Články / Reporty

Přes modrá vrata Vlněny: Les Rhinocéros, d.c.

keša | Články / Reporty | 24.07.2014

Koncert jako last minute. Zkušebna na Vlněně. Dozvídám se den předem. Musím jít, protože kapele Les Rhinocéros dlužím reparát. Nebo ho oni dluží mně? Posledně na MišMaši nepřesvědčili, ale většinou dávám druhé šance. A byla otázka času, kdy přijde. Jen jsem nečekal, že to bude tak brzy.

Do zkušebny je to přes modrá vrata, vrátnému stačí říct heslo „zkušebna“. Pak už po čichu nebo po stopách náhodně příchozích. Kolem hlouček lidí, teplý lahváč za dvacku. Pak to houstne, Bro, Boro, zastaví se to na šedesáti „známejch“. Dovnitř se jich vejdou tak dvě třetiny, zbytek hledí ze dvora přes otevřené a zamřížované okno.

A je na co! Zvenku na tři frajírky, jak to nehorázně brousí, zevnitř na lidi za mřížemi, co ze zvědavosti přesouvají popelnice k oknu a čumí. Zapojeno přes efekty jen do aparátů, basa, kytara. Bicí na sucho, bubeník pekelný. Masakr v první řadě, free jazz střídá punk s matikou, pak zase free jazz, šup tam latinu a orient, free jazz a noise a pozpátku ambient. Oddych na konec, oni hrajou i dub? Jo! Bubeník zpocený, dá se ždímat.

Konec. Jen jeden přídavek, policejní hodina a policajti opodál. A zrovna bych si dal ještě kousek toho, co jsem bez té bezprostřední blízkosti tehdy neprokoukl. To, co kolovalo pět týdnů po Evropě a vrátilo se sem, do Čech a do fabriky. Les Rhinocéros makají.

Info

Les Rhinocéros (usa)
22. 7. 2014, zkušebna ve fabrice Vlněna, Brno

foto © Zdeněk Němec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace