Články / Recenze

Portico a brány do slepé uličky

Portico a brány do slepé uličky

Jakub Béreš | Články / Recenze | 27.04.2015

OHODNOŤTE DESKU

Kapela ještě do nedávna používala název Portico Quartet a věnovala se nu-jazzu. Po odchodu Keira Vinea se málem rozpadli, zbytek členů ustál složité období a rozhodl se razantně změnit hudební směr. Na nové desce odhodili klasické jazzové nástroje a ponořili se do post-dubstepové elektroniky.

Další změnou je účast vokalistů. Portico nezůstali při zemi a rozhodli se oslovit nejznámější hlasy alternativní scény (Jamie Woon, Jono McCleery nebo zpěvák Alt-J Joe Newman) a sázka na jistotu jim vyšla. Vznikla výborná nahrávka Living Fields. A sázkou na jistotu je i celé album. Portico se usídlili ve vodách, na jejichž prozkoumání se kdysi podíleli i zmínění vokalisté, ale za hranice neznámého se nepouštějí, pouze přehledně rekapitulují to, co jsme už slyšeli například na deskách SBTRKT, XXYYXX nebo Jamese Blakea.

Nahrávce chybí originální rukopis, který by ji povýšil na umělecké dílo, bez něj se stává pouze módní příručkou. Living Fields jsou bránou do slepé uličky a následovat je znamená spadnout do hlavního proudu alternativního elektra, všechny písně jsou příliš strojené a navádí k povrchnímu poslechu - mezi hudbou a emocemi je velká tlustá skleněná zeď, která nemůže být zdolána ani z jedné strany. Jediný mimořádný moment představuje první singl 101 s hostujícím Joem Newmanem, který profituje z hypu kolem megastar, zbytek za tímto spojením zaostává, parazituje na něm. Portico postavili most mezi dvěma hudebními tábory, jehož přejití je těžší, než se zdá, a napomáhá tomu titulní skladba Living Fields, jejíž majestátnost je matoucí.

Ambice patřit k tomu nejlepšímu se staly Portiku osudné, schází jasné vymezení cílové skupiny. Přelomové album nevzniká na základě imperativu, ale intuitivně, úspěchu nelze dosáhnout zkratkami, kterých je na desce více než dost. Portico skvěle popsali trendy minulých let a bezděčně vytvořili platformu, z níž může kdokoliv čerpat a přijít s něčím originálnějším.

Info

Portico – Living Fields (2015, Ninja Tunes)
www.porticomusic.co.uk

Live: Portico (uk)
Support: Jono McCleery (uk) + NobodyListen
5. 5. 2015 20:00 Lucerna Music Bar, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace