Články / Recenze

Pokračující sága Wu-Tang Clan

Pokračující sága Wu-Tang Clan

Jakub Šíma | Články / Recenze | 20.12.2017

OHODNOŤTE DESKU

„Na Ghostfaceovi jsem tentokrát nebyl.“ Stojím před jedním pražským klubem, s kamarádem probíráme koncerty nedávné minulosti, vedle nás stojí náctiletý kolega, který si přišel potáhnout z jointu: „Jo, na Ghostemanea jsem chtěl jít taky.“ – „Ne Ghosteman, ale Ghostface, ten z Wu-Tangu.“ Mladík: „Jó, Wu-Tang, ten znám.“ Ačkoli má rapový kolektiv své nejlepší roky za sebou, zůstává i v povědomí generace, která o něj hudebně stihla sotva zavadit.

Poslední společná deska netopýřího klanu A Better Tomorrow spíše než světlé zítřky naznačila kreativní neshody a přinesla nejasný rukopis RZA v roli hlavního producenta. Na novince se RZA upozadil do role jednoho z výkonných producentů, hlavní slovo má DJ Mathematics. Tedy postava, která stojí za zrodem dnes již ikonického loga a zároveň pamětník samotných začátků klanu, jehož ideologii nikdy neopustil. Desku The Saga Continues tak lze vnímat jako gesto, jímž klan splácí dluh své dlouholeté šedé eminenci.


Zároveň jde spíše o kompilaci než o další album Wu-Tang Clan, a to navzdory tomu, že se na něm kromě U-Goda objeví všichni stálí členové. Ti jsou však, oproti předchozím nahrávkám kolektivu, rozdrobeni do jednotlivých písní a ani v jediné z nich je neuslyšíte všechny. Nutno podotknout, že i tentokrát fungují tradiční ingredience jako úryvky ze samurajských filmů, pouliční moudrost, filozofie bojových umění a různorodost jednotlivých členů. Ti ani po téměř pětadvaceti letech od debutu neztrácí entuziasmus a schopnosti a jsou si jistí v rapových kramflecích: Method Man přináší chytlavý hlas a melodickou flow, Raekwonova zarputilost, s níž drtí rýmy, si v ničem nezadá s nejpůsobivějšími momenty jeho kariéry, Ghostface i tentokrát vytáčí hlas do nejvyšších poloh z celého Clanu, RZA do mlýna přisýpá agresivitu projevu a charakteristický trylek, Inspectah Deck dokáže překvapit úderným rýmem, Masta Killa stojí v pozadí jako nenápadná eminence přinášející tuny pouliční moudrosti, zatímco GZA káže nadčasovou moudrost opřenou o fyzikální teorie. A zapomenout nesmím ani na Redmana, který je skvělý, kdekoli se objeví, a na desce platí za nejvýraznějšího hosta.

V produkční rovině Mathematics přináší ten nejklasičtější boombap, kde hraje prim piano, rytmus udávají dunivé kopáky a melodická linie je opřená o precizní práci se samply. Kdyby měla deska vročení 2002, nikdo by se nedivil. Nyní funguje jako milá reminiscence pro vytrvalé fanoušky, v jejichž kritičtější části zazní spory o to, co je generické a co klasické. Celkově lze říci, že deska přináší to nejlepší, čeho je netopýří klan aktuálně jako jedno tělo schopen. Nové fanoušky nenaláká, staré nasytí.

Info

Wu-Tang Clan - The Saga Continues (36 Chambers, 2017)
www.wutang-corp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.

Můžete bez obav zůstat (Chromatics)

Tomáš Kouřil 16.12.2019

Retro estetika je pro ně prostředkem, výraznou, ale ne omezující kulisou pro vyjádření něčeho hlubšího, než je záliba v syntezátorovém zvuku a neonových světlech.

Mrtvá kočička? (Tove Lo)

Tomáš Kouřil 15.12.2019

Zatímco před pár lety se bolestínsky vyzpívávala z prázdnoty, na nejnovější desce Sunshine Kitty je optimističtější.