Články / Recenze

Pod taktovkou laciného sexu a zarmoucených filmů - Are You Alone?

Pod taktovkou laciného sexu a zarmoucených filmů - Are You Alone?

Pavla Slezáková | Články / Recenze | 04.02.2016

OHODNOŤTE DESKU

Majical Cloudz, to jsou Devon Welsh a Matthew Otto, dva britští snílko-popaři. Jeden svým hlubokým barytonem láká davy, druhý je pak hypnotizuje hudbou proklatě těžkopádnou. S debutovou deskou Impresonator (2013), zařazenou do širší nominace na prestižní kanadskou cenu Polaris, procestovali svět (mimo jiné po boku Lorde), okusili, jaké to je vystupovat před statisícovými davy, kam by jejich intimní hudbu zasadil málokdo. Are You Alone? pokračuje ve vyšlapané snové dráze, obsahuje veselejší sadu skladeb, ale zároveň budí znatelně rozporuplnější pocity.

Je toho v ní hodně k zamyšlení, a i když vyznívá smutně, pravda je to jen z části. Hodně optimismu je zakamuflováno v textech, ale bystrosti netřeba. Welshův úpěnlivý hlas třiačtyřicet minut provází hříšným předměstím, míjí i centrum, poukazuje na fatální bouračku, modrý měsíc nebo na pár uprostřed hádky, překypující láskou. Ottova role je zásadní, je navigátorem, řidičem. Někdy, jako v případě eponymní skladby, narážíme do zdi, jindy zase smíme vzlétnout. Are You Alone? je přeplněna rozmáchlými efekty, které omotávají smyčku okolo smyslu skladeb a stahují je do pozadí. Toto není případ pouze jednoho songu, v tracklistu je více položek, které se utápějí v množství nedotažených nápadů. Tyto (Change, Control) zní takřka jednotvárně a ve své plytkosti skrývají i ohranou melodii. Výjimku najdeme třeba v singlu Downtown, ve kterém se duo se zvoláním "If it ever goes wrong I’ll write you into all of my songs…” vysmívá všem romantickým songům, včetně Beatles (a jejich I Want to Hold Your Hand).

Stěžejní Downtown vyčnívá snadno zapamatovatelnou melodií podbízivě doplněnou o ozvěnu mořských vln a klávesy, které v závěru umocňují lyrickou stránku věci. Texty celkově dost poukazují, pátrají po viníkovi (či oběti?) a jsou přeplněny ukazovacími zájmeny, ale tyjátr z nich naštěstí nevzniká. Osobní deska prostě takto dopadá. Optimistická zamyšlení a motivující slogany typu ,,You are enough...“ jsou albem hustě protkané, takže z hudební monotónnosti vychází alespoň něco pozitivního.


Cheap sex and sad films je verš jednoho z textů, která naprosto vystihuje náladu alba. Scéna ze zatuchlého motelového pokoje nasáklého levným alkoholem se pomalu navíjí na cívku, osamělý mladík v trenkách kouří cigaretu a Are You Alone? zní ze zaprášeného gramofonu. Celá kompozice jako by nikam nesměřuje, lemuje jeden ztracený den sladkého nihilismu. Avšak mladík bedlivě naslouchá palčivým slovům, obléká se a vyráží do města. Teatrální doprovod plný synthů, kláves a překvapivých virgulí pak umocňuje Welshovo kázání a motivuje hlavního hrdinu k nápravě světa. Přesně tohle je Are You Alone?.

Info

Majical Cloudz - Are You Alone? (Matador Records, 2015)
www.majicalcloudz.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace