Články / Offtopic / / Movie/dox

Parazit (pro každého)

Parazit (pro každého)

Jakub Kurnas | Články / Offtopic / / Movie/dox | 03.11.2019

V korejském filmu Parazit se setkává první a poslední stupínek společenského žebříčku. Snímek, který si z letošního Festivalu v Cannes odnesl Zlatou palmu, zaujme jak důrazem na sociální tematiku, tak drsným černým humorem.

Nuznost poměrů, ve kterých žijí čtyři dospělí členové jedné chudé rodiny, je popisována od začátku netradičním způsobem, exponuje drobné hříšky, kterými si rodina ulehčuje těžkou životní situaci. Humor v úvodní scéně připomíná tradiční rodinné filmy, ale rychle černá. Chudý syn začne doučovat dceru bohatých rodičů, a scenáristé rozvíjejí hru s divákem: chlapec a jeho příbuzní začnou zámožnou rodinu manipulovat a i když jejich intriky působí nejprve humorně, postupně sílí čím dál tím nepříjemnější pocit.

Scénář se přes akční scény žánrově převrací z komedie do dramatu. Plynulost přechodů umožňují skvělé herecké výkony i citlivá práce s hudbou, hlavně ale precizně promyšlené rozvíjení motivů. Důležitou roli hrají pachy, které se táhnou celým filmem, vždy v jiném kontextu. Kámen, který hned v úvodní scéně jedna z postav popisuje jako „symbolický“, hraje roli bezcenného dárku, vražedné zbraně i symbolu pro tíhu snů. Posouvání významů nutí nahlížet na tytéž prvky z jiných úhlů a buduje výraznou symbolickou rovinu: chudí a bohatí mohou navázat jen pokřivený, parazitický vztah.

Závěr se odvrací od sociální tematiky a zaměřuje se na osobnější téma, vztah syna a jeho chudého otce. V cynicky vyznívajícím filmu se tak překvapivě jako důležitá motivace postav objevuje láskyplná touha vysvobodit své bližní z bídy. Odklon od společensky angažované linky zanechává druhý plán neuzavřený, což znesnadňuje čtení symbolů rozesetých napříč příběhem.

Režiséru Pon Džun-ho se podařilo natočit film, který osloví různé typy diváků. Funguje jako svižná černá komedie, nabízí i hlubší čtení. Nemá jako celek zřetelnou pointu, baví ale v detailech, ve kterých se mu daří úderně popisovat třaskavé společenské problémy i zoufalé životní situace. Až budete mít pocit, že se topíte ve sračkách, zkuste přístup hrdinů Parazita: sedněte si na záchodovou mísu, zapalte cigáro a počkejte, až to nejhorší přejde.

Info

Parazit
režie: Pon Džun-ho, 2019
web filmu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová 03.04.2021

Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Utečenci sú tu vítaní: kríza na oboch stranách hranice

Jakub Blaho 30.03.2021

Tomáš Rafa zdokumentoval niekoľko protiimigračných protestov po celej strednej Európe a priniesol aj zábery z provizórnych utečeneckých táborov a hraničných priechodov.

Život je kolektivní nemožnost (Climax)

Jakub Peřina 29.03.2021

Jeho zbraně byly odjakživa v síle obrazu, která díky halucinogenní kameře velmi často zafunguje podobně, jako kdyby byl divák pod vlivem nějaké psychedelické látky...

Náhoda, alebo dobre pripravený zločin? (Rytieri spravodlivosti)

Bibiána Hajdanyová 09.03.2021

Striedajú sa v nej krvavé scény s vtipnými vsuvkami a nezvyčajnými dialógmi, do bizarných okolností sú zakomponované filozofické úvahy o živote, smrti a osude.

Každý má svůj boj (Corpus Christi)

Vít Kořínek 25.02.2021

Daniel opouští varšavský pasťák a na doporučení sympatického duchovního z ústavu míří přes celou zem do zapadlé vsi pracovat v truhlářské manufaktuře.

Dá sa udržať permanentná hladina alkoholu v krvi? (Chľast)

Bibiána Hajdanyová 08.02.2021

Čoraz väčší objem alkoholu ale postupne odhaľuje citlivé a boľavé miesta štyroch priateľov. Doľahne na nich samota, nepokoj, vyhorenie a problémy v rodine.

Malý veľký film (Chicagský tribunál)

Bibiána Hajdanyová 06.11.2020

Politicky zameraná dráma Chicagský tribunál vyčnieva medzi podobne žanrovými filmami tempom, sugestívnymi hereckými výkonmi, ale aj celkovým spracovaním.

Zatancujem ti z lásky na hrobe (Leto 85)

Bibiána Hajdanyová 30.10.2020

Scenár pracuje s námetom lásky a dospievania. Formujú sa v ňom pocity šťastia a radosti ako aj samoty, bezmocnosti či depresie vedúcej až k myšlienkam na smrť.

Mladistvá smršť v rytme reggeatonu (Ema)

Bibiána Hajdanyová 16.10.2020

Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace