Články / Sloupky/Blogy

Piękna i bestia aneb OFF We Were!

Piękna i bestia aneb OFF We Were!

Shaqualyck | Články / Sloupky/Blogy | 09.08.2016

Tak jsem si říkal, nakolik bude Anohni se svým uplakaným představením působivá na menší scéně, ale ouha, na srovnání s ostravskými Barvami nakonec nedošlo. Oč lépe a hvězdněji OFF začal, tím víc to v závěru drhlo. Přijít o jednoho z headlinerů pár desítek hodin před výkopem je pochopitelně k vzteku, nicméně stát se to může. Ale aby svou účast na poslední chvíli odřeklo tolik avizovaných jmen, to už je na pováženou. Anohni, GZA, Zomby, The Kills. Nikdo z nich se v Katovicích letos nepředstavil, byť plakáty tvrdily pravý opak. Ke všemu nedorazil ani náhradník Wiley coby narychlo povolaná legenda ostrovního grimu. A lidi bloudili, hledali a nenacházeli. Blamáž je silné slovo, ale takový pech stran proděravělého lineupu OFF dosud nezažil. Na druhou stranu, pořád tu byli divočáci Lightning Bolt, groovy mickoš Thundercat a grungeoví veteráni Mudhoney…

„Touch Me I´m Sick!“ Kdo by si tuhle úchyláckou mantru nechtěl aspoň jednou v životě zahulákat z plných plic?! Ideálně v kotli a za přítomnosti rodinného stříbra kultovní stáje Sub Pop. Mark Arm a spol. už mají něco za sebou a brutální bitka v moshpitu je nechává v klidu, ne tak dozorující ochranáře, kteří z davu odpovědně vytahují crowdsurfující dítka posilněná tequilovým Desperadem. Relativně počestnou alkoholovou morálku posledního dne totiž narušily marketingové kejkle podnikavých kořalečníků. Stačilo se správně nachomýtnout a lahvinka vás neminula. A pak další. A další. Chmelovina zadáčo, na kolika festech jste to viděli?! Jen otvíráku se jaksi nedostávalo, pročež se z každého, kdo si uměl poradit bez něj, stávaly obletované pseudocelebrity. Ideální vzpruha před ambientním černokněžnictvím made by William Basinski.

Experimentální stage letos skutečně dostála svému jménu a těžko si představit jímavější vrchol než seanci pod patronátem vláčného mistra hypnotického minimalismu. První song věnoval Bowiemu. Trval přes půl hodiny a půlka stanu při něm vytuhla ve stoje. K rozhýbání krčních obratlů a zkoprnělých údů záhy zahráli a zakřičeli domácí Kaliber 44. Beaty à la Beastie Boys, nekompromisní flow a v zádech parádní kapela. Nic proti mašinkám, ale živé bicí jsou živé bicí. Co do živočišnosti však katovickou partu zanedlouho o nějaký ten chloupek přetlačila newyorská sebranka Flatbush Zombies. Chvíli to vypadalo, že snad budou sypat rýmy z pohodlí backstage, jenže pak se stan Radia Trójka pod přívalem nařvaného frázování počal otřásat v základech a kdekdo musel uznat, že Young Fathers se loni ještě drželi při zdi. A dál? Poplácat jelena a z visutého baru nad hlavním vstupem naposledy nasát klima zdejšího lesoparku. Ne, nebylo to ideální, ale neměnil bych.

Info

OFF 2016
05.-07.08.2016
Dolina Trzech Stawów, Katowice

foto (c) žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace