Články / Sloupky/Blogy

Piękna i bestia aneb OFF We Were!

Piękna i bestia aneb OFF We Were!

Shaqualyck | Články / Sloupky/Blogy | 09.08.2016

Tak jsem si říkal, nakolik bude Anohni se svým uplakaným představením působivá na menší scéně, ale ouha, na srovnání s ostravskými Barvami nakonec nedošlo. Oč lépe a hvězdněji OFF začal, tím víc to v závěru drhlo. Přijít o jednoho z headlinerů pár desítek hodin před výkopem je pochopitelně k vzteku, nicméně stát se to může. Ale aby svou účast na poslední chvíli odřeklo tolik avizovaných jmen, to už je na pováženou. Anohni, GZA, Zomby, The Kills. Nikdo z nich se v Katovicích letos nepředstavil, byť plakáty tvrdily pravý opak. Ke všemu nedorazil ani náhradník Wiley coby narychlo povolaná legenda ostrovního grimu. A lidi bloudili, hledali a nenacházeli. Blamáž je silné slovo, ale takový pech stran proděravělého lineupu OFF dosud nezažil. Na druhou stranu, pořád tu byli divočáci Lightning Bolt, groovy mickoš Thundercat a grungeoví veteráni Mudhoney…

„Touch Me I´m Sick!“ Kdo by si tuhle úchyláckou mantru nechtěl aspoň jednou v životě zahulákat z plných plic?! Ideálně v kotli a za přítomnosti rodinného stříbra kultovní stáje Sub Pop. Mark Arm a spol. už mají něco za sebou a brutální bitka v moshpitu je nechává v klidu, ne tak dozorující ochranáře, kteří z davu odpovědně vytahují crowdsurfující dítka posilněná tequilovým Desperadem. Relativně počestnou alkoholovou morálku posledního dne totiž narušily marketingové kejkle podnikavých kořalečníků. Stačilo se správně nachomýtnout a lahvinka vás neminula. A pak další. A další. Chmelovina zadáčo, na kolika festech jste to viděli?! Jen otvíráku se jaksi nedostávalo, pročež se z každého, kdo si uměl poradit bez něj, stávaly obletované pseudocelebrity. Ideální vzpruha před ambientním černokněžnictvím made by William Basinski.

Experimentální stage letos skutečně dostála svému jménu a těžko si představit jímavější vrchol než seanci pod patronátem vláčného mistra hypnotického minimalismu. První song věnoval Bowiemu. Trval přes půl hodiny a půlka stanu při něm vytuhla ve stoje. K rozhýbání krčních obratlů a zkoprnělých údů záhy zahráli a zakřičeli domácí Kaliber 44. Beaty à la Beastie Boys, nekompromisní flow a v zádech parádní kapela. Nic proti mašinkám, ale živé bicí jsou živé bicí. Co do živočišnosti však katovickou partu zanedlouho o nějaký ten chloupek přetlačila newyorská sebranka Flatbush Zombies. Chvíli to vypadalo, že snad budou sypat rýmy z pohodlí backstage, jenže pak se stan Radia Trójka pod přívalem nařvaného frázování počal otřásat v základech a kdekdo musel uznat, že Young Fathers se loni ještě drželi při zdi. A dál? Poplácat jelena a z visutého baru nad hlavním vstupem naposledy nasát klima zdejšího lesoparku. Ne, nebylo to ideální, ale neměnil bych.

Info

OFF 2016
05.-07.08.2016
Dolina Trzech Stawów, Katowice

foto (c) žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.