Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #15

Písně/z/měsíce #15

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 04.07.2016

Vítejte u dalšího dílu Písní/z/měsíce, který mapuje poslední zbytky nového milénia. Za chvíli se již překotíme do století minulého a začneme se pomalu propadat do bažin lepkavého sentimentu a pod kůží nás začne mrazit při poslechu věcí dnešku tak vzdálených a cizích. Nadechněme se tedy naposledy zhluboka čerstvého vzduchu, dutinky ven a připravit k ponoru. Cesta bude dlouhá.

Silver Mt. Zion – 13 Blues for Thirteen Moons (13 Blues for Thirteen Moons, Constallation Records, 2008)
Stříbrná hora je personálně spjata s Godspeed You! Black Emperor, což je v hipsterských kuloárech obecně známý fakt, jehož zmiňování je pomyslným nošením sov do Athén. Postrocková psychedelie v rozmáchlé stopáži patnácti minut rozprostírá plochy pro mnohost nálad, rfifů i stylů. Od kytarového burácení a iracionálního řevu přes bluesové vyhrávky až k ryze rockovému písničkářství.


Enablers – New Moon (Tundra, Magic Wallet Records, 2008)
Kratičká skladba sanfranciských Enablers navazuje na americké řvavé kytary. Deklamovaný a neotesaný (ne)zpěv Petea Simonelliho zas odkazuje na beatnickou poetiku a punkové disharmonie.


Dresden Dolls – Modern Moonlight (Yes, Virginia, Roadrunner Records, 2006)
Klasický hekticky emancipovaný projev Amandy Palmer a našláplé power bicí Briana Viglioneho v kombinaci s divadelní stylizací à la Bertold Brecht. Piáno jako od Kurta Weila, burleskní nálada kabaretu přelomu století a spodina žebrácké opery. Rychle a zběsile vystřelili pár alb a kompilací a jako rachejtle z ohňostroje zazářily na hudebním nebi, aby se stejně rychle zřítili do temnot zapomnění.


mewithoutYou – The Sun and the Moon (Brother Sister, Tooth & Nail, 2006)
Minulý rok jim vyšlo album Pale Horses, ale tahle deset let stará věc zní i dnes velice aktuálním zvukem. Postrockové aranže a podmanivě posazený vokál Aarona Weisse z ní dělají maják tohoto dílu a nabádají k bližšímu prozkoumání této filadelfské partičky.


The Advantages – Duck Tails (Moon) (The Advantage, 5 Rue Christine, 2004)
The Advantages přehrávají svým nintedocore stylem znělky starých videoher na živé nástroje. Úplný Com Truise to tedy není a na retro vlně 8-bitové poetiky jsou kdesi hodně vzadu. Tahle znělka je z Kačeřích příběhů, měsíční mise a krom bizarnosti celého projektu přináší snad jen zvrácené potěšení poslechu znělky Jen počkej zajíci v miliónech remixů.


  Vetiver – Luna Sea (Vetiver, DiCristina / Fat Cat, 2004)
Tito američtí folkaři se jmenují dle druhu trávy Chrysopogon zizanioides, rostoucí v buši. Spolupracovali s Devendrou Banhartem či Joanou Newsom a některé jejich desky vyšly u labelu Sub Pop. Abyste nebyli netrpěliví, prozradím vám konec celé detektivky. Jejich country skladba z debutového alba je taková příjemná tečka za tím naším večerem. Opakuji: Je to taková pěkná tečka za tím naším večerem..


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.