Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 08.02.2022
6 klubů na Praze 6 se spojilo pod hlavičkou NOC6. Společný projekt šesti místních hudebních klubů má za cíl zpropagovat lokální scénu, a to více než desítkou koncertů během jedné noci. Klubovna, Sedmička, Kaštan, Potrvá, Na Slamníku, Balada a interpreti a skupiny jako Hello Marcel, Kaplan Bros., Gangnails, Odd Boys, OTK, Irena a Vojtěch Havlovi a další podpoří záměr, v jehož čele stojí Ondřej Kubíček z Kulturního centra Klubovna. Toho jsme se zeptali na pár doplňujících informací.
NOC6 je zajímavý formát, který vlastně ani nepočítá s tím, že by se lidi chtěli pohybovat mezi kluby do akce zapojenými, tedy přesný opak toho, co dělá třeba Žižkovská noc. Mi to přijde jako nevýhoda, ale rád si nechám vysvětlit princip a záměr celého podniku.
Rozdíl je v tom, že NOC6 sice vzniká ve spolupráci místních klubů, zároveň jsme ale chtěli každému klubu zachovat dostatečnou autonomii v plánování „svého“ večera. Například v dramaturgii, ale i ve finančním plánování, mj. nastavení výše vstupného, podle toho, co je každému blízké i v každodenním fungování. To je totiž zásadní rozdíl oproti Žižkovské noci – nemáme žádného externího centrálního plánovače. NOC6 organizují samotné kluby s cílem podpořit povědomí o aktivitách lokální klubové scény. Rádi bychom, aby nezůstalo u téhle jedné noci, ale aby se NOC6 stala platformou pro průběžné dlouhodobé informování lidí o tom, co se děje na klubové scéně Prahy 6, pro propagaci plánovaných koncertů.
Jak probíhala volba kapel a hudebníků - každý klub si vybral, co uznal za vhodné?
Každý klub je i v rámci NOC6 za svou dramaturgii zodpovědný sám a je to tak trochu jeho vizitka. Se zástupci všech klubů jsme samozřejmě uvažovali tak, aby i dramaturgie celku dávala smysl a shodli se na tom, že by bylo fajn mít během akce v každém klubu žánrově různé koncerty. To se myslím celkem povedlo, vlastně tak trochu samospádem. Je výhoda, že každý ze zúčastněných klubů je přirozeně dramaturgicky trochu jinde, takže se to celé hezky poskládalo.
Ty jsi zároveň dramaturg dejvické Klubovny, která je pro mě coby pro mimopražského multižánrová, zároveň v rámci NOC6 mluvíte o tom, že kluby vycházejí z dramaturgie, která je tomu kterému nejbližší. Co je nejvlastnější Klubovně?
Je pravda, že my se dlouhodobě o jistou multižánrovost snažíme, proto jsme byli připravení, pokud by v rámci NOC6 chyběla například indierocková scéna, zorganizovat večer v tomhle duchu. Ale opět tak trochu samospádem na nás zbyla elektronika a rap, o který nikdo jiný „neměl zájem“. A ač my se dlouhodobě snažíme dávat prostor všem žánrům, nějaká alernativnější forma elektroniky i rapu nám je dost blízká, možná nejbližší.
Prahu 6 tvoří Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín a Vokovice a části území Břevnov, Bubeneč a Sedlec a Hradčany. Není to výzva třeba napřesrok, zorganizovat NOC6 o deseti klubech, v každé části jeden? A hodláte nějak expandovat nebo modulovat celý formát?
Určitě chceme v nějakých aktivitách pokračovat i dál, ať už organizací dalších edicí koncertní noci anebo dlouhodobou společnou propagací a podobně. A samozřejmě rádi bychom se postupně nějak rozrůstali a akci vylepšovali. Limitem je množství klubů, přeci jen na Praze 6 není taková koncentrace jako třeba v centru Prahy. Ale určitě si dovedu představit vícedenní akci, větší koncerty s odvážnější dramaturgií, zahraniční interprety nebo třeba venkovní stage. Potenciál k dlouhodobému rozvoji tam jednoznačně vidíme, bez toho bychom to ani nedělali.
Na plakátu máte sochu vojáka s růžovou kytarou - je to konkrétní postava, nebo neznámý voják?
Jedná se o maršála Koněva, což je dost kontroverzní historická postava, za druhé světové války vedl vojska Rudé armády při osvobozování Prahy. O tom, nakolik je to hrdina osvoboditel a nakolik nástroj následné ruské propagandy, se vedou sáhodlouhé diskuze. Kauza ohledně (ne)odstraňování jeho sochy poblíž Dejvické byla před dvěma lety hodně živá, hádky na Facebooku byly do krve. Když jsme přemýšleli o nějakém symbolu Dejvic a Prahy 6 pro plakát, s jistou nadsázkou a provokací jsme se rozhodli tuhle kauzu oprášit, a zároveň srdíčkem na místo rudé hvězdy na maršálově čepici tohle trauma Prahy 6 trochu odlehčit.
více o festivalu zde
Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023
Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.
redakce 23.05.2023
Dvoudenní festival Liveurope představí mnoho zajímavých hudebních projektů, například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return.
Adéla Polka 26.04.2023
Ira Mimosa vyzařuje křehkou a éterickou energii s citem pro detail a jemné kontury, což se promítá nejen do její hudby, ale do textů.
Jonáš Sudakov 11.04.2023
Ve Full Moon #144 vyšla pochybením redakce nehotová, neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, zde uvádíme tu finální. Samozřejmě s velikou omluvou!
Adéla Polka 04.04.2023
Během měsíce dubna a května se na KUMSTu mihnou lidi, kteří nějakým způsobem ovlivňují veřejné vnímání hudby a budou sdílet své zkušenosti.
Zuzana Malá 20.03.2023
Tanečnice a choreografka Cécile Da Costa konfrontuje diváka v rámci uměleckého cyklu Tanec s uměním cestou pohybu a tance, čtěte rozhovor nejen o tanci.
Štěpán Bolf (A.M.180) 03.03.2023
Na nové desce se věnují skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Rozhovor.
redakce 22.02.2023
Je k dostání pouze na vinylu, přičemž něco zbývá i ze stokusové limitky, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály.
A.M.180 Collective 16.02.2023
Faktem je, že jde o nenápadně skvělou desku, která se vymyká indie/noise/pop/rockovému průměru nejen made in Scandinavia. A proto - rozhovor, pak na koncert!
Bianca Krajčovičová 14.02.2023
Štvorčlenné pražské zoskupenie s koreňmi v Kanade prináša do českej undergroundovej scény nostalgický a chaotický zvuk noise/punku či postpunku 80. rokov. Rozhovor.