Články / Offtopic / / Z nádraží

Opuštěné nádraží: Podzimní návrat Rembrandta

Opuštěné nádraží: Podzimní návrat Rembrandta

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 19.10.2014

Přicházím s další dávkou kulturních tipů pro nás - snoby, kterým Růžofka, Počátky, Ulice, Vinaři, Svatby v Benátkách, ani Babicovo dobroty, vaření s Láďou Hruškou či Malinou Obrowskou tak nějak nevyhovuje event. přivádí nevolnost.

Mé velké doporučení má výstava Josef Váchal: Magie hledání (Dům U Kamenného zvonu, do 4.1.2015) kterou si rozhodně nenechte ujít. Plánuji druhou návštěvu.

Další nabídky začneme u Vltavy. Muzeum Kampa nabízí momentálně čtyři výstavy: kromě výstavy ke stému výročí narození Jiřího Koláře (do 18.1.2015) a retrospektivy Richarda Fremunda (do 7.12.) jsou to Jan Švankmajer: Naturalia a Warhol, Lhoták, Pištěk a další: Auto v proměnách času.

Národní památník na Vítkově hostí výstavu Německý podzim 1989 v Praze. Cesta východoněmeckých občanů ke svobodě (do 2.11.). Galerie Jaroslava Fragnera má v nabídce Punk v české architektuře (do 7.12.) a Open Air Arena Betlémské náměstí / Nahraj! (do 7.11.)

Po ročním restaurování je opět k vidění jediný "český" Rembrandt. Ve Šternberském paláci Návrat Rembrandta doprovodí projekt After Rembrandt, v němž budou postupně prezentována díla čtyř současných autorů. Jednou z nich je Alžběta Josefy - zpěvačka a bubenice skupiny BraAgas. Na tu přijde řada až v období podzim-zima 2015.

Vivat Musica! ve Veletržním paláci (do 9.11.) sleduje vztah výtvarného umění a hudby od renesance po současnost. Hudbě blízko má i výstava v Národním technickém muzeu Hudba ve spirále. Do 2. listopadu se můžete podívat na vývoj gramofonového průmyslu u nás v letech 1890 až 2014.

Z regionů tu mám dvě nabídky z Plzně: karikatury z 19.století ve výstavní síni "13" (do 18.1.2015) a Josef Váchal. Napsal, vyryl, vytiskl a svázal (Masné krámy, do 1.1.2015). Ve Zlíně do 2.listopadu výstava Špála, Čapek, Filla, Kupka, v Domě umění v Ostravě Zářivý krystal - Bohumil Kubišta a české umění 1905-2013 Průniky / Střety / Přesahy (do 5.1.2015).

S menším zpožděním (vlak měl zpoždění) tu jsou knižní tipy Růžové pandy a další, které vy vám měly udělat radost. Několika cenami oceněné Petře Soukupové vyšla čtvrtá knížka Bertík a čmuchadlo. Škoda, že stejně jako její třetí titul Marta v roce vetřelce, nevyšel a ani nevyjde elektronicky.

A dál stručně: Terry Jones (Monty Python) - Pohádky k neuvěření, Brad Stone - Jeff Bezos a věk Amazonu (nečetli-li jste v originále), Jan Seidl - Teplá Praha. Průvodce po queer historii hlavního města 1380-2000. Beatnická femme fatale je kniha o Vladimíře Čerepkové. Rozhovory Alice Horáčkové s Vladimírou Čerepkovou a dvacítkou jejích známých.

Krátké hry (60-70 minut bez přestávky) i blízkost mého oblíbeného Jo's baru jsou příčinou toho, že jsem poslední tři divadelní hry viděl právě v malostranském A studiu Rubín. Zatímco Federer-Nadal bylo trošku zklamání (nejste-li tenisty ani fanoušky Taclíka nebo Prachaře ml. - vynechte), další dva kusy vyvolaly radost a nadšení a dostávají mé plné doporučení. Dresscode: Amis & Amil (Špinar předělal Zeyera). Dva rytíři na buzní party hledají lásku. Veselé, ale i smutné a neuvěřitelně hutné. I kdyby jen kvůli očím Evy Josefíkové a výkonu Julie Goetzové stojí hra Maso za vidění. A možná potkáte v hledišti Mádla ;-)

Činoherní klub letos slaví 50. sezonu a připravil pro své diváky premiéru inscenace Ladislava Smočka Paní Warrenová, obnovenou premiéru velmi černé komedie Ujetá ruka Martina McDonagha, začátkem příštího roku budou mít premiéru Bratři Karamazovi s Jurajem Kukurou a pravděpodobně se soubor vrátí ke hře Davida Mameta Americký bizon.

Zajímavé premiéry nabídne i divadlo na Vinohradech. Landovského Hodinový hoteliér, Amadeus (Peter Shaffer), Rod Glembayů od Miroslava Krleža, Láska na Krymu a další. Komerčněji zaměřené Divadlo na Jezerce připravuje Hubačovu Generálku s Jiřinou Bohdalovou a Radkem Holubem a Vostrého Tři v tom ve stylu italské komedie dell arte. 300. reprízu čeká hra Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same!, divácky úspěšný je i muzikál Já Francois Villon s Martinem Písaříkem.

Mezinárodní multimediální festival KomiksFEST! proběhne letos ve dnech 29. října - 2. listopadu a v kinech Lucerna a Světozor od 22. do 26. října bude Festival bollywoodského filmu.

A to je pro dnešek vše. Mějte hezký, pohodový a barevný podzim a nezapomeňte na prevenci, ať se vám rýmičky, kašlíky a jiné smrtelné choroby vyhnou. A za měsíc pomalu začneme nakupovat vánoční dárky.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace