Články / Rozhovory

Ondrash a Zkruhu: Mít dostatek lampiček

Ondrash a Zkruhu: Mít dostatek lampiček

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 30.10.2015

Motivy jsou sice vydraženy, pořád ale tuhle akci může každý podpořit třeba zasláním finanční částky. Řeč je o již 5. ročníku dobročinné tatérské akce Zkruhu, kterou ve Znojmě organizuje světoznámý český tatér Ondřej Konupčík aka Ondrash a tým jeho spolupracovníků a známých. Na akci se každým rokem sjíždí lidé z české tatérské špičky a peníze za jejich kérky jdou na nejrůznější dobročinné účely. Na otázky odpovídal samotný Ondrash, s některými údaji mu napomohla i Petra Bartoňová, další z tváří, které dlouhodobě stojí v čele organizačního týmu.

Dražba motivů je čerstvě za námi. Jak jste spokojeni s letošním výsledkem?
Jsme moc rádi, protože například jen mé vydražené motivy přinesly letos jednou tolik dobročinných peněz, než se podařilo vydělat na prvním ročníku. Moc si toho vážíme a děkujeme všem dražitelům, i dalším příznivcům. Jde vidět, že akce má opravdu smysl a jde s každým pokračováním zase o něco výš a za to jsme moc vděční.

Nezbývá tedy, než říct, kde a kdy se letošní ročník Zkruhu odehraje, kteří tatéři se ho zúčastní a na jaké účely letos takto vybrané peníze půjdou?
Bude to 7.11.2015, ve Znojmě, menší akce u nás ve studiu. S tatérů mi kývli staří známí i pár nových tváří. Motivy máme od Lucie Lišky Liškové, Szabiho, Venduly Juráskové, Richieho Bumpkina, Andrey Kopecké, Petry Hlaváčkové a Adiny Mandalové, no a pak taky moje. Peníze půjdou na zdravotnické pomůcky pro Markétku Pavlíkovou, kterou zhoubná rakovina kosti připravila o nohu v pouhém jednom roce a pak také na soubor naší dlouholeté podporovatelky Pavlínky Prokůpkové. Ten funguje při internátu mateřské, základní a praktické školy Znojmo kde pracuje s dětmi se slabým a středním mentálním postižením.

Lidé, kteří si návrhy vydražili v den akce dorazí do Znojma a mohou se těšit na novou kérku, která taky navíc pomůže potřebným. Jak moc je náročné vaše studio Veka připravit a proměnit v místo akce?
Mám kolem sebe celý tým Zkruhu, který se na akci podílí a přiloží ruku k dílu, takže každý udělá něco a dohromady to funguje občas je to sice těžké když sedíme každý v jiném městě, ale nakonec se vždycky nějak domluvíme. Pak už se jen stačí nějak zorganizovat s lehátky a mít dostatek lampiček :-), přece jen se nás musí vejít devět do prostoru kde jsme normálně tři.

Určitě se najdou také lidé, kteří třeba tetování nechtějí, ale Zkruhu rádi podpoří. Jaké jiné formy podpory jsou tedy možné?
Jsme rádi za jakoukoliv pomoc a je nejlepší nás přímo kontaktovat a domluvit se pokud máte zájem o partnerství, nebo jste aktivní a chcete akci podpořit a pak máme také zřízené konto, kam lidi mohou posílat příspěvky formou financí.

Zkruhu už bude mít páté pokračování. Od počátku jsi v čele ty a jsi také autorem celého toho nápadu. Kdy tě vlastně ta myšlenka napadla a co ti akce za celé ty roky dává a čím tě naplňuje?
O tom jak projekt vznikl už se napsalo hodně, pro mě to znamenalo propojit určitou uměleckou myšlenku s touhou udělat něco dobrého, časem se ke mně přidali další aktivní jedince a Zkruhu tým od té doby jen roste. Baví mě, že mám kolem sebe lidi, kteří si vzali moji ideu za svou, rozvíjí ji se mnou a nenechávají ten projekt usnout a to ať už Zkruhu tým, nebo naši fanoušci, kteří se neustále ozývají a vlastně nás tak trochu nutí pokračovat dál. Myslím, že číslo 5 mluví samo za sebe.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jonathan Wilson: Objevování něčeho speciálního

redakce 23.08.2019

Jonathan Wilson o desce Rare Birds, temných stránkách Instagramu i přílišné romantizaci jeho podílu na restaurování hudební „scény“ kolem losangeleské čtvrti Laurel Canyon.

Petr Vrba (Minimaraton elektronické hudby - Ostravské dny): Stačí jen trocha otevřenosti a zápalu

redakce 18.08.2019

Jedna z nejvýraznějších postav tuzemské improvizační scény, která ji zároveň velkým krokem překračuje. Petr Vrba a jeho role v rámci Ostravských dnů. A nejen tam. Rozhovor.

Protokol: Aparde

redakce 16.08.2019

Na čem Aparde vyrostl, co ho formovalo jako dítě, jako teenagera? A kdy zamíří k nám, aby nebyl jako cool v plotě?

Anna Maria Friman Henriksen (Trio Mediaeval): Jednohlasý zpěv byl základ

redakce 12.08.2019

Jádro repertoáru představuje středověká hudba, současné skladby i tradiční skandinávské balady. Rozhovor před vystoupením Tria Mediaeval na Dobršské bráně.

Douška vydavatelská: Stoned to Death

redakce 07.08.2019

Umělci různého věku, z různých subkultur i koutů světa, blázni i rozmanité kooperace se tu dějí takřka neustále. Stoned to Death. Jak výmluvné.

Kač Janotová (Beseda u Bigbítu): Lidi se musí občas pohádat, aby se něco dělo

redakce 31.07.2019

... tudíž jsme oslovili dramaturgyni festivalu, aby nám řekla, jak snadno se tvoří lajnap, jak se ocitla v centru pořadatelského týmu a jak je možné dělat booking z Kanady. Rozhovor.

Ivo Kraml (Dobršská brána): Jsme si vědomi, že náš lineup je poněkud náročnější

redakce 30.07.2019

Hudební festival, který se vymyká? Vlastní výjimečností se zaklíná kdekdo, ale Dobršská brána si svoje obhájí poměrně snadno. Rozhovor s ředitelem festivalu.

Dan Boeckner (Operators): Energie z pádu socialismu se proměnila v cynismus

redakce 09.07.2019

Jen co se znovu dala dohromady jeho domovská skupina Wolf Parade, Boeckner se znovu vrací na koncertní podia s Operators i Handsome Furs. Co nám k tomu řekl?

Ólafur Arnalds: Nejhorší tvůrčí blok

redakce 08.07.2019

Za hudbu k seriálu Broadchurch obdržel Ólafur Arnalds prestižní ocenění Britské filmové a televizní akademie. V létě představí na Colours of Ostrava skladby z posledního alba re:member, se kterým se…

Tokimonsta: Je to krásná doba

redakce 03.07.2019

Tokimonsta se letos v létě představí na Colours of Ostrava, ale i na Pohodě. Její sety jsou ekletické, plné hiphopových beatů, R&B i tanečních pasáží. Rozhovor.