Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #16

Písně/z/měsíce #16

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 15.08.2016

Zdravím vás, měsíční přátelé, již po šestnácté se potkáváme nad písněmi z měsíce. Nebudu zastírat, že rozrůstání obsahu Písní/z/měsíce do roku nula se podobá rozrůstání obsahu Kochovy vločky. Nekonečně dlouhá křivka tak ohraničuje konečnou plochu. Téma bobtná při okrajích a rozvíjí se v nekonečných variacích a čím více se vzor opakuje, tím je jemnější a menší a zmenšuje se stále více a více, až utváří nepostřehnutelné a abstraktní struktury. Hranice je jasná, překročit ji nelze, narůstáním obsahu se ale drolí do nekonečna. Atrakce je bez časového limitu. Po výstupu z atrakce čas končí. Užijte si dnešní díl.

case / lang / veirs – Super Moon (case / lang / veirs, ANTI- 2016)
Tato taneční lekce pro starší a pokročilé plyne v jemně akustické náladě. Inspirace jsou jasné a ženě měsíc vládne. K. D. Lang natočila v osmdesátých letech píseň Sugar Moon a Neko Case o dvě dekády později zase I Wish I Was the Moon. Laura Veirs nazpívala alespoň píseň o slunci Sun Song. O těch ale zase někdy příště.


The Hives – Blood Red Moon (Island Records, 2015)
O krvavě červeném měsíci pěli již The xx. Tenhle singl má předznamenávat novou desku The Hives, a jestli bude celá znít takto, tak z prog kytarového soundu můžeme čekat spíše roztodivné country variace à la Tom Waits. Píseň se táhne jak guma, ale nechybí jí jistá podmanivost. Inu, uvidíme, s čím chlapci přijdou.


Angel Haze – Moonrise Kingdom (Back to the Woods, self-seleased 2015)
Raeen Roes Wilson je americká dirty grrrl, rapperka z ghetta vlastní mysli, pouliční uličník objevující nové a genderově (ne)vyvážené vody emancipovaného feministického rapu. Cítíte tu ironii? Ano, jsem cynik. Tahle deska vyšla pouze jako online download a snoubí se na ní současné trendy elektrobeatů s pubertálně znuděnou deklamací.


Die Antwoord – Moon Love (Donker Mag, Zef Recordz 2014)
Afričtí mimozemšťani zaútočili na pozemskou (myšleno západní) hudbu s úderností klingonské flotily a převrátili její vnitřnosti naruby. Tento lehce ufňukaný track se blíží spíše divnosti freak folkařek Coco Rosie, až na ty úderné a přehledné bicí simulakrony. Zahrají tu v srpnu, tak se máme na co těšit.


Grimes ft. Doldrum – Colour of Moonlight (Visions, 4AD 2012)
Grimes se se svou deskou Art Angels stala hitem roku 2015. Oslavné ódy na sebe nenechaly dlouho čekat. Freaky voice namixovaný do elektroniky nechá vzpomenout výše zmiňované Die Antwoord, Angel Haze nebo třeba The Knife a další. Ale ono to zní fakt pěkně a navíc je to hlas současné generace.


Kwoon – I Lived on the Moon (Tales & Dreams, self-released 2006)
Kwoon se nazývá tréninková místnost pro asijská bojová umění, ale v téhle písni se moc nebojuje. Možná je to jen úvodní meditace nebo nácvik zklidnění mysli bojovníka. Táhlé kytary a smrtelně pomalé tempo, aniž by skladba evokovala postrockové postupy, z písně dělají něco, co jsme ještě neslyšeli a vlastně ani nevíme, jestli chceme slyšet znovu. Třeba to bude zrovna váš šálek ranní rosy.


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

Live:
Die Antwoord (za)
22.08.2016 19:30 | Žluté lážně, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace