Články / Rozhovory

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce | Články / Rozhovory | 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope, který proběhne v Paláci Akropolis, představí mnoho zajímavých hudebních projektů, ať už ze zahraničí – například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return – nebo z domácí scény – Amelie Siba, Badfocus, P/\ST, Aiko, Bratři. Festival probíhá pod evropskou platformou Liveurope, která sdružuje více než dvacet klubů z různých evropských zemí, jeho lokální koordinátorkou je dramaturgyně žižkovské Akropole Petra Ludvíková. Ta stojí i za klubovou nocí Femme Fatale a dalšími projekty, v brzké době například díky ní vystoupí v Praze Wax Tailor nebo populární nizozemská formace Altin Gün.

Letošní ročník festivalu Liveurope je pátý v pořadí, což je příležitost k jistému bilancování, tak to zkusme.
Číslování ročníků je trochu zavádějící. Palác Akropolis je od roku 2014 součástí evropské klubové platformy Liveurope, od té doby pořádal z vlastní iniciativy Liveurope festival, jednodenní přehlídku nových objevů, které mě zaujaly. Jeden ročník proběhl jako open air akce na Zahrádkách Žižkov a další dva v Akropoli, na nich vystoupili například Warhaus, Tamino, JFDR nebo French 79. Později jsme se uvnitř platformy domluvili, že z festivalu uděláme oficiální putovní akci, která proběhne každý rok v jiném klubu a budeme se na ní všichni setkávat. Trochu nám s kartami zamíchal covid, takže dva ročníky proběhly pouze online, ale minulý rok se vydařila edice ve Skopje, kterou pořádal klub MKC jako součást showcase festivalu PIN.

Jak program festivalu vzniká? Hlavní slovo mají zástupci hostujícího klubu?
Program tvoří hostitelský klub, takže Palác Akropolis. Není žádná pevně daná osnova a každý klub si line-up dělá trochu po svém. Vždy je to ale mix lokálních a evropských hudebníků. Máme členy z 22 zemí a tuhle pestrost by měl odrážet i program. Několik hudebníků jsme zařadili do programu i na základě doporučení kolegů-dramaturgů Liveurope, např. Annu Lua Caiano nebo Kitty Florentine.

Na jaký koncert se osobně nejvíc těšíš?
Spíš odpovím tak, že v programu není koncert, který by mi přišel slabý. Každý přinese do programu něco jiného. Kapely Koikoi nebo Kids Return letos bodovaly na hudebních cenách Music Moves Europe, pak je tu Ivo Dimchev, Anna Lua Caiano, ale také domácí P/\ST, Bratři nebo Amelie Siba. Celkem proběhne 18 koncertů.


Program doplňuje konferenční část, co bys z ní vyzdvihla?
Páteční konference je spíše pro odbornou hudební veřejnost a bude mít dvě části. Dopoledne připravujeme jako networking domácích hudebníků s našimi zahraničními hosty. Odpoledne bude na programu prezentace Liveurope a taky panelová diskuse na téma ekologické udržitelnosti v hudebním průmyslu. Je to aktuální téma napříč obory a my se k němu i v rámci Liveurope pravidelně vracíme. Velkou inspirací je v tomhle směru klub Ancienne Belgique, jehož ředitel Tom Bonte bude na akci jako jeden z panelistů, dalšími budou například členky kapely Tamara, zástupce brněnského klubu Kabinet Múz a podnětná budou jistě i fakta odborníka z Fakulty životního prostředí České zemědělské university.

Festival zajišťuje organizace Liveurope, která aktuálně sdružuje 22 klubů z 22 zemí. Jak se vám spolupracuje?
Dobře, protože se respektuje to, že každý klub funguje v jiném prostředí, má jiné publikum, jinou kapacitu a jiné možnosti.

Jak to probíhá konkrétně? Bookujete například společně koncertní turné?
Hlavním posláním platformy je, aby kluby dávaly větší prostor novým talentovaným „non national” hudebníkům. Program si každý klub tvoří sám, ale různé akce typu booking společného turné a podobně probíhají průběžně taky, hlavně mezi sousedními zeměmi. Společně jsme pracovali například na turné Balkan Taksim, které mimo Palác Akropolis zahrnovalo také klub A38 v Budapešti, bratislavskou Novou Cvernovku nebo Kino Šiška ve slovinské Lublani. Během roku děláme na různých společných aktivitách online a vzájemně se podporujeme tam, kde je třeba. Nesmírně cenné jsou i osobní vazby na další kluby, protože spousta spoluprací probíhá neoficiálně – rady, výměny zkušeností, doporučení lokálních hudebníků. A mimo tohle všechno jsme hudební komunita, parta podobně naladěných lidí.

Co kdyby nějaký další český klub projevil zájem se do Liveurope zapojit? Je to vůbec možné?
Zatím může být pouze jeden kandidát z jedné země, a to i v případě větších zemí. Uvidíme časem, jak se situace vyvine. Jsem ale moc ráda, že jsme za nového člena přijali slovenský klub Nová Cvernovka, který je pro hudebníky na turné potřebnou zastávkou mezi Prahou a Budapeští.

Tvoje aktivity jsou široké, kromě festivalu stojíš za koncertní řadou Femme Fatale, která v letošním roce také oslaví dekádu existence, v rámci oslav proběhl například koncert portugalské umělkyně Pongo.
Pongo v Praze byla opravdu bomba. K výročí chystám v říjnu Femme Fatale festival, ale jména zatím nemůžu zveřejnit. A na podzim plánuju ještě koncert a hudební workshop s Taimane.

Nějaké další akce?
V nejbližší době organizuju pro Akropoli koncerty Wax Tailor nebo Altin Gün. Zároveň v červnu otevíráme klub pro hudební rezidence, což znamená, že pozvaní umělci u nás budou několik dnů zkoušet a tvořit a výsledek si pak budou moct lidi přijít do Akropole poslechnout. Bude to například hudebně-vizuální umělkyně Cleo-T. nebo elektronický hudebník a performer YMNK.

Info

Liveurope festival
25.–⁠26. 5. 2023
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © so svolením Petry Ludvíkové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Maxl Walmsley-Pledl (Klangphonics): Sociální sítě jsou požehnání i prokletí

Filip Peloušek 10.07.2024

S kytaristou a hlasem Klangphonics Maxlem jsme se bavili o sociálních sítích, hře na alpský roh nebo o hraní na parkovišti.

Mike Kerr (Royal Blood): Že potřebujeme alkohol, abysme byli kreativní, je největší lež

Kristina Kratochvilová 09.07.2024

S frontmanem Mikem Kerrem z britského rockového dua jsme si před čtvrtečním koncertem popovídali o jeho hudebních začátcích, o boji s impostor syndromem, o cestě ke střízlivosti a tipy na…

Malcuth & Facutum: Jít tou těžší cestou

Viktor Hanačík 07.07.2024

Na konci minulého roku jim vyšlo album Alter, a to na americkém labelu Vale, s mezinárodními hosty i ohlasy. Rozhovor.

Prouza: Demo 1994 je kompletní Hampelovina

Štěpán Bolf (A.M.180) 27.06.2024

Na jedné z populárních streamovacích platforem se zničehonic objevilo demo třetí, nedokončené a nepojmenované desky Prouzy. Jak se to stalo a co bude dál? Rozhovor.

Anthony Béard, Benoît Lecomte (Ni): Hledání svatého riffu

Dominik Polívka 26.06.2024

Jejich hudba je útočná, podvratná, ale i náladová a poutavá. Nadsázka a hravost v surrealisticky progresivním běsnění není pouze prvoplánovým pozlátkem. Rozhovor, Pohoda.

Julien Racine: Hudba vzniká skoro vždycky v izolaci / Music is created almost always in isolation

Filip Hastík 24.06.2024

V rozhovoru probíráme pozadí vzniku aktuální desky a Julienovy práce obecně, vztah k Česku a také bohaté budoucí plány producenta současné experimentální elektroniky.

Petra Hradilová (Czech Music Crossroads): Pro mě to není jen práce

Mariia Smirnova 18.06.2024

To nejlepší ze světa world music, jazzu a alternativy můžete nasávat už za pár dnů v ostravském domě kultury Poklad a na koncertech pod širým nebem na Alšově náměstí. Rozhovor.

Marin Lalić (Bear Stone): Všetko je veľmi uvoľnené a bez stresu

Lucia Banáková 11.06.2024

Chorvátsky prírodný i festivalový unikát pre priaznivcov stoner a psychedelického rocku. Interview.

Pořadatelská: Tomáš Vobořil (Marienbad Film Festival)

Viktor Palák 07.06.2024

Co čekat od letošního ročníku již zavedené přehlídky v Mariánských Lázních? Svůj ideální festivalový den – a mnohem víc – vykresluje programový ředitel festivalu.

Randy Armstrong (Red): Plán B neexistuje

Dan Sywala 06.06.2024

Od té doby vydali dalších sedm alb, neměli žádné velké excesy, i když se jim nevyhnuly ani hodně mizerné dny, včetně jednoho pražského. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace