Články / Reporty

Pohodové receptury: pro děti hamburgerů

Pohodové receptury: pro děti hamburgerů

David Čajčík | Články / Reporty | 07.07.2018

Fenomén. Nenápadný stánek čepující tresku v majonéze do vyhloubených baget si jiné označení nezaslouží. Dlouhé, téměř hodinové fronty se v posledních letech staly na Pohodě koloritem. Jedno z cenově nejvýhodnějších jídel v areálu, vzpomínky z dětství i zaručený lék na kocovinu. „To není rybí salát. To je treska v rožku!“ prohlásí rezolutně slečna, u které se snažím zjistit, v čem vězí pro Čechy téměř nepochopitelná popularita osvěžujícího, přesto při nejlepší možné vůli lehce bizarního pokrmu. Uznale, snad trochu s lítostí v hlase dodává, že v Čechách máme v obchodech jen jeden druh a ještě ne ten správný. Prostě tomu nemůžu rozumět. S nálepkou přilepenou na stanu dostaneme i ranní roznos přímo do spacáku. Autentický budíček.

Snad nejvřelejší potlesk druhého pohodového dne si vysloužil ředitel festivalu Michal Kaščák, když po hodinách dusna a napjatého očekávání oznámil, že bouřka nás nakonec minula. Traduje se, že termín Pohody je vybrán na základě dlouhodobých meteorologických měření a tento víkend v Trenčíně naprší historicky nejméně. Tragédie z roku 2009 způsobená spadlým stanem, který si vyžádal dvě oběti, se zdá v optimistickém a prosluněném areálu téměř absurdní, přesto se k tématu stáčí řeč. V té době se vážně uvažovalo o tom, že Pohoda skončí. Přijít o tak skvěle a originálně vystavěný festival by byla pro slovenskou hudební scénu velká ztráta, možná ještě přednější je jeho úloha v politicky komplikované zemi.

Festival s názorem, který není nikde explicitně propagován, a přesto jeho stopy najdeme po celém areálu. Rušná ulička věnovaná neziskovkám, desítky diskuzí věnovaných aktuálním tématům z té „správné“ strany nebo třeba minaret. Téměř dojemnou reakci sklidil před narvaným sálem výrok „Nelituju ničeho!“ od jedné z pozvaných členek ruské aktivistické kapely Pussy Riot. Prezident Kiska procházející se (jako každý rok) po areálu rozdává autogramy i fotky. Kaščák od něj nedávno převzal státní vyznamenání a je veřejným tajemstvím, že si tito dva protagonisté slovenské politické a kulturní scény velmi dobře rozumí. Pohoda tímto už dlouho opouští status apolitického festivalu a pro pozorné návštěvníky se může stát snadno festivalem vzdělávání.

„Rok čo rok sa deti hamburgerov spoločne stretnú, aby sa mohli bohapusto schlastať. Zopár si ich ide vypočuť hudbu, no zmysel Pohody je iný. Je to neoliberálny odvar Festivalu politickej piesne,“ píše ve svém čerstvém statusu poslanec za SMER a podporovatel Putinova režimu Ľuboš Blaha. Když si kupuju čerstvou sangríu v La Bottega Latina, ochutnávám krvavý argentinský steak s cenovkou 17 euro a v dáli zní Pussy Riot, připadá mi, že mu rozumím. Hudba zde skutečně není na prvním místě a i to dělá Pohodu výjimečnou. A především je to festival, kde hamburgery netvoří ani deset procent nabídky občerstvení. Jako multikulturní dítě čínských knedlíčků gyoza, korejského BBQ s kimchi a Pad Thai (to vše zde můžete ochutnat) bych tedy rád dodal, že se na Pohodě cítím „brainwashován“ tím nejpříjemnějším způsobem.

Edit sobotního poledne: treska v rožku se dočasně vyprodala.

Info

Pohoda 2018
5. - 7. 7. 2018
letisko Trenčín, Slovensko
fb událost

foto: Mária Karľaková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace