Články / Recenze

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz | Články / Recenze | 23.10.2020

Hivern Discs je respektované hudební vydavatelství se sídlem v Barceloně, jehož zakladatelem není nikdo jiný než John Talabot. Roky působení na elektronické scéně spolu s vytříbeným vkusem se zákonitě projevují v jeho neomylné selekci a každý další release tohoto labelu tak stojí za povšimnutí.

Poslední deska, která zde právě vychází, má název Passatge de les Ombres (v překladu Průchod stíny). Jedná se o debut producentské dvojice Iro Aka. David Iriarte a Carles Rocamora se do povědomí elektronické scény zapsali nejen jako djs, ale i díky početným remixům. Při poslechu je znát, že se nejedná o žádné nováčky a za jejich osobitým zvukem stojí spousta zkušeností a trpělivé práce.

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“. Vlivem hedonistického životního stylu se tento význam vyvinul v termín „plovoucí svět“, který označuje způsob, jakým obyvatelé měst prostřednictvím kulturních aktivit a požitků z prožitků zapomínají na své všední problémy. Passatge de les Ombres vytváří paralelu mezi oběma významy a evokuje v této tíživé době cestu symbolickým tunelem, v němž se temnota a introspekce protínají s únikem a nadějí.

Úvodní zasněná skladba Temple navozuje silnou atmosféru osamocení, která je leitmotivem celé nahrávky. Zejména její první polovina může ilustrovat cestu nočním městem, cestu z vnějšku do středu. Ulice, které ještě nedávno hýřily ruchem, jsou nyní prázdné a o přítomnosti života svědčí jen blikající lampa a několik posledních rozsvěcených oken. Podobně i během poslechu potkáte jen pár opakujících se vokálů, které dokreslují abstraktní, často až zenovou zvukovou syntézu dominující celému albu. To však nezní strojově a díky propracovaným kmenovým rytmům a citlivému vrstvení struktur vytváří zvukové scény, které působí velmi emotivně.

Zatímco první polovina je značně melancholickým výletem do meditativních krajin, druhá půlka posluchače z nastupující úzkosti postupně vyvádí. Již skladba Tribe Frequency Oscillator svou repetitivností odkazuje na opakující se cykly v dějinách lidstva a gradující basová linka vytváří příslib, že po každé noci přijde nový den. Tento motiv je k dokonalosti doveden v pravděpodobně nejsilnější Activitats Encobertes, která bude bezpochyby fungovat i v klubovém prostředí.

Passatge de les Ombres je koncepčně i zvukově dotažená deska, která neztratí nic ze své platnosti ani po uplynutí tohoto nelehkého období. Svojí náladou vybízí ke srovnání s albem Tooth londýnských Raime, které se zabývá odosobněným životem v betonovém městě. Na rozdíl od nich však Iro Aka přichází s vírou v paprsek naděje. Dvojice z Barcelony se tímto počinem řadí mezi jména, která si na elektronické scéně zaslouží pozornost.

Info

Iro Aka – Passatge de les Ombres (Hivern Discs, 2020)
Bandcamp projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková 26.04.2021

Najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem.

Soundtrack k dystopickej realite (Spoiwo)

Lucia Banáková 24.04.2021

Považujem ho za soundtrack k akejsi dystopickej realite, nie je však zrejmé, či sa jedná o nereálny sci-fi výjav alebo odkaz na zvláštnu a osamelú dobu, ktorú žijeme.

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Veronika Jastrzembská 22.04.2021

Neale klade důraz na sdělení, proto celé album provází kontrast mezi tichým instrumentálním podkladem téměř bez basové linky a výrazným, čistým zpěvem.

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Tomáš Kouřil 20.04.2021

Ze vzpomínek na navštívená místa, minulé partnery a kamarády je sice možné snad donekonečna těžit další a další motivy a vzpomínky.

Když se svět dusí, nejde přitopit (Post-hudba)

Sabina Coufalová 12.04.2021

Zmatení muži a vyčerpané ženy sice stále bloumají městem jako na předchozích albech Post-hudby, ale svá osobní dramata a smutky zasazují do traumat spojených s...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace