Články / Offtopic / / Komix

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 08.08.2021

Na planetě Mondo Carno pořádá Johnny Caesar každoroční klání gladiátorů. Největší jatka v celém vesmíru, kterých se účastní ti nejdrsnější tvrďáci ze všech planet v celém širém vesmíru. Koná se soutěž vysílaná do každého koutu galaxie, nejkrvavější, nejděsivější a nejzábavnější. Lobo ji chce vyhrát. Nejde mu o titul nejlepšího zabijáka ve vesmíru nebo pobyt v lázních ani krásný pozlacený svícen. Chce vyhrát, protože JE tím nejlepším zabijákem a dělá to pro radost. Jenže něco tu není v pořádku. Někdo opravdu hodně nechce, aby vyhrál. Což se Lobovi nelíbí.

Legenda o Lobovi psaná z větší části Alanem Grantem ukazuje, jak nesympatický, zlý, úchylný a hnusný může hlavní hrdina být. Zabiják, který vyvraždil domovskou planetu, jehož oblíbený hudební žánr je brutal death gore zombie metal, kterého nikdo nemá rád a on to opětuje. Jeho charakter se nijak nevyvíjí a invencí jsou načichlé pouze vulgární a sexistické hlášky. Univerzální gladiátoři jsou jen dokladem, jak vysoce efektivní pěšák Lobo je. Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů, jako je zábavní park sebevražd a další aluze na televizní estrády.

Vizuální stránka je prošpikovaná množstvím detailů a ztřeštěných drobností. Kresba Cama Kennedyho plná ošklivých bojovníků i krásných žen platí u Loba za standard. Česká lokalizace různých nápisů a popisků opepřená nezaměnitelným humorem překladatele Šimona Španihela jako vždy potěší. Za pozornost rovněž stojí, že sérii obálek pro Univerzální gladiátory má na svědomí uznávaný tvůrce Mike Mignola, který je nakreslil skoro přesně rok před tím, než se proslavil Hellboyem.

Kniha je krátká, úderná a neklade si vyšší ambice než při čtení (na toaletě) pobavit. Lobo i Grant to umí i lépe. Navíc Lobo občas ani nepůsobí jako hlavní postava a pozornost se často přesouvá k dalším postavám. Hádky dvou gladiátorů o tom, jestli lze nebo nelze uzdravit hlavu v kýblu, jsou sice zpočátku jistým zvráceným způsobem legrační, ale když na scénu nastoupí hlavní hrdina, je čtení hned veselejší.

Info

Alan Grant, John Wagner, Cam Kennedy – Lobo: Univerzální gladiátoři (Crew, 2021)
web

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace