Články / Reporty

Please The Trees na to šli od lesa

Please The Trees na to šli od lesa

Shaqualyck | Články / Reporty | 28.01.2013

Přivezli kouřostroj, kytary a novou desku A Forrest Affair. O kom je řeč? Přece o Please The Trees, čím dál populárnější koncertní jistotě (nejen) českých luhů a hájů. Mráz nemráz, pánové osedlali dodávky a vyrazili obšťastnit zvukovody každého, kdo si nesedí na uších. Brzy legendární kapela v již legendárních prostorách olomouckého Jazz Tibet Clubu.

Ještě o půl osmé to vypadalo jen na takovou sympatickou zdvořilostní návštěvu, o půl hodiny později hlava na hlavě, tělo na tělo. Netrvalo dlouho a mlžný opar čpící pivem a smaženými bramborovými spirálami, které tu po kilech konzumují snad úplně všichni, pročísly první tóny španělky Aliho Warrena. Jeho kapela se prý bála přeplavat kanál La Manche, tak na to zůstal sám. Ukotven někde mezi Hansardem a selFbrushem, zprvu jen tak jemně pobrnkával, za pár chvil už ale drtil hmatník i vlastní hlasivky. Takový komorní divoch, chce se říct. Nehrál zle, jenže podobných folkie-talkie písničkářů jsou mraky a jeho projev ani zahraný set z pomyslné řady nijak zásadně nevybočovaly, což je trochu škoda. Jeho chvíle každopádně přišla později, když se s paličkama nenápadně zatoulal k bicí soupravě a vypomohl headlinerům s několika songy coby náhodný perkusista z davu. Vůbec se s tím nemazal a lidi ho v tu ránu pobaveně vzali za pátého člena souboru. Sympaťák.

„Lesní aféra“, třetí regulérní studiovka Please The Trees, není venku až tak dlouho a dát si ji takhle z voleje v rámci „autorského čtení“ je splněný sen každého fanouška. Oproti názvu však nový materiál voní daleko víc po garáži než po jehličí. Chlapi na sebe nenechají zbytečně čekat a hned od začátku moc pěkně tvrdí muziku. Už s prvními tóny je znát posun směrem k drsnějšímu psychedeličtějšímu zvuku. Riffy jsou ostřejší, sound celkově hutnější, řinčivější, což se netýká pouze nových fláků, ale projevilo se to i v přístupu k osvědčeným kouskům z předchozích desek Inlakesh a Lion Prayer. Čerstvé, lehce pozměněné aranžmá jim sluší stejně jako nový sestřih Václavu Havelkovi.

Těžko říct, nakolik v tom má prsty malá/velká personální rošáda, kdy Zoka nahradil u kytary po frontmanově pravici David Babka. Snad těch zemětřesení bylo v kapele povícero, možná zaúřadoval producentský mentoring Jonathana Burnsidea, v každém případě se tu odehrál slyšitelný vývoj. Řekl tady někdo Black Rebel Motorcycle Club? Nebránil bych se tomu. Proč taky. Havelka sice nevypadá jako Peter Hayes, navíc chodí po stolech, zavěšuje kytaru do prostoru a takřka permanentně vrtí hýžděmi, nicméně po muzikantské stránce si s ním nezadá. A stále umí psát silné, překrásně gradované melodie. Ten zvonivý vokál si nespletete a refrény natahované do nekonečných burácivých improvizací jsou neklamným znamením, že jsou to pořád Please The Trees, jenom sebevědomější, vyzrálejší, v lecčems uvolněnější, jednoduše čím dál lepší. Z malé nenápadné kapely pro dva podpódiové hloučky se stalo jméno, které vyprodává kluby. „Stromečci“ ale rozhodně neusnuli na vavřínech, dál poctivě makaj‘ a na koncertech je to setsakra vidět. Pochopitelně to bylo především o novém albu, ale došlo i na Boba Dylana, nešťastně prasklou gibsonku a hlavně příslib trvalého kvalitativního růstu na poli domácího alternativního rocku.

Koukám kolem sebe. Lidi se vlní, pokyvují hlavami, na rtech úsměvy jak z reklamy na životní pojištění. Kapela má problém slézt z pódia. První přidání, druhé, třetí. „Děkujem, děkujem, děkujem, děkujem…,“ řekl jsi to za mně, Vašku. Pot a spokojené tváře na obou stranách barikády. Ručička na ukazateli spokojenosti v červených hodnotách. Krom podlahy se najednou rozechvěje i ten uzlíček hladké svaloviny v hrudním koši. Takhle vypadá radost.

Info

Please the Trees + Ali Warren (uk)
24. 1. 2013, Jazz Tibet Club, Olomouc
foto © Vlastimil Vojáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace