Články / Rozhovory

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce | Články / Rozhovory | 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope, který proběhne v Paláci Akropolis, představí mnoho zajímavých hudebních projektů, ať už ze zahraničí – například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return – nebo z domácí scény – Amelie Siba, Badfocus, P/\ST, Aiko, Bratři. Festival probíhá pod evropskou platformou Liveurope, která sdružuje více než dvacet klubů z různých evropských zemí, jeho lokální koordinátorkou je dramaturgyně žižkovské Akropole Petra Ludvíková. Ta stojí i za klubovou nocí Femme Fatale a dalšími projekty, v brzké době například díky ní vystoupí v Praze Wax Tailor nebo populární nizozemská formace Altin Gün.

Letošní ročník festivalu Liveurope je pátý v pořadí, což je příležitost k jistému bilancování, tak to zkusme.
Číslování ročníků je trochu zavádějící. Palác Akropolis je od roku 2014 součástí evropské klubové platformy Liveurope, od té doby pořádal z vlastní iniciativy Liveurope festival, jednodenní přehlídku nových objevů, které mě zaujaly. Jeden ročník proběhl jako open air akce na Zahrádkách Žižkov a další dva v Akropoli, na nich vystoupili například Warhaus, Tamino, JFDR nebo French 79. Později jsme se uvnitř platformy domluvili, že z festivalu uděláme oficiální putovní akci, která proběhne každý rok v jiném klubu a budeme se na ní všichni setkávat. Trochu nám s kartami zamíchal covid, takže dva ročníky proběhly pouze online, ale minulý rok se vydařila edice ve Skopje, kterou pořádal klub MKC jako součást showcase festivalu PIN.

Jak program festivalu vzniká? Hlavní slovo mají zástupci hostujícího klubu?
Program tvoří hostitelský klub, takže Palác Akropolis. Není žádná pevně daná osnova a každý klub si line-up dělá trochu po svém. Vždy je to ale mix lokálních a evropských hudebníků. Máme členy z 22 zemí a tuhle pestrost by měl odrážet i program. Několik hudebníků jsme zařadili do programu i na základě doporučení kolegů-dramaturgů Liveurope, např. Annu Lua Caiano nebo Kitty Florentine.

Na jaký koncert se osobně nejvíc těšíš?
Spíš odpovím tak, že v programu není koncert, který by mi přišel slabý. Každý přinese do programu něco jiného. Kapely Koikoi nebo Kids Return letos bodovaly na hudebních cenách Music Moves Europe, pak je tu Ivo Dimchev, Anna Lua Caiano, ale také domácí P/\ST, Bratři nebo Amelie Siba. Celkem proběhne 18 koncertů.


Program doplňuje konferenční část, co bys z ní vyzdvihla?
Páteční konference je spíše pro odbornou hudební veřejnost a bude mít dvě části. Dopoledne připravujeme jako networking domácích hudebníků s našimi zahraničními hosty. Odpoledne bude na programu prezentace Liveurope a taky panelová diskuse na téma ekologické udržitelnosti v hudebním průmyslu. Je to aktuální téma napříč obory a my se k němu i v rámci Liveurope pravidelně vracíme. Velkou inspirací je v tomhle směru klub Ancienne Belgique, jehož ředitel Tom Bonte bude na akci jako jeden z panelistů, dalšími budou například členky kapely Tamara, zástupce brněnského klubu Kabinet Múz a podnětná budou jistě i fakta odborníka z Fakulty životního prostředí České zemědělské university.

Festival zajišťuje organizace Liveurope, která aktuálně sdružuje 22 klubů z 22 zemí. Jak se vám spolupracuje?
Dobře, protože se respektuje to, že každý klub funguje v jiném prostředí, má jiné publikum, jinou kapacitu a jiné možnosti.

Jak to probíhá konkrétně? Bookujete například společně koncertní turné?
Hlavním posláním platformy je, aby kluby dávaly větší prostor novým talentovaným „non national” hudebníkům. Program si každý klub tvoří sám, ale různé akce typu booking společného turné a podobně probíhají průběžně taky, hlavně mezi sousedními zeměmi. Společně jsme pracovali například na turné Balkan Taksim, které mimo Palác Akropolis zahrnovalo také klub A38 v Budapešti, bratislavskou Novou Cvernovku nebo Kino Šiška ve slovinské Lublani. Během roku děláme na různých společných aktivitách online a vzájemně se podporujeme tam, kde je třeba. Nesmírně cenné jsou i osobní vazby na další kluby, protože spousta spoluprací probíhá neoficiálně – rady, výměny zkušeností, doporučení lokálních hudebníků. A mimo tohle všechno jsme hudební komunita, parta podobně naladěných lidí.

Co kdyby nějaký další český klub projevil zájem se do Liveurope zapojit? Je to vůbec možné?
Zatím může být pouze jeden kandidát z jedné země, a to i v případě větších zemí. Uvidíme časem, jak se situace vyvine. Jsem ale moc ráda, že jsme za nového člena přijali slovenský klub Nová Cvernovka, který je pro hudebníky na turné potřebnou zastávkou mezi Prahou a Budapeští.

Tvoje aktivity jsou široké, kromě festivalu stojíš za koncertní řadou Femme Fatale, která v letošním roce také oslaví dekádu existence, v rámci oslav proběhl například koncert portugalské umělkyně Pongo.
Pongo v Praze byla opravdu bomba. K výročí chystám v říjnu Femme Fatale festival, ale jména zatím nemůžu zveřejnit. A na podzim plánuju ještě koncert a hudební workshop s Taimane.

Nějaké další akce?
V nejbližší době organizuju pro Akropoli koncerty Wax Tailor nebo Altin Gün. Zároveň v červnu otevíráme klub pro hudební rezidence, což znamená, že pozvaní umělci u nás budou několik dnů zkoušet a tvořit a výsledek si pak budou moct lidi přijít do Akropole poslechnout. Bude to například hudebně-vizuální umělkyně Cleo-T. nebo elektronický hudebník a performer YMNK.

Info

Liveurope festival
25.–⁠26. 5. 2023
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © so svolením Petry Ludvíkové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Igor Sidorenko (Stoned Jesus): Kdo chtěl, už slyšel, co potřeboval

Alexander Proletarskyi 23.08.2023

Nejprve to bylo hlasité a hravé, pak vtipy ustaly a bylo více ticho, protože se všechna slova stala trochu zbytečnými... Rozhovor.

Chorobopop: Lidi tady žijou a nezmizí

Michal Smrčina 17.08.2023

Kapela, o které je v posledních letech slyšet víc a víc. Aby ne, když se u nich potkává energie, písnička s punkem a nevšední, nebývale obrazné, často subversivní texty takzvaně…

Radim Svatoň, Petr Pošvic (MikuLove): Dělat věci poctivě a kontinuálně

Adéla Polka 09.08.2023

Petr Pošvic a Radim Svatoň se před třemi lety pustili do pokračování Eurotrialogu pod hlavičkou MikuLove. A jsou v tom až po uši, v lásce k hudbě, i místu.

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Banán 07.08.2023

"Free LSD není jenom album, je to také sci-fi film, který vyjde příští rok a dohromady tvoří koncept. Odvázali jsme se," říkají Off! A zvou na koncert v MeetFactory.

Štefan Szabó: Zásadní věci se dějí (i) náhodou

Veronika Miksová 12.07.2023

Se Štefanem Szabóem jsme si povídali o zákulisí festivalu N:ear, některých interpretech, stáži na kodaňské Rhythmic Music Conservatory i kurátorování výstavy.

Harry McVeigh (White Lies): Lidi často špatně chápou naši hudbu

Filip Peloušek 22.06.2023

S frontmanem Harrym McVeighem jsme si povídali o loňské desce, dopadech umělé inteligence na hudbu nebo proč bychom neměli letět na Mars.

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Filip Peloušek 18.06.2023

Během pandemické proluky kapela dospěla a do plného hudebního provozu naskakuje s čerstvou debutovou deskou I Am the Dog. Rozhovor před koncertem na Metronome Prague.

Jakub Dědina: Říkám tomu hudba na večírky a k zametání

Kristyna Baloghova 11.06.2023

Trombonista Jakub Dědina je jedním ze dvou vynikajících českých hudebníků, kteří naši zemi reprezentují v mexickém symfonickém orchestru.

Markéta Fantová (Pražské Quadriennale): Snažíme se o citlivý přístup ke všem umělcům

Marie Kyrie 06.06.2023

„Náš tým se skládá z mnoha lidí, kteří žili ve více než jedné zemi, mají proto právě podstatně větší empatii a obrovskou snahu porozumět a pracovat s kulturními rozdíly..." Rozhovor.

Jakub Siňor (Mighty Sounds): Jsou to srdcaři

Mariia Smirnova 05.06.2023

"U nás tvoří atmosféru hlavně návštěvníci. Jdou do všeho tak nějak víc naplno. Umí si věci užít. Stejně jako my...," říká jeden ze zakladatelů Mighty Sounds.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace