Články / Sloupky/Blogy

Poprvé na kolonádě: ve svých očích Divý kraj mám

Poprvé na kolonádě: ve svých očích Divý kraj mám

Jaroslav Kejzlar | Články / Sloupky/Blogy | 02.07.2017

Zdravstvuj z Varů. Poprvé. Program je nabitý, lidí jako much – a mám pocit, že najít jednotlivé promítací sály může jenom ten, kdo v nich už někdy byl. Já zatím nebyl, a proto dostat se do takového kina Drahomíra, bylo jako hledat poklad samotného Cortése. Ale povedlo se a já mohl začít pěkně zostra a podle hesla Proč se hned na úvod nehodit do divácké nepohody? Mexický film Divý kraj sliboval krutou realitu všedního života, navíc obohacenou o fantaskní prvky, a to je kombinace, jakou v Latinské Americe umí.

Film předestírá trpký obraz společnosti, kde mezi sebou lidé nedokážou navazovat emocionální vztahy a pomalu tápou životem bez vyhlídek. Režisér Amat Escalante vykreslil svoje postavy jako hluboko zraněné jedince, kteří žijí vedle sebe, ale nejsou schopni vzájemné empatie. Ztratili totiž víru v citové prožitky, vztahy udržují na základě společenských zvyklostí (rodina musí žít společně) a veškeré potěšení nacházejí ve fyzické slasti. Vědci v tomhle světě proto koncentrují svoje úsilí k nalezení „pudové nirvány“, která představuje vrchol sexuálního potěšení – z toho se ale později stává život ohrožující závislost.

Premisa, na které není až tolik fantaskního, spíš jde o varovně zdvižený prst. Film ale i tak skýtá místy opravdu bizarní výjevy, třeba chobotnatým monstrem obmotaná, ve slasti se topící lidská těla nebo hromadně souložící zvířata všech druhů, vše vypodobněno natolik suverénně, že nehrozí rozpaky. Nade všemi řemeslnými složkami potom vynikala práce se zvukem. Když se filmařům povede sugestivně zachytit i ty nejjemnějších detaily pohybů nebo tichou ozvěnu puštěné televize ve vedlejší místnosti, odkud se zrovna přesunul děj, je to radost. Radost z možnosti být součástí znázorněného prostředí.


A když už jsme u vizuálních lahůdek, nemůžu nezmínit zážitek z černobílého filmu Popel a démant od Andrzeje Wajdy. Válečné drama z roku 1958 (zde uváděno v Návratech k pramenům) se obrací na konec druhé světové války a ke kontrastům, které s tím byly spojeny. V Evropě končí jeden z největších konfliktů v dějinách, všude zuří boj o moc a mezitím se v jednom polském hotelu spolu opijí novináři a špioni, připravuje se vražda komunisty a stará uklízečka považuje oslavy 8. května za papalášský narozeninový večírek. Skutečně hořkosladká záležitost.

Lehkým zklamáním byl naopak brazilský snímek V jeho očích uvedený v „charitativní“ sekci Lidé odvedle, po jehož promítnutí zněl sálem hlasitý aplaus. Příběh mladé lásky mezi dvěma chlapci je citlivě podaný, ale naroubovaný na spoustu šablon. Podsouvá tolik vztahových, rodinných i celospolečenských klišé, že si moc neumím představit divácké přijetí jeho heterosexuální verze. Pokud spějeme k ideálu toho, že budeme na homosexuální i heterosexuální páry pohlížet bez rozdílu, zbude prostor rozlišovat originální a neoriginální filmy, bez ohledu na tematiku. Na druhou stranu ale věřím, že vztah dvou pubertálních kluků může spoustu konzervativců a ignorantů popíchnout. Aspoň tak.

Info

52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
30. 6. - 8. 7. 2017, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace