Články / Seriály

Pořadatelská: Vojta Drnek (Jazz Goes to Town)

Pořadatelská: Vojta Drnek (Jazz Goes to Town)

redakce | Články / Seriály | 10.10.2022

Vojtu Drnka můžete znát jako renomovaného jazzového akordeonistu, který vede komorní trio Treetop, jako hudebníka, který inspiruje svými snahami změnit vnímání svého nástroje, modernizovat jej. Mimo to je rovněž manažerem a spoluzakladatelem labelu Ma Records, zaměřeného na jazzovou, experimentální a improvizovanou hudbu, pracuje coby grafik a editor not ve vydavatelství Kurta Rosenwinkela Heartcore Records, a taky je součástí organizačního týmu královehradeckého festivalu Jazz Goes to Town. A protože ten začíná už zítra, položili jsme Vojtovi pár otázek.

Co chystáte další dny a týdny?

Zítra začíná v Hradci Králové 28. ročník mezinárodního hudebního festivalu Jazz Goes to Town. Program je našlapaný a myslím, že zcela výjimečný v rámci České republiky, taky je většina letošních kapel v české premiéře. Těším se především na berlínský kvartet KUU! a jejich energický futuristický noir jazz rock – těžko popsat, je třeba zažít. A taky na hlavní sobotní večer s premiérou nové suity legendárního skladatele a trumpetisty Michaela Mantlera. Spolu s autorem a sólistou Garethem Davisem bude na pódiu vokální/žesťový/bicí ansámbl předních českých interpretů a improvizátorů. Jazz Goes to Town buduje tradici výjimečných hudebních projektů, které spojují zahraniční umělce s českými – krom Mantlerovy suity Songs bude letos rezidenční projekt Shape of Jazz to Come doplněn o německou saxofonistku Luise Volkmann. Poslední dva zmíněné projekty se u nás pravděpodobně nebudou opakovat, takže určitě přijďte.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?

Z poslední doby mám jeden z nejsilnějších jazzových zážitků svého života. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem mohl strávit týden v New Yorku, kde můj šéf z vydavatelství Heartcore Records, Kurt Rosenwinkel, hrál celý týden s kvartetem (Aaron Parks, Eric Revis, Gregory Hutchinson) v klubu Village Vanguard. Podívat se do tohohle klubu je snem každého, kdo miluje jazzovou hudbu a historii, a musím se přiznat, že na mě z jeho stěn historie pořádně dýchala. Kvartet hrál naprosto fantasticky, taky spolu jednotliví hudebníci hrají v mnoha jiných projektech už roky. Kurt přinesl převážně nové kompozice, ze kterých vznikne album Live at the Village Vanguard a vyjde na Heartcore Records v průběhu roku 2023. Věřím, že příští rok se kvartet ukáže i na několika českých festivalech, pokud budete mít příležitost, tak je nepropásněte!

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?

Mám velkou radost z koncertní série Jazz Nejtek Selection na sklepní scéně Paláce Akropolis. Michael Nejtek vybírá projekty, které jsou na okrajích žánrových hranic, projekty, které jsou progresivní a kreativní, a především projekty, které má rád. Jak sám říká, „pravý sklepní underground“. Krátce po Jazz Goes to Town proběhne ve sklepě Akropole křest alba Pásla milá Satana (Ma Records, 2022) kapely E Converso, což myslím mnoho účastníků JGTT - podobně jako loni - pojme jako jakousi festivalovou afterparty.


Českou scénu nesleduji tak podrobně od doby, co jsem se přestěhoval do Berlína. Pokud se tam někdo chystá, moc bych doporučil prozkoumat program koncertní série jazzexzess, potažmo jazzwerkstat. Dramaturgyně Marie Blobel představuje světovou, soudobou, progresivní hudební scénu napříč generacemi, v zajímavých prostorách v Berlíně a New Yorku. Kromě zavedených kapel také vytváří zcela nová hudební spojení, ze kterých často vzniknou alba a fungující formace. Svěží, nové, konstruktivní.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?

Převážně platonický.

Kam nejraději chodíš na jídlo?

Pokaždé, když se ocitnu v Brně, tak nesmím vynechat indicko-nepálskou restauraci Buddha na náměstí Svobody. Když jsem ještě studoval na JAMU, tak se tam scházelo snad celé jazzové oddělení, včetně učitelského sboru. Myslím, že v Buddhovi vzniklo i několik úspěšných jazzových kapel. Doporučuji objednat si chicken phaal a garlic naan, jejich nejpálivější jídlo na menu. Je to jako jíst tekoucí lávu, kterou uvařil sám Ganéša. Po cestě očistcem v podobě neuvěřitelné intenzity pálivého koření vás čeká nával endorfinů a klidu – koneckonců pojem nirvána dle wikipedie původně označoval vyhasnutí ohně…

Info

Jazz Goes to Town
11.–15. 10. 2022
Hradec Králové⁠
web festivalu

foto © Dušan Tománek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Nová vlna domácích umělkyň

Nora Třísková 24.01.2023

Na úspěchu mladých umělkyň má tak mimo jiné zásadní podíl i změna vnímání jejich pozice, ať už ze strany hudebního průmyslu nebo publika.

Vstupní prohlídka: Alen

redakce 23.01.2023

Loni na podzim vydala klavíristka, zpěvačka a textařka u Polí5 své druhém album, ve spolupráci s Martinem E. Kyšperským.

Vstupní prohlídka: Page Turners

redakce 17.01.2023

Page Turners loni odehráli pěknou řádku koncertů a už se soustředí na jarní sezónu, kterou odstartují se spřízněnými The Silver Spoon.

Žebříčky Full Moonu: očekávání roku 2023

redakce 16.01.2023

Co si přát a na se těšit v roce příštím? Velké otazníky budí nadcházející festivalová sezóna a to, kolik návštěvníku bude po pandemii na akce jezdit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace