Články / Offtopic / / Z nádraží

Opuštěné nádraží: velký letní návrat tlustého přednosty

Opuštěné nádraží: velký letní návrat tlustého přednosty

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 13.06.2015

Vážení cestující, omluvte, prosím, zpoždění, měli jsme tu velkou výluku, pod tlustým přednostou se propadla latrína a.. ale dosti řečí, pojďme na to.

Jak jste určitě zaznamenali, letošní rok (12/2014-2/2016) je Plzeň evropským hlavním městem kultury. Akcí mnoho, každý si vybere. Více info www.plzen2015.cz najdete tam i linky na účty na soc.sítích i na mobilní aplikace. Program je myslím dobře udělán, můžete si filtrovat dle místa, dat i druhu umění, které vás zajímá. Obdobně je to s projekty.

Hnusnej stůl po mrtvým školníkovi a hodně Fernetu. Mé doporučení má rubínovský Učitel malby - skvělý opilý Pavelka, slepá Batulková a lolitka Pidrmanová. Méně umění, ale více legrace (ne trapně trávníčkovské) zažijete v Rubínu ve hře Hubte trampy, serou v lese. Viděl jsem ve středu a rovněž doporučuji. V divadelním klubu Troníček si odbyla 6. února premiéru hra Sestry B. o osudech sester Baarových. Klára Sedláčková - Oltová jako Zorka a Jana Stryková v roli Lídy. Můžete se na vlastní oči přesvědčit, že obsazením Táni Pauhofové do role Lídy v připravovaném filmu to Renč trefil jako Uli Hoeness v Bělehradě 1976.


Teta Helena (ze i-divadlo.cz) doporučuje To všechno ona (prostor H2O na Žižkově), z nabídky Rubínu hry Přirození (Může být homosexuál dobrým instalatérem?) a Padesátka. Zajímaví mohou býti Smolíci (Studio DVA) i když tam je to tak 50:50. Pamětníci maďarského animovaného seriálu určitě vyrazí, ale ohlasy jsou zatím velmi rozdílné. Dále mám v plánu zajít na hry Venuše v kožichu (Prague Shakespeare Company), Zásek (Dejvické), 8 GB tvrdýho porna (Letí), Mikve a Zemětřesení v Londýně (Národní).


Smutná švanda, nové plzeňské divadlo za miliardu, hlásilo po 3 měsících provozu technické problémy. Ano, jsme v ČR. Dokonce ani diváci nemají jasno: předražená a promarněná šance vs. krásné a moderní. Nevím, kde je chyba, ale kromě Divadla Komedie (zde po 4 letech zase!), hrozí zánik i Fidlovačce a Činoheráku (UL). Ale netřeba příliš želet, v ČR bylo (ČSÚ, 2012) ke kulturnímu vy(u)žití 36 908 sedadel, 157 divadelních souborů, 2827 inscenací v repertoáru. To není nejhorší, ne?

Doporučuji (byl jsem den po zahájení) výstavu Tajemné dálky, symbolismus v českých zemích (1880-1914) (Klášter sv.Anežky do 27.9.). Určitě zajděte - ke klášteru je od MHD hezká procházka. Ve Veletržním paláci končí 28. 6. výstava Oskara Kokoschky. Na Kampě končí 14. 6. František Kupka ze sbírky Lilli Lonngren Anders. Po velké výstavě věnované penězům se letos Národní muzeum věnuje smrti: výstavy Smrt, Rituály smrti, Smrt kmotřička, Smrtelné slasti.

Momentálně mám v nákupním to-do nebo wish listu 3 knížky Mé dětství v socialismu, Příliš pozdě zemřít mladý a Jan Santini Aichel 1677-1723. Milovníci komiksu si jistě nenechají ujít koupi dvoudílné publikace Dějiny československého komixu.

A nakonec něco z nádraží. Havířovské, postavené v bruselském stylu, se kulturní památkou nestalo, ale prý to neznamená, že musí být zbouráno, ale známe své pappenheimské. V historické budově nádraží Praha Bubny bude první stálé muzeum holocaustu u nás. Když se povede, tak už na podzim, když ne, tak až tak za čtyři roky. A o osudu nákladového nádraží Praha Žižkov se bude teprve jednat.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace