Články / Reporty

Padesát lidí stačí (Astronautalis)

Padesát lidí stačí (Astronautalis)

Jiří Mališ | Články / Reporty | 15.09.2017

Deset minut před začátkem show je v minisále kodaňského Ideal Baru asi deset lidí, z toho jeden barman a dva fotografové. Koncert se odkládá o půl hodiny a já nad předraženým pivem poslouchám, o čem se baví ostatní. Kromě nezajímavých žvástů o škole a práci, přeci jen je čtvrtek, slyším i srovnání Astronautalise a Eminema, nad kterým lehce kroutím hlavou, ale jsem rád, že tu je aspoň někdo. Modlím se, aby všichni nezůstali sedět podél sálu.

Andrew Bothwell má ale charisma na rozdávání, a tak se kolem pódia během úvodních tónů shromáždí početná skupinka fanoušků. Na evropské turné se Astronautalis vydává pouze za doprovodu MacBooku a věrných červených kecek. To ale k zaujetí publika stačí, a i když se na úvodní písně moc lidí nechytá, všechny si získává vtipnými promluvami. Dánové si rádi dělají srandu ze zoufalého počasí, které Skandinávii každý podzim sužuje, a když Bothwell přirovná vlhkost Kodaně ke zdevastované Floridě, souhlasně se zasmějeme. Abychom na meteorologické strasti zapomněli, je nám nakázáno tančit do rytmu Midday Moon, Astronautalis trsá s námi. A i když ho naše energie očividně vyčerpává, následuje čtyřminutový freestyle o hurikánu Irma. To, že se stejně jmenuje i dánský supermarket, asi netuší.

Pak přijde řada na nejznámější skladby a tvrdší jádro pěti plnovousých bláznů vepředu se ujímá zpěvu všech refrénů. Familiárnost Running Away from God, Kurt Cobain a The River, The Woods uvolní atmosféru a pohupování do rytmu má za následek několik vylitých piv. To se už více podobá atmosféře, která je koncertům amerického hip hopera typická. Padesát lidí je na jeho koncerty málo, ale dokonalá práce s publikem, frenetické pobíhání po pódiu a osobitý humor, který Astronautalis pokaždé přiváží, dělá z koncertu perfektní zážitek

Před zavíračkou si povídáme o tom, jak se těší do Mělníku a vzpomínáme na šílený koncert v Čadci. S dánskými fanoušky mu na příště doporučujeme koncert ve více hiphopovém sousedství Nørrebro a on na to, že přijede kamkoliv budeme chtít. A všichni chceme.

Info

Astronautalis (us)
14. 9. 2017 Vega - Ideal Bar, Kodaň, Dánsko

foto © Thomas Rasmussen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...

NorthSide 2019: Hiphopová mše s moshpitem

redakce 07.06.2019

Mike Skinner obdaroval diváky v předních řadách nejdříve šampaňským, poté i návštěvou moshpitu. Birminghamský kazatel šířil radost i lásku a navnadil na nabuzený koncert Tame Impala...

Billy, jsi pořád frajer! (The Smashing Pumpkins)

redakce 07.06.2019

Zpívalo se, tleskalo, ve vzduchu trčely mobily a Corgan se konečně začal usmívat. A pak to celé zase spadlo.