Články / Recenze

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák | Články / Recenze | 12.01.2020

OHODNOŤTE DESKU

Dlouhých sedmnáct let uběhlo od předchozí řadovky elektronických legend 808 State. Podle slov dvojice Grahama Masseyho a Andrewa Barkera, na kterou se před čtyřmi lety uskupení zredukovalo, má být aktuální Transmission Suite ponorem do minulosti i současnosti taneční scény jejich domácího Manchesteru. Na jejím utváření měli 808 State nesporné zásluhy a měli tak vliv i na podobu taneční hudby jako takové. Transmission Suite ale, spíš než by reflektoval nějakou scénu, těží z odkazu prvních nahrávek skupiny.

Na albu najdeme techno i acid house, ve srovnání s jejich prvními deskami Newbuild nebo 90 se ale do popředí dostává IDM devadesátkového střihu. Skylon, Cannonball Waltz nebo Huronic jsou v tomto příkladné. Album se ve své první polovině pohybuje na stejné půdě jako tři dekády staří předchůdci, jen klade důraz na jiná místa. Zároveň je zvukově povědomé, ostatně i zde se také pracuje se synťáky, které se objevily na starších počinech. Hned úvodní Tokyo Tokyo nicméně postupy nemění vůbec, a klidně by mohla být už na jejich debutové desce. 808 State ale hledají i prvky, kterými by svou tvorbu posunuli dál. A není jich málo Ve znamení nových nápadů a vlivů, se kterými jsme se u této skupiny zatím nesetkali, se nese zejména druhá polovina stopáže. Do skladeb jsou například zakomponovány osmibitové samply. Úderné jsou v Trinity, přestože samotná skladba působí ve finále nedotaženě. Vyloženě chaotické jsou ale v Bushy Bushy a Crab Claw. Pulcenta vrcholí tím, že se přebíjí dvě hudební vrstvy. 13 13 skáče od jednoho motivu ke druhému a nakonec je zcela roztříštěná. Výsledky těchto a podobných experimentů tedy většinou zůstávají na půli cesty. Vypadá to, že 808 State v těchto případech šlo spíše než o ucelené skladby o nalezení inovace za každou cenu.

Naopak důkazem toho, že 808 State umí některé své experimenty dotáhnout do povedené a nečekané skladby je The Ludwig Question. Té se několikrát podaří ladné vystřídání temp udávaných acidhouseovými rytmy. Skladbu ženou kupředu také vhodně vybrané vokální samply. Výsledná skladba má specifickou atmosféru a v rámci alba vyčnívá.

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů mají na desce kvalitativně navrch. Zároveň se ale nezdá, že by skupina měla potřebu vykrádat sama sebe. Jen se jim tentokrát nepodařilo vydat se sebevědomě novým směrem, který tu zatím zůstává převážně v náznacích.

Info

808 State – Transmission Suite (Granada, 2019)
web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.