Články

Okupace Kabinetu múz

Okupace Kabinetu múz

Ema Klubisová | Články | 18.03.2022

Polhodina pred začiatkom krstu albumu Okupace a Kabinet bol plný. Fronta na bar sa tiahla od vchodových dverí, no išlo to rýchlo. Dvaja mladí čašníci lietali sprava doľava a napriek smädnému davu za mnou mi vysvetlili, čo je v akom drinku. Dala som si Kyiv Mule.

Altový jemne chrapľavý hlas speváčky garage rockových Beps'n'Johnnies výborne fungoval s melancholickou náladou publika, no zároveň sa dopĺňal s rýchlym tempom bicích. Gitarista kapely bol chorý, a tak ho zaskakoval novozélandský Rhys Braddock, ktorého kapela Metronome Blues je tiež súčasťou soundtracku k filmu Okupace. Záskok si náramne užíval a nechýbalo ani vtipkovanie s publikom.

S pokročilejšou hodinou sa zvýšilo aj tempo. Pražský Madhouse Express na českú scénu priniesol šesťdesiatkový rock v modernejšom prevedení a príjemne nadviazal na sugestívnych Beps. Svižné gitarové riffy, dynamické bicie a spevák, ktorý okrem hrania na hlasivky, gitaru a synťák zvládol aj tanečné kreácie. Publikum zacítilo nástup dopamínu. Všetci tancovali, poskakovali, hádzali vlasmi sem a tam. Po poslednom songu niekto zakričal „ešte jednu“ a o pár sekúnd už do rytmu skákal celý prvý rad.

fotogalerie z koncertu tady

V tempe a energií pokračovali aj Kill the Dandies!. Skupinu založili čerství držitelia Českého leva za hudbu k Okupácií - La Petite Sonja a Hank J. Mancini. Dandies sú syntézou prvkov alternatívnej a psychadelickej hudby a teatrálneho vystupovania spevákov. Sonjin prejav bol hypnotizujúci, maznavý a precízny, naopak keď bol pri mikrofóne Hank, zavládla anarchia. Dve fanúšičky chvíľu tancovali na stagi a potom zas Hank na oplátku chvíľu skákal v publiku. Niekomu z prvej rady daroval vinyl a na záver vystúpenia všetkým požehnal. Koncentrovaný zážitok, kde nič nechýbalo.

Album sa pokrstil, nástroje utíchli a steny Kabinetu sa dootriasali. Po zvyšok noci vládla voľná zábava v modro-žltom osvetlení.

Info

Kill the Dandies! + Madhouse Express + Beps'n'Johnnies
16. 3. 2022 Kabinet Múz, Brno

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Ako vydržať sama so sebou“ (Tereza Nvotová)

Lucia Banáková 26.01.2023

Nvotová má veľký talent na vykreslenie zložitej, často traumatizovanej psychiky postáv a taktiež má nezvyčajný cit na provokatívne a originálne témy. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Domovy (Vivat Moody Moon Noize Vol. 3)

Kyril Bouda 26.01.2023

Cesta k víře není jednoduchá, devítihodinový trip napříč tuzemskými drahami i silnicemi je dobrodružstvím svého druhu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: V míru sám se sebou (Yzomandias)

Vojtěch Tkáč 25.01.2023

Neexistuje lepší způsob, jak zahájit interview s člověkem, který má v životě zdánlivě všechno než hláškou z jeho videoklipu Designer Flow.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace