Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #17

Písně/z/měsíce #17

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 14.09.2016

Měsíc nad českou kotlinou? Vždycky jsme tu byli tak trochu pohané a křesťanští misionáři měli strach jezdit sem obracet neznabohy na víru. Okultní vzývání měsíce je nám vlastní, a tak si s klidem můžeme zařvat s Krucipüsk „DRUIDE! DRUIDE!“

Načeva – Měsíc (Nebe je rudý, Bonton Music, 1996)
Na desce se podílela elita porevoluční scény. Jan P. Muchow, Jiří Trnavský, Martin Chlup, Michal Koval a Vláďa Pecha. O texty se postaral Jáchym Topol a režii videoklipu Tomáš Mašín. Rozvinuté počátky českého hudebního experimentu. Načeva se navíc jako jedna z prvních žen vymaňuje ze stereotypního pohledu na ženu-zpěvačku, jako vkusně zabalený bonbónek.


Petr Fiala – Měsíc (Nečum a tleskej vol. 2, Monitor, 1994)
Produkce se ujal Karel Plíhal, jemuž zase Fiala zahostoval v písni Kde jsou. První sólovka po Mňága a Žďorp a klasicky unyle depresivní text do veselých aranží.


Garáž – Měsíc ocelový fauny (Garáž byla a je..., 1986)
Tony Ducháčeka a jeho Truman Capote, černej Pontiac. Samotnou píseň jsem nenašel, zde tedy celá deska. Píseň začína 14:38.


Psí vojáci – Žiletky (Národ psích vojáků, Indies Records, 1996)
Měsíc v názvu sice není, ale Moon v Utahu jo. A tuhle píseň prostě nelze nezmínit. Rychlejší verze, která se objevila na kompilaci Národ Psích Vojáků


Pomalejší verze s oficiálním videoklipem.


A pro srovnání kastrovaná verze v současném elektrokabátku dua Tvrdý/Havelka.


Le Bois - Luna (Planet Sound, Živel, 2001)
Chlapci Alice Titz a Veronika Boulter nahráli tento emotivní elektrokousek pro kompilaci Planet Sound, jež obsahovala písně pojmenované podle planet naší sluneční soustavy. Dostal se tam i měsíc, ač není planetou. Dostalo se tam i Pluto, které bylo vyřazeno ze seznamu planet roku 2006 a kolem nějž nedávno proletěla sonda New Horizons. Ale Sifon v kolaboraci s Ecstasy of Saint Theresa si to dal pěkně, trochu jinak, jemněji, než jsme z WWW zvyklí. Pluto je outsider jako měsíc, ale máme je stejně oba rádi.


Obří broskev – Z Ústí na měsíc (15 let, 2010)
Takový předvoj Zrní z chladného severu. Píseň je jak chytrá horákyně - je zajímavá, a přitom není, je líbivá, ale přitom není.


Bez Peří – Der Mond Über Goldberg (Jablečné pyré, Indies, 1999)
Další seveřani odkazující svým názvem na povídkovou knihu Woodyho Allena. První kapela D.K.P., který byl paralelně s tímto projektem basovým kytaristou již legendárních Houpacích Koní, s nimiž natočil úžasnou desku Písně z bistra, kde jeho basa vrčí a invenčně variuje. Dnes brázdí pódia s KIESLOWSKI.


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

foto © Karel Šustr

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ze srdce i ze srdíčka (Heart of Noise 2019)

redakce 16.06.2019

Jak daleko je od noiseu k přírodě? V případě festivalu Heart of Noise kousíček.

Co právě v elektru kutěj: Návrat mistra, který spal sedm let

redakce 06.06.2019

Nový materiál po sedmi letech od kultovního projektu Scorn a další novinky z elektronického undergroundu.

Preview: Nowa muzyka 2019

redakce 05.06.2019

Letošní formu si můžeme po loňských zkušenostech ověřit u Amnesia Scanner, Fatimy Al Qadiry nebo Yvese Tumora, ale jsou tu i další jména, která byste neměli přehlédnout.

El nuevo normal aneb top 5 Primavera Sound 2019 podle Full Moonu

redakce 03.06.2019

Velký report čekejte v prázdninovém Full Moonu, zde tradičně vrcholy nejen redakční výpravy, ale také kolegů a kamarádů.

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.

To nejlepší z Anifilmu 2019

redakce 14.05.2019

Na Anifilmu je nejlepší to, že volba programu může být dána vysypáním popcornu na rozpis, schůzkami u piva či volných stolů v indické restauraci.

To nejlepší z The Great Escape 2019

redakce 12.05.2019

První návštěva na The Great Escape jednoznačně potvrdila, že britské scéna je na vzestupu, níže ve výběru toho nejlepšího ještě spousta skvělých jmen chybí...

Sharpe 2019: Fanfáry à la Full Moon

redakce 28.04.2019

Dva náramně intenzivní dny budeme vstřebávat ještě dlouho, obsáhlý report čekejte v květnovém Full Moonu, tady zatím první dojmy a nejhlubší zářezy.

Kam na rajz se Zuzanou Kolouchovou

redakce 26.04.2019

Je zatížená na „srdceryvně pozérské balady“ Nicka Cavea, jak sama říká, ale v poslední době vyznává „čím víc nahlas, tím líp“.

Enea Spring Break 2019: tipy Full Moonu

redakce 23.04.2019

Letošní ročník poznaňského festivalu Enea Spring Break jsme si představili již ve dvou textech, nyní přichází čas na vlastní redakční tipy.