Články / Offtopic / / Soundtrax

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Adam Hencze | Články / Offtopic / / Soundtrax | 10.09.2016

Originál a bizár: to byla nejčastější shrnutí snímku Swiss Army Man během letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Díky režijní dvojici Danů s uměleckým pseudonymem DANIELS a obsazení Daniela Radcliffa do role Mannyho (prdící mrtvoly s exponovanými erekcemi a unikátním chápání světa) nebylo snad jediného baťůžkáře, který by o filmu koutkem ucha nezaslechl. A už vůbec nebylo nikoho, kdo by si po projekci nebroukal některé z témat extrémně chytlavého soundtracku, který nemá daleko k instantní kultovce.

Daniel Scheinert a Dan Kwan jsou primárně klipaři, kteří mají za sebou třeba Turn Down for What pro DJ Snake & Lil Jon, videa kapel Tenacious D, The Shins, Foster the People Manchester Orchestra – a právě díky klipu Manchester Orchestra se dostali do rukou dvojice hudebníků, kterou se jim podařilo podepsat. Soundtrack k Švýcaráku je stejně jako film všechno jen ne všední. Andy Hull a Robert McDowell mixují atmosféru islandské Riceboy Sleeps a tóny z The Beasts of the Southern Wild – jen si odmyslete všechny ty nástroje. Drtivá většina stopáže je totiž a capella, kytara zazní až v poslední baladě A Better Way, smyčce v klimaxové Finale a několik klapek piana o chvilku dřív – vše ostatní stojí na obratném a trefném vrstvení hlasů, popěvků a popkulturních odkazů. To ale v duchu subjektivní projekce skrze hlavní postavu snímku, tedy ztroskopsance Paula Dana, který si pro uchování rozumu zpívá a pronáší filipiku na téma "písně, které se vám v hlavě zaseknou”. Skóre tak není jen ultimátním feel-good zážitkem, plní i úlohu mostu hudby s formální a příběhovou stránkou filmu.

K ní se váží reference na Jurský Park nebo emo verze Cotton Eye Joe od Rednex – často v nich slyšíme dvojhlasy přímo Paula Dana a Radcliffa. Nehraje se tu příliš na vážno, nýbrž na originalitu a metafory jak lyrické, tak epické. Promyšlená funkčnost se pozná tak, že na konci filmu “o prdech a lidech” brečíte dojetím a při poslechu “pá padá, pá padá” neúspěšně hasíte husí kůži. Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.


Info

Swiss Army Man OST
www.itunes.apple.com/us/album/swiss-army-man-original-motion/id1120441590

Autor je redaktorem filmového sajtu Pinbacker.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 09.12.2016

Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

K čaji o páté (London Has Fallen)

3DDI3 19.06.2016

V pokračování poměrně zábavné akčňárny Pád Bílého domu tvůrci vyměnili Bílý dům za Londýn.

Chewie, we're home - Star Wars: The Force Awakens

Adam Vrána 13.02.2016

Je vymalováno. Po čertu povedené sedmé Star Wars jsou za námi, teorie se množí a torrenty přibývají, protože dávat po osmé peníze za lupen se už nechce kdekomu.

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce - Everest

3DDI3 29.11.2015

V roce 1996 se ale nejvyšší hora světa rozhodla, že si na dvě skupiny odvážlivců trochu došlápne. A lidé umírali.

Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

3DDI3 28.06.2015

Tým nejmocnějších hrdinů světa zametá zbytky zločinné Hydry pod koberec fiktivní země ve východní Evropě a zároveň si na sebe plete bič... Co na to soundtrack?

Ex Machina: může člověk milovat robota?

3DDI3 31.05.2015

Hudební složku dostal na starost hudební producent a instrumentalista britských Portishead Geoff Barrow a melancholik Ben Salisbury. Může robot milovat člověka?

Manners Maketh Man (Kingsman: The Secret Service)

3DDI3 02.05.2015

Ve Wanted udělal podle jeho nástřelu Timur Bekmambetov z Angeliny Jolie (ještě jednou) naposledy femme fatale, Kick-Ass redefinoval hrdinský žánr v režii Matthewa Vaughna a...

U Jupitera! (Jupiter Ascending)

3DDI3 21.03.2015

Bratři Wachovští byli kdysi zbožňovanými tvůrci. Vizionáři a průkopníky, ale od Matrixu jako by jim upadly koule (ehm) a propůjčují svůj um paskvilům. Ale soundtracky?

Po celé egyptské zemi se bude rozléhat veliký křik (Exodus: Gods & Kings)

3DDI3 08.03.2015

Ridley Scott se po skromných, komorních projektech (Konzultant, Prometheus) vrací na půdu gigantických střetů, kde se cítí jako doma. A soundtrack?

Zpěv vzdálené Země (Interstellar)

3DDI3 21.12.2014

Všechno začalo složením hudebního motivu pro jednu stránku scénáře. Velmi intimního momentu, jelikož pojednával o dojemném loučení dítěte s otcem...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace