Články / Rozhovory

Pořadatelská: Libor Galia (MeetFactory)

Pořadatelská: Libor Galia (MeetFactory)

redakce | Články / Rozhovory | 11.11.2018

„Zatímco přestavba foyer je na první pohled zřejmá, je větší, světlejší a vzdušnější (ale stále nám v něm něco chybí, čekáme třeba na mobiliář), rekonstrukce hudebního sálu je patrná hlavně pro vystupující, protože se vylepšovalo zejména zázemí,“ říká Libor Galia, který se stará o „dobrou tvář“ MeetFactory. A taky připomíná, že dramaturgii smíchovského prostoru netvoří pouze koncerty, ale i rezidence, galerie i divadla. Více prostoru jsme mu dali nejen u příležitosti klubového večera, který proběhne v součinnosti s platformou Shape. Přehlídka inovativní a elektronické hudby? A mnoho dalšího.

Co chystáte další dny a týdny?
Každý půlrok je v továrně rušno kvůli Veřejnému domu. Tak je tomu i právě nyní, na nohou jsou všichni v kanceláři, příchozí umělci, technici a další. Naskytne se příležitost nahlédnout na umělecké dílo ve stavu zrodu – MeetFactory má největší rezidenční program v Česku a ten den otevírají současní rezidenti své ateliéry; chystají se výstavy, ve velké galerii Based on True Story, v té menší (dostupné po schodech na boku továrny) Monument pro 308; bude divadlo; zahrají DJs. Veřejný dům se tentokrát koná v pátek 23. listopadu a program je, jako v případě této akce pokaždé, zdarma.

Jelikož se v rámci Veřejného domu nedostávalo takové pozornosti hudbě, která bývala zastoupena jmény z platformy Shape (kterou MeetFactory založilo a koordinuje ji) a která by si zasloužila ústřední pozornost, což demokratický charakter akce neumožňuje, rozhodlo se, že z toho uděláme raději o týden dřív patřičnou „showcase”. V pátek 16. listopadu tak továrna ve znamení platformy pro inovativní a elektronickou hudbu uvede Catnapp, Puce Mary (Posh Isolation, Pan), Tutu a Umbru. Poslední jmenovanou mj. letos do Shapu navrhla právě MeetFactory.


Jaký koncert tě v poslední době nadchnul? Čím, proč, kde?
Tahle otázka je pro mě stále choulostivější. Když už je nefotím či se na nich jinak pořadatelsky nepodílím, zpravidla větší část večera trávím komunikací s lidmi. Scéna je mála, na alternativní koncerty nám, zdá se, chodí stále méně lidí, a je tudíž na místě spolupracovat. Potěšila mě snaha dělat věci jinak, a to způsobem, jak u nás na začátku listopadu lidi okolo Unijazzu přistoupili ke zdejšímu prostoru s Festivalem Alternativa. Oceňuju, když vidím osobní zapálení, proto ještě zmíním Genot Centre a jejich letní „silent night” v hradecké NUUK. Mořit se v sauně, čistit hlavu v Labi, nenechat se odradit příjezdem policie a hlavně poslouchat, naslouchat a přemýšlet...

Když se podíváš na kulturní akce jinde, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Z větších pražských promotérů sleduju po všech stránkách činnost Fource Entertainment. Ti přiváží komerční, ale i vycházející a třeba mi neznámá jména, nevýdělečné večery vyvažují těmi výdělečnými – tomu se říká uvědomělá dramaturgie. Abych se ale vzdálil Praze, už dříve jsem podporoval ocenění koncertní série Itch My Hahaha cenou Vinyla, obecně jsou mi sympatické aktivity Tomina Kelara a Prokopa Holoubka, tedy akce brněnských klubů Kabinet Múz a Praha v Brně (Fórum pro architekturu a média), ve Full Moonu mě těší životaschopnost rubriky Lokály. Jako původem Severomoravák chci zmínit kopřivnickou Živou Mandalu a Marka Horynu, a říkám si, že bych měl jezdit domů častěji.

Z divadla, které mi je vedle hudby nejbližší (nejen proto, že v MeetFactory právě tyto dvě dramaturgie zastupuju), mi je blízká tvorba dramatika Wolframa Lotze, konkrétně po inscenaci Pár vzkazů veškerenstvu (hudbu dělá Dominik Gajarský alias Slowmotiondancer) jsem na cestě zpět k sobě strávil snad dvě tři hodiny. Považuju za důležité a příkladné, jak o divadle a jeho funkci ve společnosti přemýšlí Ivan Buraj s Matějem Nytrou v HaDivadle a v návaznosti na to si nemůžu odpustit, že jednoho dne jsem nechal srdce v A Studiu Rubín.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Vesměs negativní, což je vzhledem k mé roli paradox, ale když už, pracovně trávím čas především na business.facebook. Facebook ve mně vyvolává pocit, že nestíhám seberealizaci, kulturu, život. Instagram (zatím) lajkuju, byť můj osobní účet nadále zeje prázdnotou. K posilování obecného povědomí a propagaci činnosti MeetFactory mi v současnosti přijde jako mnohem reprezentativnější primární médium. Všechnu moc obrazům!

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Domů.

Info

Catnapp (ar) + Puce Mary (dk) + Tutu (es) + Umbra (rs)
16. 11. 2018 22:00
MeetFactory, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Petr Vrba (Minimaraton elektronické hudby - Ostravské dny): Stačí jen trocha otevřenosti a zápalu

redakce 18.08.2019

Jedna z nejvýraznějších postav tuzemské improvizační scény, která ji zároveň velkým krokem překračuje. Petr Vrba a jeho role v rámci Ostravských dnů. A nejen tam. Rozhovor.

Protokol: Aparde

redakce 16.08.2019

Na čem Aparde vyrostl, co ho formovalo jako dítě, jako teenagera? A kdy zamíří k nám, aby nebyl jako cool v plotě?

Anna Maria Friman Henriksen (Trio Mediaeval): Jednohlasý zpěv byl základ

redakce 12.08.2019

Jádro repertoáru představuje středověká hudba, současné skladby i tradiční skandinávské balady. Rozhovor před vystoupením Tria Mediaeval na Dobršské bráně.

Douška vydavatelská: Stoned to Death

redakce 07.08.2019

Umělci různého věku, z různých subkultur i koutů světa, blázni i rozmanité kooperace se tu dějí takřka neustále. Stoned to Death. Jak výmluvné.

Kač Janotová (Beseda u Bigbítu): Lidi se musí občas pohádat, aby se něco dělo

redakce 31.07.2019

... tudíž jsme oslovili dramaturgyni festivalu, aby nám řekla, jak snadno se tvoří lajnap, jak se ocitla v centru pořadatelského týmu a jak je možné dělat booking z Kanady. Rozhovor.

Ivo Kraml (Dobršská brána): Jsme si vědomi, že náš lineup je poněkud náročnější

redakce 30.07.2019

Hudební festival, který se vymyká? Vlastní výjimečností se zaklíná kdekdo, ale Dobršská brána si svoje obhájí poměrně snadno. Rozhovor s ředitelem festivalu.

Dan Boeckner (Operators): Energie z pádu socialismu se proměnila v cynismus

redakce 09.07.2019

Jen co se znovu dala dohromady jeho domovská skupina Wolf Parade, Boeckner se znovu vrací na koncertní podia s Operators i Handsome Furs. Co nám k tomu řekl?

Ólafur Arnalds: Nejhorší tvůrčí blok

redakce 08.07.2019

Za hudbu k seriálu Broadchurch obdržel Ólafur Arnalds prestižní ocenění Britské filmové a televizní akademie. V létě představí na Colours of Ostrava skladby z posledního alba re:member, se kterým se…

Tokimonsta: Je to krásná doba

redakce 03.07.2019

Tokimonsta se letos v létě představí na Colours of Ostrava, ale i na Pohodě. Její sety jsou ekletické, plné hiphopových beatů, R&B i tanečních pasáží. Rozhovor.

Bob Hardy (Franz Ferdinand): Je to skvělý

redakce 27.06.2019

Dělat rozhovor se skotskými indie rockery Franz Ferdinand, když tušíte, že to pro každého z nich bude xtá dvanáctiminutovka v řadě, to je svého druhu řehole.