Články / Reporty

Organizovaný pohyb časoprostorem (Berlin Atonal)

Organizovaný pohyb časoprostorem (Berlin Atonal)

Natálie Zehnalová | Články / Reporty | 25.10.2021

Berlínský festival Atonal se po dvouleté pauze navrátil v neobvyklém formátu kombinujícím měsíc trvající výstavu se sérií živých koncertních intervencí. Všechna díla aktivně pracují s unikátním prostorem bývalé elektrárny a společně tvoří architektonickou prohlídku, kterou jsem absolvovala pod vedením Cateriny Barbieri a jejích hostů.

Náš organizovaný pohyb časem a prostorem zahájila intimní performance choreografa Canera Tekera. Dvojice mužů ve sportovním oděvu se řadou vypjatých póz pomalu pohybovala mezi na zemi usazeným publikem až na podložku uprostřed. Společnými silami postavili dokola kovové mantinely, převlékli se z šortek do speciálních kalhot, důkladně se natřeli olejem z kovové karafy a pustili se do eroticky nabitého zápasu imitujícího tradiční turecké bojové umění yağlı güreş.

Americká zpěvačka UCC Harlo rozezněla industriální budovu mnohovrstevnatým dialogem s vlastním hlasem a klasickými houslemi a dokázala výhružně vysoké stropy pocitově snížit v příjemný komorní sál. Zatímco se dosud každý ztrácel v prostoru i ve svých myšlenkách, poprvé se veškerá pozornost obrátila stejným směrem, když se na platformě uprostřed publika najednou vztyčil muž se saxofonem kolem krku. S obnovenou intenzitou se k němu upnula pokaždé, když norský hudebník Bendik Giske mezi skladbami zvedl oči a sebejistě se rozhlédl se po zaujatých tvářích. Ze saxofonu vyluzoval tóny vzdálené tradičnímu zvuku nástroje, občas působily spíše jako bubnování a jindy jako silný vítr prohánějící se pouští. Giske nám dopřál ještě přídavek formou instrumentálního duetu a pak už vládu nad prostorem převzaly modulární syntezátory.

Hudba Cateriny Barbieri proudí jako řeka, s každou zatáčkou mění rychlost a směr, šířku a hloubku. Po celém toku ale zůstává čistá, nepouští se do temných koutů lidské duše, naopak i v chladné a potemnělé místnosti zní otevřeně a vzdušně, jako by byla naplněná světlem. Člověk se do zvuku ponoří celým tělem a zatímco končetiny zůstávají relativně v klidu, duše tancuje jako umělý kouř chycený v kuželu světla nad pódiem. Hned první skladby nás všechny vynesly do jiných dimenzí, takže se Barbieri mohla v polovině setu přesunout k jinému pódiu takřka nepozorovaně. Než se naše kolektivní vědomí stihlo zorientovat, kužely světla nám udaly směr a všichni jsme se poslušně přesunuli na druhý konec místnosti, kde hudebnice mezitím zasedla u klavíru. Melodické intermezzo doprovodily zpěvem UCC Harlo a Evelyn Saylor. Když jsme se po chvíli vraceli zpět, skoro se zdálo, že plastové kelímky praskající pod nohama tvoří nedílnou část skladby.

Teprve při druhém přesunu mi došlo, že nás vlastně explicitně vybízejí k tomu, abychom neprostáli celý koncert na jednom místě a zvuk si ohmatali z různých stran. Tady oficiální prohlídka skončila a každý měl možnost si zbytek budovy prohlédnout sám. Vzdala jsem se místa vepředu a vyrazila prozkoumat, co se děje v zadních řadách, kde si někteří si našli místo za zvukovým pultem a další posedávali či polehávali na sedacích platformách. K syntezátorové hypnóze to nebyla špatná poloha.

Zpátky na nohy nás postavilo energické techno. Nkisi hrála od pultu zastrčeného kdesi daleko a člověk měl pocit, že lidský faktor se stáhl a velení převzala architektura. Scéna najednou působila dojmem, že je pět ráno a lidé v klubu pomalu začínají být unavení, ale ještě se nechystají domů. Skupinka rebelů na záchodech porušovala zákaz kouření a mě přišlo, že takhle asi vypadají ravy postapokalyptické budoucnosti. Nic proti tomu.

Info

Metabolic Rift Concert V - Light-Years presents: Caterina Barbieri, Bendik Giske, Nkisi & MFO
21. 10. 2021 Kraftwerk, Berlín

foto © Helge Mundt

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Blues bez obav (Blues Alive 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 13.11.2021

Jako by nestačila snížená kapacita sálu, kontroly u vchodů, zábradlí před pódiem zaručující potřebný odstup od vystupujících… Teď ještě změny v programu... No a co!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace