Články / Rozhovory

Ondrash a Zkruhu: Mít dostatek lampiček

Ondrash a Zkruhu: Mít dostatek lampiček

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 30.10.2015

Motivy jsou sice vydraženy, pořád ale tuhle akci může každý podpořit třeba zasláním finanční částky. Řeč je o již 5. ročníku dobročinné tatérské akce Zkruhu, kterou ve Znojmě organizuje světoznámý český tatér Ondřej Konupčík aka Ondrash a tým jeho spolupracovníků a známých. Na akci se každým rokem sjíždí lidé z české tatérské špičky a peníze za jejich kérky jdou na nejrůznější dobročinné účely. Na otázky odpovídal samotný Ondrash, s některými údaji mu napomohla i Petra Bartoňová, další z tváří, které dlouhodobě stojí v čele organizačního týmu.

Dražba motivů je čerstvě za námi. Jak jste spokojeni s letošním výsledkem?
Jsme moc rádi, protože například jen mé vydražené motivy přinesly letos jednou tolik dobročinných peněz, než se podařilo vydělat na prvním ročníku. Moc si toho vážíme a děkujeme všem dražitelům, i dalším příznivcům. Jde vidět, že akce má opravdu smysl a jde s každým pokračováním zase o něco výš a za to jsme moc vděční.

Nezbývá tedy, než říct, kde a kdy se letošní ročník Zkruhu odehraje, kteří tatéři se ho zúčastní a na jaké účely letos takto vybrané peníze půjdou?
Bude to 7.11.2015, ve Znojmě, menší akce u nás ve studiu. S tatérů mi kývli staří známí i pár nových tváří. Motivy máme od Lucie Lišky Liškové, Szabiho, Venduly Juráskové, Richieho Bumpkina, Andrey Kopecké, Petry Hlaváčkové a Adiny Mandalové, no a pak taky moje. Peníze půjdou na zdravotnické pomůcky pro Markétku Pavlíkovou, kterou zhoubná rakovina kosti připravila o nohu v pouhém jednom roce a pak také na soubor naší dlouholeté podporovatelky Pavlínky Prokůpkové. Ten funguje při internátu mateřské, základní a praktické školy Znojmo kde pracuje s dětmi se slabým a středním mentálním postižením.

Lidé, kteří si návrhy vydražili v den akce dorazí do Znojma a mohou se těšit na novou kérku, která taky navíc pomůže potřebným. Jak moc je náročné vaše studio Veka připravit a proměnit v místo akce?
Mám kolem sebe celý tým Zkruhu, který se na akci podílí a přiloží ruku k dílu, takže každý udělá něco a dohromady to funguje občas je to sice těžké když sedíme každý v jiném městě, ale nakonec se vždycky nějak domluvíme. Pak už se jen stačí nějak zorganizovat s lehátky a mít dostatek lampiček :-), přece jen se nás musí vejít devět do prostoru kde jsme normálně tři.

Určitě se najdou také lidé, kteří třeba tetování nechtějí, ale Zkruhu rádi podpoří. Jaké jiné formy podpory jsou tedy možné?
Jsme rádi za jakoukoliv pomoc a je nejlepší nás přímo kontaktovat a domluvit se pokud máte zájem o partnerství, nebo jste aktivní a chcete akci podpořit a pak máme také zřízené konto, kam lidi mohou posílat příspěvky formou financí.

Zkruhu už bude mít páté pokračování. Od počátku jsi v čele ty a jsi také autorem celého toho nápadu. Kdy tě vlastně ta myšlenka napadla a co ti akce za celé ty roky dává a čím tě naplňuje?
O tom jak projekt vznikl už se napsalo hodně, pro mě to znamenalo propojit určitou uměleckou myšlenku s touhou udělat něco dobrého, časem se ke mně přidali další aktivní jedince a Zkruhu tým od té doby jen roste. Baví mě, že mám kolem sebe lidi, kteří si vzali moji ideu za svou, rozvíjí ji se mnou a nenechávají ten projekt usnout a to ať už Zkruhu tým, nebo naši fanoušci, kteří se neustále ozývají a vlastně nás tak trochu nutí pokračovat dál. Myslím, že číslo 5 mluví samo za sebe.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Karel Spěšný (Festival krátkých filmů Praha): Témata, která hýbou světem

redakce 15.01.2020

Příběhy nepoddajných žen z oblasti Amazonie, filmy reflektující tvorbu švédského režiséra Ingmara Bergmana, kraťasy sekce La Quinzaine z Cannes a fůra dalšího. Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Plum Dumplings

redakce 11.01.2020

Tématem desky je ztrácení, ať už se ztrácí zábrany, nebo jen důvěra. Jaká další životní témata jsme z kapely dostali?

Vstupní prohlídka: Sekvoye

redakce 03.01.2020

Po dvou vydaných EPs se rozhodli pro konceptuální album a posun k syrovějšímu a nekompromisnějšímu vyjádření. Co více na sebe řekli?

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tolerance nestačí. Proměny queer v umění a společnosti

Viktor Palák 02.01.2020

Jaké osobnosti a momenty dopomohly k citlivějšímu vnímání sexuálních identit a práv LGBT+ lidí? Můžeme umění nálepkovat slovem queer? A která díla posouvala hranice?

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Milovníci pokleslých žánrů (Rány těla)

Michal Pařízek 02.01.2020

Tak dlouho jsme hledali na rozhovor s nimi redaktora, až mi nakonec došlo, že to budu muset udělat sám. A že vlastně chci... Rozhovor z edice nejlepší texty Full Moonu…

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Deklarace štěstí v digitálním kapitalismu (Rafani)

Zuzana Krišková 02.01.2020

Během rozhovoru, u kterého chyběl člen skupiny Brody, se pilo a jedlo a členové Rafanů by byli rádi, kdyby zde bylo řečeno, že se mají jako prasata v žitě. Print…

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Daleko od babičky (Awali + Margo)

Vadim Petrov 02.01.2020

Jedním z nejlepších rozhovorů z magazínu Full Moon za loňský rok je tandemový seskok, tedy rozhovor s dvojicí Awali - Margo. Dáváme k dispozici online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tati, můžeš mi vysvětlit, proč nehrajou tvrdej rap? (Affro)

Jakub Šíma 02.01.2020

Affro je již takřka dvacet let jednou z nejvýraznějších postav zákulisí české rapové scény. Rozhovor s ním pochází z tištěného Full Moonu a v rámci výběru toho nejlepšího je nyní…

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Bude to fantastický kolaps (Lias Saoudi, Fat White Family)

Jakub Peřina 02.01.2020

Je dost pravděpodobné, že Fat White Family buď neznáte nebo nesnášíte. Můžou si za to sami... Rozhovor a jeden z "nej" textů Full Moonu v loňském roce, které dáváme k…

David Krásný, Jakub Novotný: Bezpočet novejch přátelství (Skate Over All Barriers)

waghiss666 30.12.2019

Integrální součástí skateboardingu je objevování novejch terénů a opouštění komfortní zóny. A poznávání novejch míst - ne skrze běžný turistický trasy, ale odspodu, na ulici. Rozhovor.