Články / Reporty

Omar Souleyman jako dokonalá atrakce

Omar Souleyman jako dokonalá atrakce

Jakub Béreš | Články / Reporty | 19.01.2016

Rádio Wave letos slaví desátý rok své existence, a tak všem nadělilo dárek v podobě narozeninové oslavy ve velkém stylu. To by snad ani nebyl Wave, kdyby si nepřichystal něco opravdu speciálního. Pod vlajkou oslav globálního multikulturalismu zavítal do MeetFactory podivuhodný fenomén alternativní hudební scény, syrský zpěvák Omar Souleyman, před kterým si střihl set producent Clap! Clap!.

Netradiční dramaturgie nemohla být vybrána lépe. Clap! Clap! pochází z Itálie, ale jeho hlavním zdrojem inspirace je africká kultura, kterou následně kombinuje se západními klubovými trendy. Ovšem během živého setu postupoval obráceně, do neškodných beatů postupně přidával tematické zvuky a křiky černého kontinentu. Na okraj vyprodaného hustého pralesu jste sice vstoupili jako decentní Evropan, ale během brodění se samply topenými v houseu a technu se z vás stával domorodý tanečník a na chvíli jste zapomněli, že jste na Smíchově a že venku je sněhová vánice.

Clap! Clap! sice skvěle kombinuje dva neslučitelné světy, ale o opravdu autentický střet kultur se postaral až headliner večera Omar Souleyman. Před devíti lety vyšla na americkém labelu Sublime Frequency jeho první kompilace pro západní trh. Kvůli válce musel opustit svoji zem, a tak vyměnil tamní svatby za velká evropská pódia. Dle jeho slov chce zpívat o lásce všude na světě, přestože textům nikdo nerozumí. Jako sdělovací prostředek musí postačit hudba, za kterou stojí producenti jako Four Tet, Gilles Peterson nebo Modeselektor.

Takhle rozpačitý a plný otázek jsem před koncertem dlouho nebyl. Jak dobře bude fungovat Omar Souleyman živě, když na domácí poslech je jeho hudba prakticky neposlouchatelná? Prvních dvacet minut byla čistá euforie. Ta později začala monotónně upadat, asi stejně jako když se vám po chvíli omrzí nová hračka... Ano, byl to zážitek, trochu kýč a magořina, ale v celém sálu to fungovalo skvěle, lidi se uvolněně bavili, dováděli a hlavně u toho vypadali vesele.

Na druhou stranu můžeme namítnout, že to celé je jenom dobře servírovaný produkt - dovést do klubu něco ujetého s velkým příběhem v pozadí, na co budou všichni zírat a na chvíli tomu propadnou. Těžko říct, co se samotnému zpěvákovi za černými brýlemi a kamennou tváří honilo v hlavě, z jeho výrazu bez emocí nešlo vyčíst vůbec nic. Na druhou část koncertu jsem opustil hustě zaplněné přední řady, načež hudba začala fungovat jako skvělý podklad pro narozeninovou oslavu. Omar Souleyman byl dokonalou atrakcí, o které můžete diskutovat na baru a pak si na něj jít zablbnout a předvádět kreace, které by vám jinde bez údivu ostatních jen tak neprošly.

Info

10. narozeniny rádia Wave: Omar Souleyman (sy) + Clap! Clap! (it)
16.1. 2016 Praha, MeetFactory

foto © Kateřina Motýlová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...