Články / Reporty

Portico, ale žádný žralok

Portico, ale žádný žralok

Jakub Béreš | Články / Reporty | 07.05.2015

Britská skupina Portico se po roce vrátila do Prahy, když loni hrála v Paláci Akropolis ještě jako Portico Quartet. S personálními změnami přišla i změna stylu a z moderního jazzu se stalo ambientní elektro.

Večer otevřel pražský DJ NobodyListen. Mixoval svůdně melodické alternativní R&B s moderním elektrem, jemuž vévodila basová linka. Vystoupení obsahovalo několik písní dvojice VR/Nobody v kombinaci s velkými zahraničními jmény typu Banks a FKA twigs. Vkusný set do dramaturgie večera zapadl, přesto mohl ubrat na decibelech, protože publikum nepřišlo do Lucerny na párty, nýbrž na poklidné rozjímaní.

Světla zhasla a objevili se tři nejistí kluci. Začali instrumentální Void - lyrická elektronika, která se nikam nehnala, byla předzvěstí příchodu zpěváka Jona McCleeryho, speciálního hosta, který s Portico jede celou tour. A na pódiu zůstal až do závěrečného přídavku. Jono začal titulní písní Living Fields, aby následoval singl 101, na kterém původně hostuje Joe Newman (Alt-J). McCleeryho podání si s originálem nezadá, jen škoda, že na obrovské plátno s nápisem „Portico” nepřiplaval žralok z videoklipu.

Hudba tria je naživo ještě éteričtější než na nahrávce, proto jsem se nemohl smířit s rušivými faktory. Skupina navodila určitou atmosféru, kterou vzápětí zrušila rychlým sekavým beatem, ten se ve slokách objevoval často, jako by skupina chtěla divákům podsunout, co všechno umí. Portico si neohrabaně vypůjčovali jiné interprety (SBTRKT ft. Sampha) a z jejich střípků skládali vlastní mozaiku. Nepříjemnou součástí bylo nevyvážené osvětlení, kombinace modré, růžové, zelené a oranžové narušovala pracně budovanou intimitu.

Portico předvedli kontroverzní show. Nerdovský look a téměř trapové frekvence k sobě příliš nejdou, razantní změna žánru přišla příliš rychle. Opačným příkladem byla poslední píseň, předělávka Lacker Boo, která kombinovala minimalistické techno s tím nejlepším, co ten večer zaznělo. Tímto směrem by se kapela měla ubírat, jestli se chce stát výrazným jménem post-dubstepové vlny.

Info

Portico (uk) + NobodyListen
5. 5. 2015, Lucerna Music Bar, Praha
foto © Natália Zajačiková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.