Články / Offtopic / / Z nádraží

Opuštěné nádraží: last minute za kulturou

Opuštěné nádraží: last minute za kulturou

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 16.01.2016

Šťastné a veselé povánocích a v roce 2016 vše dobré. Pro ty, kteří, jako já, koncem roku z různých důvodů nestihli, tu mám nejprve pár "last minute" tipů.

Z nabídky GHMP je to Milota Havránková: MILOTA (Dům U Kamen. zvonu), Jiří David: Apotéza z očí do očí (Veletržní palác, velká dvorana) obě končí už tuto neděli (17. 1.) a Iren Stehli: Libuna a jiné eseje (Dům fotografie, do 24. 1.).

Ve Veletržním paláci by nebylo od věci vidět Silver Lining - 25. výročí Ceny Jindřicha Chaloupeckého. Kokolia, Mančuška, Skála, Nikl, Vincourová, Černý...(do 17. 1.). Milovníci husitství mohou zajít do Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí do 24. ledna na výstavu Praha Husova a husitská 1415 - 2015.

Národní technické muzeum má končící výstavy dvě: Nuselský Most. Historie, stavba, architektura a Zrnka písku. 100 let fotografování Blízkého východu v Českých zemích (první končí 17., druhá 22. ledna). Tak honem kalendáře k ruce a naplánovat. Toyen na Kampě můžete přesunout - byla prodloužena do 16. února.

Milovníci komiksu si možná koupí knihu Komiks - Od roku 1968 do současnosti (Mazur, Danner). Bible pro ateisty? Třeba Nového knihu Česká architektonická avantgarda lze právem považovat za bibli českého funkcionalismu.

Režisér Vorel vzdal boj s piráty a dá všechny své filmy během roku postupně na YouTube - zdarma a v HD. Navíc bude v kině Lucerna 14. ledna obnovená premiéra jeho Kamenného mostu. Film je nově sestříhaný a doplněný o vnitřní hlas Tomáše Hanáka.


Dobrá zpráva: legendární pražské Kino 64 U Hradeb v Mostecké ulici má naději na znovuotevření. Dlouho opuštěný a zdevastovaný prostor bude postupně procházet rekonstrukcí a má vzniknout společenské centrum zaměřené na film a audiovizuální tvorbu.

V podkroví Paláce Kolowrat vystřídala Národní divadlo před časem společnost Prague Shakespeare Company, která hraje česky i v anglickém originále (v jedné hře můžete spatřit i současnou britskou velvyslankyni v ČR). Mé převeliké doporučení má Venuše v kožichu se zde vynikající Janou Pidrmanovou. Jasně, Dejvické divadlo, Babčáková, to bude vtipný… ale vono je to o autismu. A náročný. Jestli seženete lístky, tak jděte. Jmenuje se to Kakadu.

Revoluce se nevyhýbá ani železnici - ČD zkušebně umožní platit za jízdenky ve vlacích platebními kartami. Zatím jen v Olomouckém kraji a já zjišťuji, že už 10 let žiji v omylu - myslel jsem si, že už to jde dlouho.

A skončíme trošku smutnou zprávou. Jste-li zvyklí při cestě do školy nebo na festiválek využívat službu Jízdomat, tak vězte, že byl prodán BlaBlaCar a prý žádné vítězství. Pro jistotu vyzkoušejte jejich aplikaci.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace