Články / Offtopic / / Komix

Poslední z mužů

Poslední z mužů

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 21.02.2015

Šikovnost spisovatele se často pozná podle toho, nakolik dokáže vybudovat z banální či nesmyslné zápletky kvalitní a originální příběh. Takovým talentem vládne i Brian Vaughan. Posuďte sami: co byste vydolovali ze situace, kdy na světě najednou zemřeli všichni muži až na jednoho amatérského kouzelníka a jeho cvičeného opičáka? Lacinou sexploataci? Existenciální drama? Sci-fi komedii? To v komiksu Y: Poslední z mužů nenajdete. Vaughanovi se místo toho v desetidílné sérii povedlo celkem úspěšně popsat, jak by taková událost skutečně probíhala, a nesklouznout přitom k žánrovým klišé nebo moralitám.

Yorick Brown je bezcílný loser, toužící hlavně po klidném životě se svou přítelkyní Beth a opičákem Ampersandem. Když se probere z počátečního šoku genderově nevyvážené apokalypsy a zjistí, že se z něj a jeho opice stali jediní muži a tím i nejdůležitější osoby na světě, rozhodne se pro jedinou rozumnou věc. Tedy nikoliv zachránit lidstvo, ale vydat se za svou holkou do Austrálie. Procestuje u toho půlku světa pronásledován izraelskými vojandami, tajnými agenty, okultisty, novodobými amazonkami i vlastní matkou.

Nejrůznější literární a filmová zpracování postapokalyptických témat často využívají globální katastrofu jen jako nelogickou výpomoc či jednoduchou alegorii – stačí se podívat na větší část současné vlny zombie horrorů. Vaughan ale klasické téma domýšlí do důsledků. Po vymření mužů se část žen zblázní, některé začnou budovat utopickou společnost, ale většina zkrátka pokračuje v životě a snaží se najít řešení. Lidská povaha nezávisí na pohlaví, a tak i v čistě ženském světě pokračuje nesmyslný kolotoč válek, násilí, boje o moc a přírodní zdroje. Z Izraele se díky jeho genderově vyvážené armádě stává globální velmoc, americkou prezidentkou je neznámá ministryně zemědělství, prostitutkám převlékajícím se za muže kvete živnost. A Yorick uprostřed toho všeho bojuje s pocitem viny, sebevražednými sklony a naprostou bezmocí celou situaci změnit.

Y: Poslední z mužů je příkladem, jak jde i v mainstreamovém komiksu nacházet originální témata a zároveň se držet žánru relativně nekomplikovaného dobrodružného příběhu – někdy je mi až líto, že jsem tyhle věci nečetl v šestnácti... Jedinou vadou na kráse je kvalitní, ale nepříliš tvůrčí kresba Pia Guerry a digitální kolorování Jose Marzana, pro které komiks působí laciněji.

Vaughan po vydání posledního dílu v roce 2008 svou řemeslnou zručnost projevil i v dalších projektech, ať už je to podíl na úspěšném TV seriálu Lost nebo dosud vycházející komiksová space opera Saga. S její první sérií se už nějakou dobu mohou seznámit i čeští čtenáři, byť v poněkud toporném překladu: nakladatelství BB/Art vloni na podzim vydalo předposlední díl s podtitulem Matka země a závěrečný svazek je na cestě.

Info

Brian K. Vaughan, Pia Guerra: Y: Poslední z mužů (BB/art, 2008 - 2013)
www.bbart.cz/autori.asp?id=1084

Text vyšel v magazínu Full Moon #34.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace