Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #17

Písně/z/měsíce #17

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 14.09.2016

Měsíc nad českou kotlinou? Vždycky jsme tu byli tak trochu pohané a křesťanští misionáři měli strach jezdit sem obracet neznabohy na víru. Okultní vzývání měsíce je nám vlastní, a tak si s klidem můžeme zařvat s Krucipüsk „DRUIDE! DRUIDE!“

Načeva – Měsíc (Nebe je rudý, Bonton Music, 1996)
Na desce se podílela elita porevoluční scény. Jan P. Muchow, Jiří Trnavský, Martin Chlup, Michal Koval a Vláďa Pecha. O texty se postaral Jáchym Topol a režii videoklipu Tomáš Mašín. Rozvinuté počátky českého hudebního experimentu. Načeva se navíc jako jedna z prvních žen vymaňuje ze stereotypního pohledu na ženu-zpěvačku, jako vkusně zabalený bonbónek.


Petr Fiala – Měsíc (Nečum a tleskej vol. 2, Monitor, 1994)
Produkce se ujal Karel Plíhal, jemuž zase Fiala zahostoval v písni Kde jsou. První sólovka po Mňága a Žďorp a klasicky unyle depresivní text do veselých aranží.


Garáž – Měsíc ocelový fauny (Garáž byla a je..., 1986)
Tony Ducháčeka a jeho Truman Capote, černej Pontiac. Samotnou píseň jsem nenašel, zde tedy celá deska. Píseň začína 14:38.


Psí vojáci – Žiletky (Národ psích vojáků, Indies Records, 1996)
Měsíc v názvu sice není, ale Moon v Utahu jo. A tuhle píseň prostě nelze nezmínit. Rychlejší verze, která se objevila na kompilaci Národ Psích Vojáků


Pomalejší verze s oficiálním videoklipem.


A pro srovnání kastrovaná verze v současném elektrokabátku dua Tvrdý/Havelka.


Le Bois - Luna (Planet Sound, Živel, 2001)
Chlapci Alice Titz a Veronika Boulter nahráli tento emotivní elektrokousek pro kompilaci Planet Sound, jež obsahovala písně pojmenované podle planet naší sluneční soustavy. Dostal se tam i měsíc, ač není planetou. Dostalo se tam i Pluto, které bylo vyřazeno ze seznamu planet roku 2006 a kolem nějž nedávno proletěla sonda New Horizons. Ale Sifon v kolaboraci s Ecstasy of Saint Theresa si to dal pěkně, trochu jinak, jemněji, než jsme z WWW zvyklí. Pluto je outsider jako měsíc, ale máme je stejně oba rádi.


Obří broskev – Z Ústí na měsíc (15 let, 2010)
Takový předvoj Zrní z chladného severu. Píseň je jak chytrá horákyně - je zajímavá, a přitom není, je líbivá, ale přitom není.


Bez Peří – Der Mond Über Goldberg (Jablečné pyré, Indies, 1999)
Další seveřani odkazující svým názvem na povídkovou knihu Woodyho Allena. První kapela D.K.P., který byl paralelně s tímto projektem basovým kytaristou již legendárních Houpacích Koní, s nimiž natočil úžasnou desku Písně z bistra, kde jeho basa vrčí a invenčně variuje. Dnes brázdí pódia s KIESLOWSKI.


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

foto © Karel Šustr

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace