Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #15

Písně/z/měsíce #15

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 04.07.2016

Vítejte u dalšího dílu Písní/z/měsíce, který mapuje poslední zbytky nového milénia. Za chvíli se již překotíme do století minulého a začneme se pomalu propadat do bažin lepkavého sentimentu a pod kůží nás začne mrazit při poslechu věcí dnešku tak vzdálených a cizích. Nadechněme se tedy naposledy zhluboka čerstvého vzduchu, dutinky ven a připravit k ponoru. Cesta bude dlouhá.

Silver Mt. Zion – 13 Blues for Thirteen Moons (13 Blues for Thirteen Moons, Constallation Records, 2008)
Stříbrná hora je personálně spjata s Godspeed You! Black Emperor, což je v hipsterských kuloárech obecně známý fakt, jehož zmiňování je pomyslným nošením sov do Athén. Postrocková psychedelie v rozmáchlé stopáži patnácti minut rozprostírá plochy pro mnohost nálad, rfifů i stylů. Od kytarového burácení a iracionálního řevu přes bluesové vyhrávky až k ryze rockovému písničkářství.


Enablers – New Moon (Tundra, Magic Wallet Records, 2008)
Kratičká skladba sanfranciských Enablers navazuje na americké řvavé kytary. Deklamovaný a neotesaný (ne)zpěv Petea Simonelliho zas odkazuje na beatnickou poetiku a punkové disharmonie.


Dresden Dolls – Modern Moonlight (Yes, Virginia, Roadrunner Records, 2006)
Klasický hekticky emancipovaný projev Amandy Palmer a našláplé power bicí Briana Viglioneho v kombinaci s divadelní stylizací à la Bertold Brecht. Piáno jako od Kurta Weila, burleskní nálada kabaretu přelomu století a spodina žebrácké opery. Rychle a zběsile vystřelili pár alb a kompilací a jako rachejtle z ohňostroje zazářily na hudebním nebi, aby se stejně rychle zřítili do temnot zapomnění.


mewithoutYou – The Sun and the Moon (Brother Sister, Tooth & Nail, 2006)
Minulý rok jim vyšlo album Pale Horses, ale tahle deset let stará věc zní i dnes velice aktuálním zvukem. Postrockové aranže a podmanivě posazený vokál Aarona Weisse z ní dělají maják tohoto dílu a nabádají k bližšímu prozkoumání této filadelfské partičky.


The Advantages – Duck Tails (Moon) (The Advantage, 5 Rue Christine, 2004)
The Advantages přehrávají svým nintedocore stylem znělky starých videoher na živé nástroje. Úplný Com Truise to tedy není a na retro vlně 8-bitové poetiky jsou kdesi hodně vzadu. Tahle znělka je z Kačeřích příběhů, měsíční mise a krom bizarnosti celého projektu přináší snad jen zvrácené potěšení poslechu znělky Jen počkej zajíci v miliónech remixů.


  Vetiver – Luna Sea (Vetiver, DiCristina / Fat Cat, 2004)
Tito američtí folkaři se jmenují dle druhu trávy Chrysopogon zizanioides, rostoucí v buši. Spolupracovali s Devendrou Banhartem či Joanou Newsom a některé jejich desky vyšly u labelu Sub Pop. Abyste nebyli netrpěliví, prozradím vám konec celé detektivky. Jejich country skladba z debutového alba je taková příjemná tečka za tím naším večerem. Opakuji: Je to taková pěkná tečka za tím naším večerem..


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chodím po… Colours II.

redakce 19.07.2019

Vystoupím na Náměstí republiky, vedle je krámek Potraviny. Od osmi do osmi. V řadě přede mnou stojí paní, má zvláštně nakasaný obličej.

Chodím po… Colours

redakce 18.07.2019

Protože moje práce v rámci Full Moonu je v redakci Nad dopisy čtenářů, musím hned zkraje vyřešit jednu obligátní.

Bella Ciao. Top 5 Pohoda Festival 2019.

redakce 15.07.2019

Takhle zima byla naposledy v roce 2015, takhkle nabitý program Pohoda neměla nikdy. To nejlepší z letošního ročníku podle redakce a přátel Full Moonu.

Šejkr na letisku #3: Malé ráje

redakce 14.07.2019

Každý máme svoju vlastnú nirvánu, hlásal evidentně vlastnoruční nápis na plátěnce anonymní slečny z davu. Slogan, který festival Pohoda vystihuje ze všeho nejlépe.

Šejkr na letisku #2: Čau, ty tam

redakce 13.07.2019

Se Snapped Ankles se vydáváme na Death Grips, kde v moshpitu řádí i celá Full Moon crew, Paddy vypráví, že je viděl dvakrát a pokaždé si stěžovali, že je to…

Šejkr na letisku #1: Blažené nevědomosti

redakce 12.07.2019

Ano, všechny hvězdy hlavní scény úvodního dne „sleduji“ právě z Café Kušnierik, zvuk je skvělý a obrazu netřeba...

Co právě v elektru kutěj: Nejen jak se tančí na planetě Mu

redakce 06.07.2019

Další díl o nových počinech na elektro experimentální scéně s novinkami od Planet Mu i s českými producenty na zahraničních labelech.

Ze srdce i ze srdíčka (Heart of Noise 2019)

redakce 16.06.2019

Jak daleko je od noiseu k přírodě? V případě festivalu Heart of Noise kousíček.

Co právě v elektru kutěj: Návrat mistra, který spal sedm let

redakce 06.06.2019

Nový materiál po sedmi letech od kultovního projektu Scorn a další novinky z elektronického undergroundu.

Preview: Nowa muzyka 2019

redakce 05.06.2019

Letošní formu si můžeme po loňských zkušenostech ověřit u Amnesia Scanner, Fatimy Al Qadiry nebo Yvese Tumora, ale jsou tu i další jména, která byste neměli přehlédnout.