Články / Recenze

Plout ve známých vodách (Woods)

Plout ve známých vodách (Woods)

Anna Kubínová | Články / Recenze | 24.07.2020

OHODNOŤTE DESKU

Jemná psychedelie, konzistentně pomalé tempo a patřičná dávka melancholie. To jsou nejnovější Woods. Album nazvané Strange to Explain je koncepčně promyšlené, ani na několikátý poslech nenudí a jednotlivé melodie jsou chytlavé a snadno zapamatovatelné. Stačí ale tyto vlastnosti k tomu, aby zaujalo stálé místo v hudební knihovně žánrového fanouška?

The Woods se zformovali v roce 2005 v americkém New Yorku a v současné době má skupina s folk-rockovými kořeny pět členů. Za patnáct let vydali jedenáct studiových alb, což je úctyhodné číslo, které ale zároveň přináší otázku, jestli se při takovém počtu skupina neopakuje nebo neztrácí na kvalitě.

První písničkou na novince Strange to Explain je houpavá Next to You and the Sea. Navozuje zadumanou, tesknou atmosféru, kterou projasní hned následující, energičtější Where Do You Go When You Dream. Veskrze jsou si ale všechny obsažené skladby podobné jak tempem a rytmem, tak emocionálním naladěním. Hudební aranže jsou nápadité, vynikají hlavně klávesy a saxofon, zároveň je celá nahrávka zvláštně jednolitá. Strange to Explain je název skladby, která vyšla také jako singl a zpěvák Jeremy Earl se v ní vyznává z pocitu déjà vu, který ho provází, ale neumí jej vysvětlit. Za zmínku stojí Fell So Hard s chytlavým refrénem nebo Be There Still, jemná ukolébavka, kterou provází něžná kytara. Jedná se o nejkrásnější melodii na celém albu.

Woods měli evidentně jasno v tom, co chtějí udělat. Strange to Explain se nejvíce podobá jejich desce Sun City Eater in the River of Light z roku 2016. Woods jsou ve svém žánrovém zaměření konzistentní, příliš neexperimentují, zároveň je vidět, že pořád mají nové nápady, za posledních šest let vydali čtyři alba. Poutavou kombinací folku a rocku příležitostně obohacenou o další hudební nástroje se podobají známějším Lord Huron, kteří se ale v posledních letech posunují směrem k psychedelii.

Strange to Explain není přelomová záležitost. Mixem toho nejlepšího z žánru jako by Woods spíše chtěli potěšit stávající fanoušky než přilákat nové. S každým dalším poslechem album poodkrývá další hudební vrstvu, které je možné věnovat pozornost, a tak vybízí posluchače k opakovanému návratu – a je jednoduché nechat se zlákat.

Info

Woods – Strange to Explain (Woodsist, 2020)
album na Bandcampu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Prostor plný apatie a úzkosti (Metro Riders)

Jaroslav Myšák 23.01.2024

Už předchozí deska projektu Metro Riders, za kterým stojí švédský hudebník Henrik Stelzer, pracovala se zvukovým prostředím, který si asociujeme s filmy osmdesátých let.

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Eva Karpilovská 19.01.2024

Flat Worms na albu Witness Marks v krátkých a úderných písních skvěle pracují s doplňujícími se nástroji a efekty.

Babie leto viac než pavučiny (Dušan Vlk)

Veronika Vagačová 16.01.2024

V porovnaní s predchádzajúcimi albumami vidno posun, Babie leto v podzemí je mierne serióznejšie, vyspelejšie.

Život v strachu (Chimamanda Ngozi Adichie)

Mária Karľaková 28.12.2023

Adichie poznáme ako bojovníčku za práva žien skrz knihy Feminizmus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace