Články / Recenze

Pokračující sága Wu-Tang Clan

Pokračující sága Wu-Tang Clan

Jakub Šíma | Články / Recenze | 20.12.2017

OHODNOŤTE DESKU

„Na Ghostfaceovi jsem tentokrát nebyl.“ Stojím před jedním pražským klubem, s kamarádem probíráme koncerty nedávné minulosti, vedle nás stojí náctiletý kolega, který si přišel potáhnout z jointu: „Jo, na Ghostemanea jsem chtěl jít taky.“ – „Ne Ghosteman, ale Ghostface, ten z Wu-Tangu.“ Mladík: „Jó, Wu-Tang, ten znám.“ Ačkoli má rapový kolektiv své nejlepší roky za sebou, zůstává i v povědomí generace, která o něj hudebně stihla sotva zavadit.

Poslední společná deska netopýřího klanu A Better Tomorrow spíše než světlé zítřky naznačila kreativní neshody a přinesla nejasný rukopis RZA v roli hlavního producenta. Na novince se RZA upozadil do role jednoho z výkonných producentů, hlavní slovo má DJ Mathematics. Tedy postava, která stojí za zrodem dnes již ikonického loga a zároveň pamětník samotných začátků klanu, jehož ideologii nikdy neopustil. Desku The Saga Continues tak lze vnímat jako gesto, jímž klan splácí dluh své dlouholeté šedé eminenci.


Zároveň jde spíše o kompilaci než o další album Wu-Tang Clan, a to navzdory tomu, že se na něm kromě U-Goda objeví všichni stálí členové. Ti jsou však, oproti předchozím nahrávkám kolektivu, rozdrobeni do jednotlivých písní a ani v jediné z nich je neuslyšíte všechny. Nutno podotknout, že i tentokrát fungují tradiční ingredience jako úryvky ze samurajských filmů, pouliční moudrost, filozofie bojových umění a různorodost jednotlivých členů. Ti ani po téměř pětadvaceti letech od debutu neztrácí entuziasmus a schopnosti a jsou si jistí v rapových kramflecích: Method Man přináší chytlavý hlas a melodickou flow, Raekwonova zarputilost, s níž drtí rýmy, si v ničem nezadá s nejpůsobivějšími momenty jeho kariéry, Ghostface i tentokrát vytáčí hlas do nejvyšších poloh z celého Clanu, RZA do mlýna přisýpá agresivitu projevu a charakteristický trylek, Inspectah Deck dokáže překvapit úderným rýmem, Masta Killa stojí v pozadí jako nenápadná eminence přinášející tuny pouliční moudrosti, zatímco GZA káže nadčasovou moudrost opřenou o fyzikální teorie. A zapomenout nesmím ani na Redmana, který je skvělý, kdekoli se objeví, a na desce platí za nejvýraznějšího hosta.

V produkční rovině Mathematics přináší ten nejklasičtější boombap, kde hraje prim piano, rytmus udávají dunivé kopáky a melodická linie je opřená o precizní práci se samply. Kdyby měla deska vročení 2002, nikdo by se nedivil. Nyní funguje jako milá reminiscence pro vytrvalé fanoušky, v jejichž kritičtější části zazní spory o to, co je generické a co klasické. Celkově lze říci, že deska přináší to nejlepší, čeho je netopýří klan aktuálně jako jedno tělo schopen. Nové fanoušky nenaláká, staré nasytí.

Info

Wu-Tang Clan - The Saga Continues (36 Chambers, 2017)
www.wutang-corp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace