Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #17

Písně/z/měsíce #17

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 14.09.2016

Měsíc nad českou kotlinou? Vždycky jsme tu byli tak trochu pohané a křesťanští misionáři měli strach jezdit sem obracet neznabohy na víru. Okultní vzývání měsíce je nám vlastní, a tak si s klidem můžeme zařvat s Krucipüsk „DRUIDE! DRUIDE!“

Načeva – Měsíc (Nebe je rudý, Bonton Music, 1996)
Na desce se podílela elita porevoluční scény. Jan P. Muchow, Jiří Trnavský, Martin Chlup, Michal Koval a Vláďa Pecha. O texty se postaral Jáchym Topol a režii videoklipu Tomáš Mašín. Rozvinuté počátky českého hudebního experimentu. Načeva se navíc jako jedna z prvních žen vymaňuje ze stereotypního pohledu na ženu-zpěvačku, jako vkusně zabalený bonbónek.


Petr Fiala – Měsíc (Nečum a tleskej vol. 2, Monitor, 1994)
Produkce se ujal Karel Plíhal, jemuž zase Fiala zahostoval v písni Kde jsou. První sólovka po Mňága a Žďorp a klasicky unyle depresivní text do veselých aranží.


Garáž – Měsíc ocelový fauny (Garáž byla a je..., 1986)
Tony Ducháčeka a jeho Truman Capote, černej Pontiac. Samotnou píseň jsem nenašel, zde tedy celá deska. Píseň začína 14:38.


Psí vojáci – Žiletky (Národ psích vojáků, Indies Records, 1996)
Měsíc v názvu sice není, ale Moon v Utahu jo. A tuhle píseň prostě nelze nezmínit. Rychlejší verze, která se objevila na kompilaci Národ Psích Vojáků


Pomalejší verze s oficiálním videoklipem.


A pro srovnání kastrovaná verze v současném elektrokabátku dua Tvrdý/Havelka.


Le Bois - Luna (Planet Sound, Živel, 2001)
Chlapci Alice Titz a Veronika Boulter nahráli tento emotivní elektrokousek pro kompilaci Planet Sound, jež obsahovala písně pojmenované podle planet naší sluneční soustavy. Dostal se tam i měsíc, ač není planetou. Dostalo se tam i Pluto, které bylo vyřazeno ze seznamu planet roku 2006 a kolem nějž nedávno proletěla sonda New Horizons. Ale Sifon v kolaboraci s Ecstasy of Saint Theresa si to dal pěkně, trochu jinak, jemněji, než jsme z WWW zvyklí. Pluto je outsider jako měsíc, ale máme je stejně oba rádi.


Obří broskev – Z Ústí na měsíc (15 let, 2010)
Takový předvoj Zrní z chladného severu. Píseň je jak chytrá horákyně - je zajímavá, a přitom není, je líbivá, ale přitom není.


Bez Peří – Der Mond Über Goldberg (Jablečné pyré, Indies, 1999)
Další seveřani odkazující svým názvem na povídkovou knihu Woodyho Allena. První kapela D.K.P., který byl paralelně s tímto projektem basovým kytaristou již legendárních Houpacích Koní, s nimiž natočil úžasnou desku Písně z bistra, kde jeho basa vrčí a invenčně variuje. Dnes brázdí pódia s KIESLOWSKI.


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

foto © Karel Šustr

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.