Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #15

Písně/z/měsíce #15

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 04.07.2016

Vítejte u dalšího dílu Písní/z/měsíce, který mapuje poslední zbytky nového milénia. Za chvíli se již překotíme do století minulého a začneme se pomalu propadat do bažin lepkavého sentimentu a pod kůží nás začne mrazit při poslechu věcí dnešku tak vzdálených a cizích. Nadechněme se tedy naposledy zhluboka čerstvého vzduchu, dutinky ven a připravit k ponoru. Cesta bude dlouhá.

Silver Mt. Zion – 13 Blues for Thirteen Moons (13 Blues for Thirteen Moons, Constallation Records, 2008)
Stříbrná hora je personálně spjata s Godspeed You! Black Emperor, což je v hipsterských kuloárech obecně známý fakt, jehož zmiňování je pomyslným nošením sov do Athén. Postrocková psychedelie v rozmáchlé stopáži patnácti minut rozprostírá plochy pro mnohost nálad, rfifů i stylů. Od kytarového burácení a iracionálního řevu přes bluesové vyhrávky až k ryze rockovému písničkářství.


Enablers – New Moon (Tundra, Magic Wallet Records, 2008)
Kratičká skladba sanfranciských Enablers navazuje na americké řvavé kytary. Deklamovaný a neotesaný (ne)zpěv Petea Simonelliho zas odkazuje na beatnickou poetiku a punkové disharmonie.


Dresden Dolls – Modern Moonlight (Yes, Virginia, Roadrunner Records, 2006)
Klasický hekticky emancipovaný projev Amandy Palmer a našláplé power bicí Briana Viglioneho v kombinaci s divadelní stylizací à la Bertold Brecht. Piáno jako od Kurta Weila, burleskní nálada kabaretu přelomu století a spodina žebrácké opery. Rychle a zběsile vystřelili pár alb a kompilací a jako rachejtle z ohňostroje zazářily na hudebním nebi, aby se stejně rychle zřítili do temnot zapomnění.


mewithoutYou – The Sun and the Moon (Brother Sister, Tooth & Nail, 2006)
Minulý rok jim vyšlo album Pale Horses, ale tahle deset let stará věc zní i dnes velice aktuálním zvukem. Postrockové aranže a podmanivě posazený vokál Aarona Weisse z ní dělají maják tohoto dílu a nabádají k bližšímu prozkoumání této filadelfské partičky.


The Advantages – Duck Tails (Moon) (The Advantage, 5 Rue Christine, 2004)
The Advantages přehrávají svým nintedocore stylem znělky starých videoher na živé nástroje. Úplný Com Truise to tedy není a na retro vlně 8-bitové poetiky jsou kdesi hodně vzadu. Tahle znělka je z Kačeřích příběhů, měsíční mise a krom bizarnosti celého projektu přináší snad jen zvrácené potěšení poslechu znělky Jen počkej zajíci v miliónech remixů.


  Vetiver – Luna Sea (Vetiver, DiCristina / Fat Cat, 2004)
Tito američtí folkaři se jmenují dle druhu trávy Chrysopogon zizanioides, rostoucí v buši. Spolupracovali s Devendrou Banhartem či Joanou Newsom a některé jejich desky vyšly u labelu Sub Pop. Abyste nebyli netrpěliví, prozradím vám konec celé detektivky. Jejich country skladba z debutového alba je taková příjemná tečka za tím naším večerem. Opakuji: Je to taková pěkná tečka za tím naším večerem..


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hranolky s hořčicí aneb to nejlepší z Eurosonic Noorderslag 2020

redakce 19.01.2020

Letošní ročník byl obzvlášť bohatý na skvělé party z britských ostrovů, například na Black Country, New Road se shodne většina těch, kteří měli to štěstí je vidět.

Žebříčky Full Moonu: promotér/label roku 2019

redakce 19.01.2020

Profíci, srdcaři, vizionáři, vydavatelé i promotéři. Redaktoři Full Moonu naposledy rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2019

redakce 18.01.2020

Na které akce nezapomeneme ještě dlouho a na které nikdy? Redaktoři Full Moonu rekapitulují nejlepší koncerty a festivaly.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2019

redakce 17.01.2020

Kdo se prohnal po hudebním nebi jako kometa a koho určitě velká budoucnost teprve čeká? Objevy roku podle redakce Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2019

redakce 16.01.2020

Některá muzika je fajn, když prostě jen zavřete oči, a na některou se i dobře dívá. Nejlepší klipy podle redaktorů Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2019

redakce 15.01.2020

Hraje vám v uších celý den, týden, dokonce, i když vám nehraje v uších nic. Redaktoři Full Moonu hledali zásadní songy roku.

Preview: Eurosonic 2020

David Čajčík 14.01.2020

Jsou festivaly pohodové, jsou festivaly stresující. Francouzský black, britský soul i post-punk. Nudit se nebudeme.

Žebříčky Full Moonu: album roku 2019

redakce 14.01.2020

Nečekané, očekávané, plné emocí, syrové i surové. Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2019

redakce 13.01.2020

Redaktoři Full Moonu opět rekapitulují svoje hudební zážitky a v tradiční bilanční soutěži se můžete ohlédnout s nimi.

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 10.01.2020

První příčky v žebříčku nejlepších lonských domácích a zahraničních alb podle redaktorů Full Moonu. Kdo stanul nejvýš?