Články / Reporty

Porážkám navzdory (High on Fire)

Porážkám navzdory (High on Fire)

Marek Hadrbolec | Články / Reporty | 05.06.2024

High on Fire, jedno z nejtučnějších jmen ve stonermetalových archivech, zahajují evropskou tour. Jejich startovní čarou je Brno, kde kapela pro velký zájem hraje dokonce dva večery po sobě. První z koncertů v Kabinetu Múz se ale mění v generální zkoušku a test krizového managementu americké trojice. Technika totiž jinak precizní kapele škodí, kde jenom může.

Když vše zapadne na své místo, zbývají na setlistu čtyři skladby. Pohledy Matta Pikea a Jeffa Matze přestávají ustaraně mířit do pedalboardů a konečně si vychutnávají napřažené ruce publika. Vysokooktanová mašina High on Fire dlouho pokuckávala, teď ale naskakuje a poháněná vpřed nekompromisními bubny Coadyho Willise, který ani na vteřinu nevypadne z tempa, míří střemhlav do cílové rovinky. A cestou chrlí plameny a zběsilá kytarová sóla.

Silný závěr rychle vyhlazuje vrásky, které do tváří vyryla první polovina setu. Některé vyhrávky nebylo navzdory divokému kmitání Pikeových prstů na strunách v podstatě vůbec slyšet, nepomáhalo ani neustále otáčení knoflíky a kontrola kabelů. Kromě kultovních beden Orange vzdoroval i mikrofon, který zpěv občas nechytal a poté náhle naskočil, napodobujíc přeskakující hlasivky. Technické nedostatky spojené s prodlevami a nejistotou ubíraly na radosti posluchačům i kapele, očividně natěšené na set v komornější atmosféře menšího sálu.

Ani rozpaky způsobené technikou naštěstí nezakryjí fakt, že High on Fire jsou výborní a sehraní hudebníci. Jakmile dostanou kousek prostoru, celý ho napěchují mohutnou produkcí. A je jedno, jestli se zrovna valí vpřed v těžkém stonerovém rytmu nebo sprintují přes minové pole výbušných kytarových sól.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Atmosféru večera otestovala živelná síla v podání domácích Repelent SS. Kabinetem přitom létaly jedovaté sliny, a ještě jedovatější texty, zatímco Major Zkáza pochodoval pod pódiem tam a zpět jako medvěd v kleci. Přes svou neurvalost jsou Repelenti až překvapivě melodičtí, grindové sypačky bicích střídají kytarové linky doprovázené výraznou baskytarou. Čtveřice je tak akorát teatrální a část publika ji pozoruje s vyvalenýma očima. Když Zkáza v závěru praští mikrofonem o zem, cuknou sebou snad všichni v sále. Po odchodu frontmana zbytek kapely započne dekonstrukci bicí soustavy, zatímco bubeník Aleš Meduna ještě stále kmitá paličkami.

Úvodní večer turné předcházela velká očekávání a doprovázely ho velké útrapy. Přesto mohou High on Fire na tažení po starém kontinentu vyjet v klidu. Jakmile to totiž okolnosti dovolí, spustí válečné běsnění jako z titulní skladby novinky Cometh the Storm, ve kterém vše, co se doposud stalo, upadne v zapomnění.

Info

High on Fire (us) + Repelent SS
3. 6. 2024 Kabinet múz, Brno

foto © Marie Štefková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hořet bezpečně (Creepy Teepee 2024)

Timon Láska 17.07.2024

Tak intenzivní komunitní vibe jsem na žádném festivalu necítil. Soustřednost a jedinečnost vzájemného porozumění navíc sahá přes různé faktory.

Pohoda (2024) počasí navzdory

Jakub Béreš, Dominik Polívka 16.07.2024

Strach o nejbližší střídá po návratu domů obavy o samotný festival. Pohoda je místem s jedinečnou reputací a bezpečným prostorem pro všechny, kterým není dobře ve vlastní zemi.

Asijský koktejl v Sudetech (Eastern Tunes 2024)

Václav Valtr 16.07.2024

Místní spolek Thonmi chová jaky, provozuje restauraci s exotickou kuchyní, buduje tibetský dům či asijskou poznávací stezku. Decentní festival coby vrchol sezóny.

Transforma 2024: Přijít k sobě

Aneta Martínková 15.07.2024

Dramaturgie, prostor, ve kterém se festival odehrává, světla, ozvučení. Všechny podmínky jsou tu zkonstruované k tomu jít úplně na dřeň.

Eartheater, s tebou je vše jednodušší

Jakub Béreš 14.07.2024

Zatímco se před osmi lety na scéně ještě hledala, dnes pravidelně spolupracuje se jmény jako Sega Bodega nebo Caroline Polacheck... Eartheater v Praze.

Pohodu potrebujeme (Pohoda 2024)

Richard Michalik 14.07.2024

Headlinerom poobedia bolo po prvých šuškandách sledovanie radaru SHMÚ a neustále návštevy osviežovacích staníc. Väčšinu návštevníkov, ale vysoké teploty neodradili...

Oáza neklidu a divnosti (Hradby samoty 2024)

Kryštof Kočtář 14.07.2024

Kdo je schopen najít krásu nejen v hroutících se novostavbách, ale rovněž prastarých ruinách, jistě by ocenil zámeček. Okna byla potažena...

Opäť doma (Pohoda 2024)

Richard Michalik 12.07.2024

Na flákanie nie je príliš priestor, trojboj Arlo Parks - Skepta - James Blake čaká.

Odpojené (Bear Stone 2024)

Ema Klubisová 11.07.2024

Po dvoch dňoch sa neznáme tváre stávajú známymi a z krátkej pauzy na wc sa môže stať popíjanie chorvátskeho piva Karlovačka s päťdesiat ročnými metalistami pod mostom.

Na konci kolonády (KVIFF 2024)

Štěpán Nezbeda 09.07.2024

Směs nespokojenosti, nadšení, znechucení a odchodů ze sálu vyvolal i všeobecně nejočekávanější kousek z kategorie chytrých žánrovek, v Cannes vychvalovaná Substance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace