tiež súčasťou soundtracku k filmu Okupace. Záskok si náramne užíval a nechýbalo ani vtipkovanie s publikom.

S pokročilejšou hodinou sa zvýšilo aj tempo. Pražský Madhouse Express na českú scénu priniesol šesťdesiatkový rock v modernejšom prevedení a príjemne nadviazal na sugestívnych Beps. Svižné gitarové riffy, dynamické bicie a spevák, ktorý okrem hrania na hlasivky, gitaru a synťák zvládol aj tanečné kreácie. Publikum zacítilo nástup dopamínu. Všetci tancovali, poskakovali, hádzali vlasmi sem a tam. Po poslednom songu niekto zakričal „ešte jednu“ a o pár sekúnd už do rytmu skákal celý prvý rad.

fotogalerie z koncertu tady

V tempe a energií pokračovali aj Kill the Dandies!. Skupinu založili čerství držitelia Českého leva za hudbu k Okupácií - La Petite Sonja a Hank J. Mancini. Dandies sú syntézou prvkov alternatívnej a psychadelickej hudby a teatrálneho vystupovania spevákov. Sonjin prejav bol hypnotizujúci, maznavý a precízny, naopak keď bol pri mikrofóne Hank, zavládla anarchia. Dve fanúšičky chvíľu tancovali na stagi a potom zas Hank na oplátku chvíľu skákal v publiku. Niekomu z prvej rady daroval vinyl a na záver vystúpenia všetkým požehnal. Koncentrovaný zážitok, kde nič nechýbalo.

Album sa pokrstil, nástroje utíchli a steny Kabinetu sa dootriasali. Po zvyšok noci vládla voľná zábava v modro-žltom osvetlení.

Info

Kill the Dandies! + Madhouse Express + Beps'n'Johnnies
16. 3. 2022 Kabinet Múz, Brno

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

redakce 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Osheyack: Předpandemická podoba klubové zábavy je ta tam

Václav Valtr 24.06.2022

Po deseti letech strávených v Šanghaji se Osheyack stěhuje pryč a vydává album, které je jakousi labutí písní za jeho pobytem. Rozhovor před koncertem ve Fuchsu2.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

Petr Mareš 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Daniel Romano: Žádné potěšení by nemělo být proviněním

Adéla Polka 23.06.2022

Rozhovor o tom, co bylo a je country, jak si stojí kanadská hudební scéna, ale také malé nahlédnutí do přísných pracovních postupů.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Matěj Velek (Kasárna Karlín): Zažil jsem neuvěřitelné věci

Jarmo Diehl 22.06.2022

Klasicistní pětipodlažní vojenská budova z roku 1844, která zůstala v téměř původním stavu? Kasárna Karlín slaví pod patronací Pražského centra páté narozeniny a my chceme být u toho. Rozhovor.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace