Články / Recenze

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák | Články / Recenze | 12.01.2020

OHODNOŤTE DESKU

Dlouhých sedmnáct let uběhlo od předchozí řadovky elektronických legend 808 State. Podle slov dvojice Grahama Masseyho a Andrewa Barkera, na kterou se před čtyřmi lety uskupení zredukovalo, má být aktuální Transmission Suite ponorem do minulosti i současnosti taneční scény jejich domácího Manchesteru. Na jejím utváření měli 808 State nesporné zásluhy a měli tak vliv i na podobu taneční hudby jako takové. Transmission Suite ale, spíš než by reflektoval nějakou scénu, těží z odkazu prvních nahrávek skupiny.

Na albu najdeme techno i acid house, ve srovnání s jejich prvními deskami Newbuild nebo 90 se ale do popředí dostává IDM devadesátkového střihu. Skylon, Cannonball Waltz nebo Huronic jsou v tomto příkladné. Album se ve své první polovině pohybuje na stejné půdě jako tři dekády staří předchůdci, jen klade důraz na jiná místa. Zároveň je zvukově povědomé, ostatně i zde se také pracuje se synťáky, které se objevily na starších počinech. Hned úvodní Tokyo Tokyo nicméně postupy nemění vůbec, a klidně by mohla být už na jejich debutové desce. 808 State ale hledají i prvky, kterými by svou tvorbu posunuli dál. A není jich málo Ve znamení nových nápadů a vlivů, se kterými jsme se u této skupiny zatím nesetkali, se nese zejména druhá polovina stopáže. Do skladeb jsou například zakomponovány osmibitové samply. Úderné jsou v Trinity, přestože samotná skladba působí ve finále nedotaženě. Vyloženě chaotické jsou ale v Bushy Bushy a Crab Claw. Pulcenta vrcholí tím, že se přebíjí dvě hudební vrstvy. 13 13 skáče od jednoho motivu ke druhému a nakonec je zcela roztříštěná. Výsledky těchto a podobných experimentů tedy většinou zůstávají na půli cesty. Vypadá to, že 808 State v těchto případech šlo spíše než o ucelené skladby o nalezení inovace za každou cenu.

Naopak důkazem toho, že 808 State umí některé své experimenty dotáhnout do povedené a nečekané skladby je The Ludwig Question. Té se několikrát podaří ladné vystřídání temp udávaných acidhouseovými rytmy. Skladbu ženou kupředu také vhodně vybrané vokální samply. Výsledná skladba má specifickou atmosféru a v rámci alba vyčnívá.

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů mají na desce kvalitativně navrch. Zároveň se ale nezdá, že by skupina měla potřebu vykrádat sama sebe. Jen se jim tentokrát nepodařilo vydat se sebevědomě novým směrem, který tu zatím zůstává převážně v náznacích.

Info

808 State – Transmission Suite (Granada, 2019)
web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohyby ledu, součást větší hry

prof. Neutrino 14.03.2020

Do Gravensteenova románu je absorbována většina atributů současné literatury – záhadná vražda, detektivní zápletka, prostředí investigativní žurnalistiky, manipulace s fakty.

Došla vodka, došla kola, zůstává blues (Streichl)

Jiří Vladimír Matýsek 13.03.2020

Ostravský bard, který dokázal do svých textů otisknout onu bluesovou náladu, opravdovost a zkušenost nelehkého života.

Reflexe dnešní doby (DJ Shadow)

Dominik Polívka 01.03.2020

Our Pathetic Age není nijak průlomové album, je však precizně poskládané, osobité a věrně zachycuje současnost co do zvuku i textu.

Making me sparkle (Blue Hawaii)

Karolina Veselá 23.02.2020

Nostalgicky se vracejí k hudbě svého mládí, a tak něžné a snové vokální party podkládají tranceovými a garageovými beaty.

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...