Články / Reporty

Portál do minulosti, nebo budoucnosti? (Golem VR)

Portál do minulosti, nebo budoucnosti? (Golem VR)

David Čajčík | Články / Reporty | 26.10.2018

„Nelezte mi sem tím oknem,“ zjebe mě hospodský z útulného podniku u Karlova mostu. Radši poodstoupím, slepice se mi motají mezi nohama. Nad středověkou Prahou svítá a rudý nádech se odráží od týnského chrámu v dálce i nedostavěné katedrály sv. Víta. Vydávám se vstříc kolům i příběhu rabiho Löwa a jeho Golema, skrze židovské město, synagogu, až na hřbitov. Zvykám si na pohyb virtuálních prstů, na digitální hodinky odpočítávající čas do návratu do roku 2018 i na dopočítaného avatara kamaráda. Uhýbám před padajícím trámem a osahávám stěny. Třemi slovy: jsem ve hře.

Když parta mladých českých vývojářů postavila v podzemí pražského hračkářství Hamleys moderní „arkádovou“ VR experience, nereagovali na žádný rozšířený trend. Podobně propracovaných alternativ spočítáme po celém světě na prstech jedné ruky. Volnost pohybu v bludišti reálných stěn na ploše většího escape roomu je ohromující. Baťoh s počítačem na zádech, pohodlné brýle i velká sluchátka nás až na pár glitchů dokonale odříznou od sklepní reality. Češi si pak zřejmě víc užijí scénických pohledů na Prahu, kterou nikdy nezažili, cizinci se pak dostatečně zabaví sice lehce infantilním, přesto vkusným příběhem. Ten se stále vyvíjí a v budoucnu by měl prostor nabídnout i zážitky z jiných epoch nebo míst.

První myšlenka po sundání brýlí středověku nakonec směřuje k budoucnosti. V roce 1990 jsme skákali přes kopí v Prince of Persia, v roce 2000 žili příběhem Deus Ex a v roce 2010 poskakovali před Kinectem... Jaké hry budeme hrát za padesát let? A jak poznáme, že je hrajeme? Golem nabízí nakonec mnohem víc otázek k zamyšlení, než vyžaduje jeho pár triviálních rébusů. Na těch dvacet pět minut nezapomeneme stejně, jako nezapomeneme na svůj první počítač nebo smartphone. Avizovaný portál do minulosti představuje spíš náhled do budoucnosti.

Info

Golem VR
Hamley’s, Praha
web hry

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nové barvy a skryté spodní proudy (Lenka Dusilová & Řeka ansámbl)

Jiří V. Matýsek 23.12.2021

Album Lenky Dusilové Řeka živě na prknech Nové scény pražského Národního divadla, v plném obsazení, skvělým zvukem a výjimečnou atmosférou? Splněný sen.

Nuda v divadle? (Po celou dobu představení probíhá představení)

Petra Antalová 05.12.2021

Inscenace brněnského HaDivadla nazvaná Po celou dobu představení probíhá představení představuje nový experimentální formát.

Magie zvuků a chaos lockdownu (Next 2021)

Václav Adam, Jan Starý 28.11.2021

Letošní, už jedenadvacátý ročník bratislavského festivalu Next nabídl o něco výraznější jména než v minulosti a také lákavý podtitul Magie chaosu.

Slyšet nekonečno (Synästhesie 2021)

Erik Dohnálek 25.11.2021

Tím však seznam zvučných jmen nekončí a jako další můžeme zmínit Beak>, A Place to Bury Strangers, The KVB, Bleib Modern nebo Anika. A aby toho nebylo málo...

MIRA Digital Arts aneb Lunchmeat Festival po katalánsku

Jarda Petřík 18.11.2021

Desátý ročník festivalu přímo vybízí k tomu připravit širší program, dát o milníku patřičně vědět a celkově se tak trochu poplácat po zádech. Ale nakonec bylo všechno jinak...

Alternativa 2021: Hudba hutná a hudba solidní

Jan Starý 16.11.2021

Alternativa jde i nadále správným směrem, přesto je lákavé uvažovat o ideálním stavu do budoucna. Jak vystoupit z všednosti?

Hádanky z Utrechtu #5: Domino efekt

Michal Pařízek 15.11.2021

Stačí, aby se zvedl jeden, a už to nikdo nezastaví, proběhne mi hlavou, a taky že ano. Jeden člověk se ve správný moment zvedl a dominový efekt následoval okamžitě.

Životodárné blues (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek 14.11.2021

Jak to kdysi řekla zpěvačka Jana Koubková? Když je mi špatně, tak si zpívám blues.

Hádanky z Utrechtu #4: Náhodný tanec

Michal Pařízek 14.11.2021

Sobota je v Holandsku zasvěcena všemožným trhům, nákupům a vůbec se chodí ven. Město bylo plné, jako by si lidé řekli: dobře, večery musíme oželet, ale to, co děláme přes…

Hádanky z Utrechtu #3: Noc kostelů

Michal Pařízek 13.11.2021

Holandská vláda v pátek večer ohlásila, že od soboty od šesti platí nové podmínky. Kdyby se to v podobném módu odehrálo u nás, tak dojde k povstání na vsi...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace