Články / Reporty

Poněkud unavený pouštní trip (All Them Witches)

Poněkud unavený pouštní trip (All Them Witches)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 11.10.2022

Obecně vzato cítím dva druhy psychedelie. Tu vesmírnou, plnou barviček, optimismu a napojení se na radosti všehomíra. Třeba King Gizzard & the Lizard Wizard. A pak tu pouštní. Syrovou, často zdrcující, ostrou jako bodnutí štíra, plnou vnitřních démonů. Prostě špatný trip. Takoví jsou All Them Witches, kteří v pondělí zahráli před vyprodanou MeetFactory.

Do Prahy se parta z mekky amerického country, z Nashville, vrátila po třech letech. Tehdy předskakovali v O2 universu Ghost a už tehdy bylo znát, že velký prostor vcelku hravě utáhnou, nicméně prostory o rozměrech smíchovské továrny jim sedí lépe. Snáze se tu buduje kontakt s publikem i atmosféra. Pokud o ni tedy stojíte.

S úderem osmé vyskočil na pódium Rich Ruth, který si v půlhodinovém setu vystačil jen s kytarou a hromadou elektronických udělátek. Ruchy, šumy, náznaky beatů a nad tím vším se vznášela rozostřená kytara. Atmosféra výborná, uvolněné snění zajištěno. Obzvlášť když se na třetí a poslední skladbu přidal k Ruthovi také houslista All Them Witches Allan van Cleave. V tu chvíli jako by se celý set pozvedl do vyšších emocionálních pater. V živém provedení získala Ruthova hudba na syrovosti, kterou se zatím do zvukově mnohovrstevnatých studiových nahrávek úplně otisknout nepodařilo. Velmi příjemné překvapení.

Přesnost, to je něco, co je třeba ocenit. All Them Witches začali dokonce pět minut před ohlášeným startem a set zahájili otvírákem stále aktuálního alba Nothing As the Ideal, skladbou Saturnine & Iron Jaw. Ta je esencí jejich zvuku, je tu blues, je tu stoner rock, je tu dramatický zvrat od jemného k hutnému. A tak to vlastně pokračovalo celý koncert. Tu a tam se výrazněji přidaly klávesy, jindy housle, občas skladby natáhly uvolněné, rádoby jamované pasáže. Počkat. Rádoby? U psychedelických kapel je to celkem běžná součást vystoupení, ale o spontánnosti, s jakou zmínění King Gizzard & the Lizard Wizard natahují své skladby, se u All Them Witches úplně hovořit nedá. Působilo to připraveně, nepřekvapivě. Bohužel.

Celý koncert navíc působil odtažitě. Muzikanti s tvářemi ukrytými ve stínech předvedli skvělý výkon, do karet jim hrál i velmi povedený zvuk, ale celku scházelo nějaké hlubší propojení ve směru pódium – publikum, větší opravdovost. Soustředění nemusí být špatné, ale když je z něj znát, že je tak trošku bez nadšení, je to škoda. Věřím, že to bylo momentálním rozpoložením kapely, únavou z cestování. Možných vnějších vlivů je spousta.

Napsat o pražském koncertu All Them Witches, že byl špatný, by byl hřích. Jen nedošlo ke kýženému emocionálnímu sepětí. Jako by kapela nechtěla pustit diváky přes ochrannou slupku. Někdy holt trip nedopadne úplně podle představ.

Info

All Them Wicthes (us) + Rich Ruth (us)
10. 10. 2022 MeetFactory, Praha

foto © Šimon Stejskal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace