Články / Recenze

Pohyby ledu, součást větší hry

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino | Články / Recenze | 14.03.2020

Označení knihy za „jeden z nejpozoruhodnějších českých románů posledních let“, umístění ve výročních žebříčcích týdeníku Respekt, Radia Wave nebo serveru iLiteratura, podivný podtitul Glaciologie pro manipuláty a anonymita autora píšícího pod záhadným pseudonym A. Grevensteen – to už samo o sobě budí pozornost.

K atraktivitě přispívají i kulisy románu, které tvoří rozlehlé, leč poměrně neznámé Grónsko. Hlavní postava, třicetiletý „věčný smolař“ Miroslav Hammer je novinářem píšícím do vědecké rubriky magazínu Svět, který se účastní vědecké výpravy zkoumající ledovce. Propletený příběh začíná v Praze při otevření nové botanické zahrady, kde se seznámí se záhadnou glacioložkou Klárou, která mu sdělí zásadní informaci ze zákulisí instituce, a celý děj se nepředvídatelně roztáčí.

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty i přesahy do paralelní reality. S trochou nadsázkou se kniha blíží tolik oblíbenému žánru „severské detektivky“, ale na to je pro masového čtenáře jeho místy až experimentální styl příliš komplikovaný. Není divu, že autor se spíš vyznává z inspirace magickorealistickými spisovateli, jako jsou Ajvaz, Kafka nebo Borges. Text pak vyvažují vtipné postřehy a glosy ze života hlavní postavy, typického zástupce generace mileniálů. Detektivní zápletka je jen předivem pro záhadné události, jenž se odehrávají pod povrchem věcí, tak jako z ledovce je nad vodou vždy vidět jen malý vrcholek.

Mediální pozornost, který román vzbudil ještě před vydáním, připomíná mysteriózní thriller Mysterium tremendum Sebastiana Rainera (2015), který byl rovněž obestřen tajemných oparem svého vzniku. Někdo by možná řekl mnoho povyku pro nic. Nicméně Pohyby ledu lze chápat i jako součást větší hry, kdy samotný román nemusí být vtěsnán pouze do jeho stránek.

Pohyby ledu postrádají jen srozumitelnější poselství, přitom prostředí tajících grónských ledovců tomu v době aktuálních klimatických změn vyloženě vybízí. Jako debut to však není špatný skok do literárních vod.

Info

A. Gravensteen - Pohyby ledu (Paseka, 2019)
web nakladatele

foto © Paseka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čo mu život prinesie... (Meizyy)

Dušan Šuster 29.11.2023

Nielenže sype bary v pozoruhodne vysokej kadencii, navyše sa dokáže prispôsobiť rôznym beatom, vo vhodnej chvíli pozmeniť rytmiku a šikovne akcentovať rýmy.

Velmi těžké blues (Gravelroad)

Jiří V. Matýsek 14.11.2023

Postupem času se Gravelroad podařilo vytvořit svébytné pojetí těžkotonážního blues. Na Duty to Warn již nastolené dále prohlubují a přidávají nové prvky.

Jedinečný skladateľ Slauson Malone 1

Richard Michalik 13.11.2023

Jasper Marsalis aka Slauson Malone 1 si okolo svojej osoby za krátky čas dokázal vytvoriť malý kult nasledovateľov a to i napriek tomu...

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace