Články / Reporty

Osvobozující smyčce Calm Season

Osvobozující smyčce Calm Season

Martin Řezníček | Články / Reporty | 15.12.2016

Jsou tomu téměř přesně dva roky, co indiefolkové duo Calm Season pokřtilo v pražském Paláci Akropolis své druhé album pojmenované Symboly. Od té doby se v jejich diskografii neobjevil žádný nový potomek, zato přišel nápad na oživení stávajícího materiálu a uspořádání speciálního koncertu s komorním orchestrem.

Předskokan Maok, který svou tvorbu nazývá „hudbou z jiných sfér“, s kytarou a samply předvedl vskutku spirituální show. Meditační harmonie a převážně neartikulovaný zpěv, místy přecházející do lyrizované slovenštiny, mohly člověka uvést do vytržení - pokud po něm zatoužil. Nicméně nezaujatého posluchače neosobní a těžko uchopitelné písně spíše nudily a bosonohý zpěvák nebyl tou nejlepší volbou pro rozehřátí první stovky návštěvníků nevytopené Akropole.

Po něm už se na pódiu rozestavilo a rozesadilo dvanáct hudebníků s dirigentem, což znamenalo i příchod dvou hlavních aktérů – zpívající violoncellistky Terezie Kovalové a kytaristy/zpěváka Adama Vopičky. Na úvod zazněla instrumentální skladba Symbol (přesněji její první část), postavená na rozvíjející se smyčcové melodii, v níž se orchestr zatím teprve nadechoval a většina prostoru byla ponechána Kovalové. V navazující Make Them Happen se dostal ke slovu i Vopička.

Následoval mix většiny písní z obou alb, takže se střídala čeština s angličtinou. Při třetí skladbě se chvíli zdálo, že frontman bude mít problém sejít se s orchestrem, nicméně skladba si nakonec sedla a zbytek večera dal na drobné zaškobrtnutí bohatě zapomenout. Nové aranže, vytvořené dirigentem Petrem Horou pouze pro dvě vystoupení v Praze a Brně, respektovaly náladu studiových nahrávek a citlivě je rozvíjely. Silent Night tak dosahovala opojného forte, kdežto Jemná si zachovala své (jemné) piano.

Jak vyšlo najevo při představování ansámblu, na basklarinet hrála Pavla Kovalová, maminka Terezie Kovalové, což Vopička komentoval slovy: „Mami, nezlob se, že nejsi s námi na pódiu, ale neumíš hrát na žádný nástroj.“ Ilustrace toho, jak uvolněná a možná až rodinná atmosféra v Akropoli panovala. Přátelské špičkování dvojice vyvolávalo v obecenstvu smích, náladové písně zase optimistickou melancholii, což Calm Season přesně zamýšleli.

Osvobozující smyčce otevřely černou díru, která pozřela veškerou předvánoční depresi.

Info

Calm Season, Maok (sk)
14. 12. 2016, Palác Akropolis, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.

Vybraná slova po B: Hviezdne noci Bytča

David Čajčík 19.08.2020

„Vedeli ste, že Bytča je podľa jedného sociológa najtypičtejšim malomestom na Slovensku?“ Ne tak úplně. Smack my Bytča!

Filmová nakládačka (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 15.08.2020

„Pojď, je to takovej temnej ruskej film, co má asi sto padesát tři minut, prej je to hodně intenzivní a drsný.“ Čil a dril.

Mistři krásných splínů (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 13.08.2020

Vzpomíná, jak při návštěvě Ruska někdo odmontoval kliku z pokoje Františka Vláčila, aby se nemohl dostat ven, nebo vypráví o hrůzách poválečných odsunů...