Články / Reporty

Peter Hook & The Light: Dobře odvedená práce

Peter Hook & The Light: Dobře odvedená práce

Anna Mašátová | Články / Reporty | 01.02.2016

Joy Division sice zhasli po čtyřech letech na scéně, jejich odkaz je - přichází klišé - nesmrtelný. Čtyřicet let od založení kapely se vine fronta přes pasáž Lucerna ven do půlky ulice, k vidění je větší než malé množství triček všech barev a velikostí s kultovním obrázkem desky Unknown Pleasures z roku 1979. Peter Hook & The Light se vrátili po několika letech do Prahy - opět vyprodáno, znovu nadšené skupinky fanoušků Joy Division a New Order, jejichž radost se během dvouapůlhodinového koncertu přetavila v extázi.

Kolik kapel dojelo na hádky o prachy? Nepočítaně. Kdyby soudních sporů a nepřátelství nebylo, možná by sestava v Lucerna Music Baru byla tvořena z větší části původními členy.

Hook a jeho chlapci nejezdí po světě s programem Joy Division dlouho. Projekt vznikl do jisté míry náhodou, když roku 2010 ohlásil Hook ve svém klubu v Manchesteru koncert k třicátému výročí úmrtí Iana Curtise. Akce byla vyprodána během chvíle, nabídky na další vystoupení na sebe nenechaly čekat, jen hlupák by řekl ne. Později se přidávaly i písně New Order, ovšemže k velké nelibosti bývalých členů originální kapely.

Je tak nutno spokojit se pouze s Hookem, což rozhodně není povzdech nelibosti. Sice není šoumen, ani nijak charismatickým frontmanem, možná právě díky tomu je celé vystoupení uvěřitelnější. Svalnatý basák v tradičně uplém triku emocemi nehýří, rozehřívá se pomalu, neoplývá úchvatným hlasovým fondem, více než rockstar připomíná se svou partou zručné hudební dělníky, kteří se za svou práci však nemusí ani trochu stydět. Dohromady jim to dobře šlape, vzpomínková atmosféra je dokonalá, snad jen pauzy (tu technickou, uprostřed bloku Joy Division nepočítaje) mezi jednotlivými sety působí trochu rušivě a podsekávají gradaci. Oproti koncertu před čtyřmi lety přibyla letos právě půlhodinka s kousky New Order (ICB, Denial, Everything’s Gone Green aj.), a přehrály se obě desky Joy Division - Unknown Pleasures i Closer.

Kousek od Kaye Buriánka postával hudbymilovný kněz Láďa Heryán, utéct si večer nechal asi málokdo, vyprodáno, vydýcháno, zahuleno, ne však nepříjemno. Někteří zpívali slovo za slovem, jiní jen postávali, další si nesouhlasně bručeli pod vousy, ale že by odešli, nehrozilo.

S napětím se totiž čekalo na největší hity. She’s Lost Control a závěrečná Love Will Tear Us Apart Lucernu bouraly a vyvolávaly - ach ano, další klišé - pocit sounáležitosti. Každoročně zažít netřeba, ale jednou za pár let dojme. Ať už jste teprve náctiletí, nebo nosíte tu samou džínovou bundu -cet let.

Info

Peter Hook & The Light (uk)
28. 1. 2016, Lucerna Music Bar, Praha
foto (c) Elina Richter

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Good vibrations (Deafheaven & co.)

redakce 23.09.2019

Svůj vztah k Deafheaven bych definoval jako uznale vlažný: uznávám, o co se v různých permutacích snaží, ale když jsem je viděl naposledy, nijak mne to nerozpálilo.

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.