Články / Rozhovory

Ondrash a Zkruhu: Mít dostatek lampiček

Ondrash a Zkruhu: Mít dostatek lampiček

Richard Kutěj | Články / Rozhovory | 30.10.2015

Motivy jsou sice vydraženy, pořád ale tuhle akci může každý podpořit třeba zasláním finanční částky. Řeč je o již 5. ročníku dobročinné tatérské akce Zkruhu, kterou ve Znojmě organizuje světoznámý český tatér Ondřej Konupčík aka Ondrash a tým jeho spolupracovníků a známých. Na akci se každým rokem sjíždí lidé z české tatérské špičky a peníze za jejich kérky jdou na nejrůznější dobročinné účely. Na otázky odpovídal samotný Ondrash, s některými údaji mu napomohla i Petra Bartoňová, další z tváří, které dlouhodobě stojí v čele organizačního týmu.

Dražba motivů je čerstvě za námi. Jak jste spokojeni s letošním výsledkem?
Jsme moc rádi, protože například jen mé vydražené motivy přinesly letos jednou tolik dobročinných peněz, než se podařilo vydělat na prvním ročníku. Moc si toho vážíme a děkujeme všem dražitelům, i dalším příznivcům. Jde vidět, že akce má opravdu smysl a jde s každým pokračováním zase o něco výš a za to jsme moc vděční.

Nezbývá tedy, než říct, kde a kdy se letošní ročník Zkruhu odehraje, kteří tatéři se ho zúčastní a na jaké účely letos takto vybrané peníze půjdou?
Bude to 7.11.2015, ve Znojmě, menší akce u nás ve studiu. S tatérů mi kývli staří známí i pár nových tváří. Motivy máme od Lucie Lišky Liškové, Szabiho, Venduly Juráskové, Richieho Bumpkina, Andrey Kopecké, Petry Hlaváčkové a Adiny Mandalové, no a pak taky moje. Peníze půjdou na zdravotnické pomůcky pro Markétku Pavlíkovou, kterou zhoubná rakovina kosti připravila o nohu v pouhém jednom roce a pak také na soubor naší dlouholeté podporovatelky Pavlínky Prokůpkové. Ten funguje při internátu mateřské, základní a praktické školy Znojmo kde pracuje s dětmi se slabým a středním mentálním postižením.

Lidé, kteří si návrhy vydražili v den akce dorazí do Znojma a mohou se těšit na novou kérku, která taky navíc pomůže potřebným. Jak moc je náročné vaše studio Veka připravit a proměnit v místo akce?
Mám kolem sebe celý tým Zkruhu, který se na akci podílí a přiloží ruku k dílu, takže každý udělá něco a dohromady to funguje občas je to sice těžké když sedíme každý v jiném městě, ale nakonec se vždycky nějak domluvíme. Pak už se jen stačí nějak zorganizovat s lehátky a mít dostatek lampiček :-), přece jen se nás musí vejít devět do prostoru kde jsme normálně tři.

Určitě se najdou také lidé, kteří třeba tetování nechtějí, ale Zkruhu rádi podpoří. Jaké jiné formy podpory jsou tedy možné?
Jsme rádi za jakoukoliv pomoc a je nejlepší nás přímo kontaktovat a domluvit se pokud máte zájem o partnerství, nebo jste aktivní a chcete akci podpořit a pak máme také zřízené konto, kam lidi mohou posílat příspěvky formou financí.

Zkruhu už bude mít páté pokračování. Od počátku jsi v čele ty a jsi také autorem celého toho nápadu. Kdy tě vlastně ta myšlenka napadla a co ti akce za celé ty roky dává a čím tě naplňuje?
O tom jak projekt vznikl už se napsalo hodně, pro mě to znamenalo propojit určitou uměleckou myšlenku s touhou udělat něco dobrého, časem se ke mně přidali další aktivní jedince a Zkruhu tým od té doby jen roste. Baví mě, že mám kolem sebe lidi, kteří si vzali moji ideu za svou, rozvíjí ji se mnou a nenechávají ten projekt usnout a to ať už Zkruhu tým, nebo naši fanoušci, kteří se neustále ozývají a vlastně nás tak trochu nutí pokračovat dál. Myslím, že číslo 5 mluví samo za sebe.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace