Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #16

Písně/z/měsíce #16

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 15.08.2016

Zdravím vás, měsíční přátelé, již po šestnácté se potkáváme nad písněmi z měsíce. Nebudu zastírat, že rozrůstání obsahu Písní/z/měsíce do roku nula se podobá rozrůstání obsahu Kochovy vločky. Nekonečně dlouhá křivka tak ohraničuje konečnou plochu. Téma bobtná při okrajích a rozvíjí se v nekonečných variacích a čím více se vzor opakuje, tím je jemnější a menší a zmenšuje se stále více a více, až utváří nepostřehnutelné a abstraktní struktury. Hranice je jasná, překročit ji nelze, narůstáním obsahu se ale drolí do nekonečna. Atrakce je bez časového limitu. Po výstupu z atrakce čas končí. Užijte si dnešní díl.

case / lang / veirs – Super Moon (case / lang / veirs, ANTI- 2016)
Tato taneční lekce pro starší a pokročilé plyne v jemně akustické náladě. Inspirace jsou jasné a ženě měsíc vládne. K. D. Lang natočila v osmdesátých letech píseň Sugar Moon a Neko Case o dvě dekády později zase I Wish I Was the Moon. Laura Veirs nazpívala alespoň píseň o slunci Sun Song. O těch ale zase někdy příště.


The Hives – Blood Red Moon (Island Records, 2015)
O krvavě červeném měsíci pěli již The xx. Tenhle singl má předznamenávat novou desku The Hives, a jestli bude celá znít takto, tak z prog kytarového soundu můžeme čekat spíše roztodivné country variace à la Tom Waits. Píseň se táhne jak guma, ale nechybí jí jistá podmanivost. Inu, uvidíme, s čím chlapci přijdou.


Angel Haze – Moonrise Kingdom (Back to the Woods, self-seleased 2015)
Raeen Roes Wilson je americká dirty grrrl, rapperka z ghetta vlastní mysli, pouliční uličník objevující nové a genderově (ne)vyvážené vody emancipovaného feministického rapu. Cítíte tu ironii? Ano, jsem cynik. Tahle deska vyšla pouze jako online download a snoubí se na ní současné trendy elektrobeatů s pubertálně znuděnou deklamací.


Die Antwoord – Moon Love (Donker Mag, Zef Recordz 2014)
Afričtí mimozemšťani zaútočili na pozemskou (myšleno západní) hudbu s úderností klingonské flotily a převrátili její vnitřnosti naruby. Tento lehce ufňukaný track se blíží spíše divnosti freak folkařek Coco Rosie, až na ty úderné a přehledné bicí simulakrony. Zahrají tu v srpnu, tak se máme na co těšit.


Grimes ft. Doldrum – Colour of Moonlight (Visions, 4AD 2012)
Grimes se se svou deskou Art Angels stala hitem roku 2015. Oslavné ódy na sebe nenechaly dlouho čekat. Freaky voice namixovaný do elektroniky nechá vzpomenout výše zmiňované Die Antwoord, Angel Haze nebo třeba The Knife a další. Ale ono to zní fakt pěkně a navíc je to hlas současné generace.


Kwoon – I Lived on the Moon (Tales & Dreams, self-released 2006)
Kwoon se nazývá tréninková místnost pro asijská bojová umění, ale v téhle písni se moc nebojuje. Možná je to jen úvodní meditace nebo nácvik zklidnění mysli bojovníka. Táhlé kytary a smrtelně pomalé tempo, aniž by skladba evokovala postrockové postupy, z písně dělají něco, co jsme ještě neslyšeli a vlastně ani nevíme, jestli chceme slyšet znovu. Třeba to bude zrovna váš šálek ranní rosy.


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

Live:
Die Antwoord (za)
22.08.2016 19:30 | Žluté lážně, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace