Články / Reporty

Pohoda 2018, den druhý: ženské headline sloty

Pohoda 2018, den druhý: ženské headline sloty

Jakub Béreš | Články / Reporty | 07.07.2018

Druhý den Pohody přinesl nemálo překvapivých momentů, několik skvělých jistot a bohužel i jedno zklamání – to navíc od jednoho z nejočekávanějších jmen. Ale postupně. Od brzkých odpoledních kapel to v areálu rozjížděli domácí interpreti. Největším tahákem byli Tolstoys, držitelé slovenské výroční ceny Radio_Head za loňský debut Botanika, kteří zaplnili stage mezi dvěma ruskými koly. Kapela okolo zpěvačky Ely Tolstové zvládá jako jedna z mála kombinovat slovenské i anglické texty bez toho, aby přechod mezi nimi tahal za uši, a zároveň si v obou jazycích dokáže udržet svou poetičnost i šarm.

To polští Coals na šarm úplně rezignovali a svou tvorbu od zasněné melancholie v severském stylu posunuli k trendy soundcloudovému rapu. Výsledný postironický hybrid tak unese rapové beaty, akustickou kytaru brnkající na folklorní struny i zpěvačku v brejlích Hello Kitty a normcorových sandálech po babičce, jakož i uštěpačné vtipného multiinstrumentalistu Łukasze. Koncert dne pro zasvěcené první řady, WTF show pro zbytek davu.

Zrušený slot Glass Animals si zabrali jejich krajané Blossoms, neenergický kytarový pop zní jako jedna dlouhá píseň, romantická. Zato Confidence Man servírují rozverný power pop, který si rozhodně s ničím nespletete. Electropopové klišé (žena – mikrofon, muž – produkce) je tady otočené vzhůru nohama a zpěv i tanec obstarávají oba muzikanti. K tomu připočítejte crazy oblečky a veselé popěvky a máte festivalovou senzaci, o které se bude ještě hodně mluvit.

Největším překvapením v line-upu festivalu byl určitě rapper Danny Brown. Bohužel se tenhle horký kandidát na nejlepší show utopil v tichém zvuku a otravných playbaccích, které často prosákly z refrénů i do slok. Situaci nezlepšila ani jeho pověstná maniákální flow, na kterou se na Pohodě jaksi nedostalo. Pro půlku skákajícího stanu bylo vše v pořádku, od interpreta jako Danny Brown by ale člověk čekal trochu víc než průměrnou show.

Totální nasazení musela předvést až St. Vincent s novou show k loňské desce Masseduction. Vizuály lepší jak od The Chemical Brothers a k tomu totálně sehraná kapela, robotické tanečky a sexy kytarová sóla od rockové hvězdy první třídy. Nechyběla romantická balada New York, v které St. Vincent změnila americkou metropoli za Slovensko, i taneční Slow Disco, která zazněla v nové popové verzi. Jasně, tahle show působila místy trochu teatrálně, naštěstí jenom tehdy, když měla upozorňovat na vyumělkovanost dnešního světa. Ženským headline slotem se pyšnil i velký taneční stan, v kterém úřadovala Helena Hauff. Ta by se klidně obešla i bez projekcí, když její set tepal ve zběsilém tempu hned od prvních minut. Pohoda tak znovu dokázala, že hlavní časy na velkém festivalu nemusí nepatřit pouze mužům. Sice to není nová informace, ale dokud line-upy většiny akcí vypadají jako pánské kluby, je potřeba si to připomínat.

Info

Pohoda 2018
5. - 7. 7. 2018
letisko Trenčín, Slovensko
fb událost

foto: Mária Karľaková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace