Články / Sloupky/Blogy

Piękna i bestia aneb OFF We Were!

Piękna i bestia aneb OFF We Were!

Shaqualyck | Články / Sloupky/Blogy | 09.08.2016

Tak jsem si říkal, nakolik bude Anohni se svým uplakaným představením působivá na menší scéně, ale ouha, na srovnání s ostravskými Barvami nakonec nedošlo. Oč lépe a hvězdněji OFF začal, tím víc to v závěru drhlo. Přijít o jednoho z headlinerů pár desítek hodin před výkopem je pochopitelně k vzteku, nicméně stát se to může. Ale aby svou účast na poslední chvíli odřeklo tolik avizovaných jmen, to už je na pováženou. Anohni, GZA, Zomby, The Kills. Nikdo z nich se v Katovicích letos nepředstavil, byť plakáty tvrdily pravý opak. Ke všemu nedorazil ani náhradník Wiley coby narychlo povolaná legenda ostrovního grimu. A lidi bloudili, hledali a nenacházeli. Blamáž je silné slovo, ale takový pech stran proděravělého lineupu OFF dosud nezažil. Na druhou stranu, pořád tu byli divočáci Lightning Bolt, groovy mickoš Thundercat a grungeoví veteráni Mudhoney…

„Touch Me I´m Sick!“ Kdo by si tuhle úchyláckou mantru nechtěl aspoň jednou v životě zahulákat z plných plic?! Ideálně v kotli a za přítomnosti rodinného stříbra kultovní stáje Sub Pop. Mark Arm a spol. už mají něco za sebou a brutální bitka v moshpitu je nechává v klidu, ne tak dozorující ochranáře, kteří z davu odpovědně vytahují crowdsurfující dítka posilněná tequilovým Desperadem. Relativně počestnou alkoholovou morálku posledního dne totiž narušily marketingové kejkle podnikavých kořalečníků. Stačilo se správně nachomýtnout a lahvinka vás neminula. A pak další. A další. Chmelovina zadáčo, na kolika festech jste to viděli?! Jen otvíráku se jaksi nedostávalo, pročež se z každého, kdo si uměl poradit bez něj, stávaly obletované pseudocelebrity. Ideální vzpruha před ambientním černokněžnictvím made by William Basinski.

Experimentální stage letos skutečně dostála svému jménu a těžko si představit jímavější vrchol než seanci pod patronátem vláčného mistra hypnotického minimalismu. První song věnoval Bowiemu. Trval přes půl hodiny a půlka stanu při něm vytuhla ve stoje. K rozhýbání krčních obratlů a zkoprnělých údů záhy zahráli a zakřičeli domácí Kaliber 44. Beaty à la Beastie Boys, nekompromisní flow a v zádech parádní kapela. Nic proti mašinkám, ale živé bicí jsou živé bicí. Co do živočišnosti však katovickou partu zanedlouho o nějaký ten chloupek přetlačila newyorská sebranka Flatbush Zombies. Chvíli to vypadalo, že snad budou sypat rýmy z pohodlí backstage, jenže pak se stan Radia Trójka pod přívalem nařvaného frázování počal otřásat v základech a kdekdo musel uznat, že Young Fathers se loni ještě drželi při zdi. A dál? Poplácat jelena a z visutého baru nad hlavním vstupem naposledy nasát klima zdejšího lesoparku. Ne, nebylo to ideální, ale neměnil bych.

Info

OFF 2016
05.-07.08.2016
Dolina Trzech Stawów, Katowice

foto (c) žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace