Články / Reporty

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka | Články / Reporty | 22.06.2021

Potulný festival Krákor se druhým rokem konal na Barbarské osadě nedaleko Velké Bíteše u Brna. V místě, kde člověk klesá níž a níž lesem, až se propadne do osady, kde se nenápadně na pár dní rozestaví stany, kde neteče pitná voda, točí se pivo a jí klobásy. Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu, slyší z druhé strany básnické výlevy o tom, čím přemýšlet, když si to chce člověk s někým rozdat, a čím naopak konat.

Sämanni jsou básnicko-kytarové uskupení. Šedovlasý básník poskakuje na plácku před pódiem a kytarista svádí zdánlivě improvizovaný doprovod. Neozvučená divočina pro ty, co sedí v těsné blízkosti, a zájem budící přisprostlá sousloví pro ty, kteří postávají dál. A člověk se pořád kochá tím okolím, protože když se otočí ke sprostým básničkám zády, má před sebou scenérii v tisících odstínech zelené. Občas se mihne nudista.

Bouchací šrouby zvučí a učí novou zpěvačku Štěpánku techniku odezírání ze rtů. Není jasné, zda už jde o performance, nebo je dáma v zelených šatech s touto skupinou skutečně poprvé na podiu, na prknech, která zdaleka neznamenají svět, neboť to nejsou dřevěné desky, nýbrž něco, co připomíná prastarý koberec pomalu splývající se zeminou pod ním. Že stojí bicí rovně, je spíše s podivem. Zájem budí basák, neboť jeho kontrabas vyrobený z lyže nejenže vydává opravdu ojedinělý zvuk, ale hráč u toho střídavě obsluhuje i činely bicích. Kapelu přeřvávají klávesy, které rozbourávají zapálenou recitativní dikci frontmana líbivými klišé melodiemi. Umí i varhany. Zpěvák přechází z češtiny do slověnštiny a nebrání se ani maďarštině. Štěpánka, zdá se, skutečně hostuje s kapelou poprvé a odezírání ze rtů zpěváka při maďarštině vzdává a uhrává tancem.

V publiku se potuluje týpek v bílé košili, který by chtěl už zase vystupovat, ale musí se svým Johny Service punkem ještě chvíli počkat. Otázkou je, zda své vystoupení neprospí. Honza Bartoň, jeden z organizátorů, vyhlašuje, že po vystoupení Plum Dumplings přijde zmrzlina a postaví mezi lidi černý box, ve kterém se pomalu rozmrazuje domácí oříšková lahůdka. Těšení v publiku je znát. O hodinu později ožívá zpěvák toaletního punku a lidi s kornoutky a kopečky zmrzliny ovíjí rolemi toaletního papíru. Ti, co je znají, vědí, že se mají zabalit, tančit a užívat si chvílemi lehce fekální punk a chvílemi Pretty Woman či jiné rádiové odrhovačky.

Uprostřed hlubokého lesa září malá a za každou cenu alternativní akce jako zjevení. Odcházím se slušnou hromádkou poezie, kterou lidé ze Spodních proudů, kteří Krákor organizují, vydávají a čekám, co se na mě z těch listů vylije za slovník.

Info

Krákor
18. – 19. 6. 2021, Barbarská osada

foto © Michal Cífka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace